Radio Białystok | Wiadomości | Rok i 4 miesiące więzienia za śmiertelne potrącenie przy cofaniu na chodniku

Rok i 4 miesiące więzienia za śmiertelne potrącenie przy cofaniu na chodniku

28.06.2019, 07:33, akt. 12:46

Na rok i 4 miesiące więzienia skazał (28.06) w piątek Sąd Rejonowy w Białymstoku młodego kierowcę, który - cofając dostawcze auto - śmiertelnie potrącił na chodniku w centrum miasta 86-letnią kobietę. Orzekł też 4-letni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Rok i 4 miesiące więzienia za śmiertelne potrącenie przy cofaniu na chodniku - relacja Marty Nazarko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W ramach częściowego zadośćuczynienia, skazany ma zapłacić córce zmarłej kobiety 25 tys. zł. Wyrok nie jest prawomocny.

Oskarżony przyznał się do winy

Wypadek miał miejsce w połowie stycznia. 28-latek prowadził samochód dostawczy, którym wjechał na chodnik przy ul. Skłodowskiej w Białymstoku. W trakcie cofania potrącił pieszą, która zginęła na miejscu. Prokuratura zarzuciła kierowcy nieumyślne spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym. Oskarżony przyznał się, w śledztwie nie stosowano wobec niego żadnych środków zapobiegawczych.

Z jego wyjaśnień wynikało, że chciał zaparkować na miejscu dla dostawców, wjechał na chodnik i wolno cofał. Twierdzi, że na zewnątrz "była szarówka", patrzył w lusterka, ale nie widział w nich żadnych osób, w aucie nie miał czujników ani kamery cofania. Kiedy poczuł uderzenie, myślał, że wjechał w zaspę śnieżną. Wysiadł i zajrzał pod samochód; wtedy dopiero zauważył, że potrącił kobietę. Nie dawała oznak życia, zadzwonił na numer alarmowy.

W trakcie procesu, który trwał jeden dzień mówił, że bardzo żałuje tego, co się stało, przepraszał córkę zmarłej.

Prokuratura wnioskowała w tej sprawie o dwa lata więzienia i 5-letni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych; obrona chciała warunkowego zawieszenia wykonania kary. Córka zmarłej wnioskowała o zadośćuczynienie za śmierć matki.

Kierowca nie zastosował się do zasad bezpieczeństwa?

Uzasadniając wyrok sędzia Aneta Kamieńska mówiła, że kierowca nie zastosował się do zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Przypominała, jak w Prawie o ruchu drogowym zapisane są obowiązki kierowcy, który wykonuje manewr cofania pojazdu. Musi on m.in. upewnić się, czy za jego samochodem nie ma przeszkody. "W razie trudności w osobistym upewnieniu się, kierujący jest obowiązany zapewnić sobie pomoc innej osoby" - to część art. 23 Prawa o ruchu drogowym.

W ocenie sądu, śmiertelne potrącenie pieszej było skutkiem naruszeń właśnie tych zasad ruchu drogowego.

Sędzia Kamieńska mówiła, że doszło do "drastycznego" naruszenia przez sprawcę reguł ostrożności. Podkreślała, że do śmierci pieszej doszło na chodniku, po którym miała prawo poruszać się "w sposób wolny od jakiegokolwiek niebezpieczeństwa związanego z najechaniem na nią pojazdu", a sama poszkodowana w żaden sposób nie przyczyniła się do tego, że do wypadku doszło.

Mówiła, że kierowca minął pieszą (kierowca przejechał jezdnią wzdłuż chodnika, po którym kobieta się poruszała), wjechał na chodnik i zaczął cofać "nie zapewniając sobie widoczności za skrzynią ładunkową, mniemając iż na chodniku nie znajduje się żadna osoba". 

Zabrakło mu elementarnej wyobraźni, bądź też - mówiąc kolokwialnie - nie chciało mu się opuścić kabiny pojazdu, aby sprawdzić, co wydarzyło się w miejscu niewidocznym dla niego jako kierowcy - podkreślała sędzia Kamieńska.

Dodała, że przy wymiarze kary sąd wziął pod uwagę - jako okoliczności łagodzące - wiek sprawcy, wcześniejszą niekaralność, jego działalność społeczną (jest członkiem OSP). "Niemniej jednak, te okoliczności charakteryzujące osobę sprawcy, w zderzeniu ze skutkami wypadku oraz drastycznym naruszeniem przez oskarżonego reguł ostrożności, które doprowadziły do śmierci człowieka, nie mogły same w sobie stanowić przesłanki skutkującej niższym wymiarem kary, a w konsekwencji warunkowym jej zawieszeniem" - mówiła sędzia Kamieńska.

Samego kierowcy na publikacji wyroku nie było. Jego obrońca mec. Agnieszka Zięzio-Koralewska powiedziała, że decyzja co do ewentualnej apelacji będzie podejmowana po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem wyroku.

Prokurator Andrzej Olszewski z Prokuratury Rejonowej Białystok-Południe zaznaczył, że ostateczna decyzja co do apelacji oskarżyciela publicznego również podjęta będzie po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem wyroku, ale na gorąco ocenił, że prokuratura odwoływać się nie będzie. Zwrócił uwagę, że to wyrok blisko żądaniu oskarżenia. "Wymiar kary jest niższy, ale nie można mówić, że to wyrok zbyt łagodny i niesprawiedliwy, a kara rażąco niewspółmierna do charakteru czynu" - powiedział dziennikarzom.

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


2 lat więzienia zażądał prokurator dla kierowcy, który w Białymstoku śmiertelnie potrącił staruszkę

26.06.2019, 07:44

W ciągu jednego dnia przed Sądem Rejonowym w Białymstoku zakończył się proces młodego kierowcy, który - cofając dostawcze auto - śmiertelnie potrącił na chodniku w centrum miasta 86-letnią kobietę. Prokuratura domaga się dla oskarżonego dwóch lat więzienia. Wyrok ma być ogłoszony w piątek (28.06).


Na trasie Brańsk - Łapy zginęła rowerzystka

25.06.2019, 10:48

Śmiertelny wypadek na trasie Brańsk - Łapy. Koło miejscowości Wólka Pietkowska zginęła rowerzystka.


Dwa poważne wypadki w Podlaskiem – nie żyje 14-letni rowerzysta

19.06.2019, 17:11

Do dwóch wypadków z udziałem dzieci doszło po południu w Podlaskiem.


12 lat więzienia grozi kierowcy, który śmiertelnie potrącił pieszego

5.06.2019, 07:09

Jechał kompletnie pijany i na przejściu dla pieszych potrącił starszego mężczyznę. 35-letni Paweł R. odpowie za to przed białostockim sądem. W wyniku odniesionych obrażeń - potrącony pieszy zmarł.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

W Supraślu trwa 10. edycja EKOFORUM, fot. Marcin Gliński
REGION
13.06.2024, 12:07, akt. 12:34

W Supraślu trwa 10. edycja EKOFORUM


źródło: pexels.com
POLICJA
12.06.2024, 15:34, akt. 13.06.2024, 06:52

Nabrany na kryptowaluty stracił 160 tysięcy złotychźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok