Radio Białystok | Wiadomości | Można już elektronicznie składać wnioski o świadczenia z programów: "Rodzina 500+" i "Dobry start"

Można już elektronicznie składać wnioski o świadczenia z programów: "Rodzina 500+" i "Dobry start"

1.07.2019, 07:56, akt. 08:12

Od poniedziałku (1.07) świadczenie z programu "Rodzina 500+" przysługuje na każde dziecko w rodzinie. To oznacza, że w Podlaskiem do tego świadczenia uprawnionych jest o 100 tysięcy dzieci więcej.

Foto: Monika Kalicka
Foto: Monika Kalicka

Można już elektronicznie składać wnioski o świadczenia z programów: "Rodzina 500+" i "Dobry start" - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


500 zł na każde dziecko


Od poniedziałku można składać wnioski o przyznanie świadczenia "Rodzina 500+" w nowej, rozszerzonej odsłonie. Świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało na każde dziecko, bez względu na dochody rodziny - informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Po rozszerzeniu formuły "500+" świadczenie wychowawcze przysługiwać będzie na każde dziecko do 18. roku życia w rodzinie, również pierwsze i jedyne, a także przebywające w pieczy zastępczej - zarówno rodzinnej, jak i instytucjonalnej.


- Drodzy rodzice, nie zwlekajcie długo ze złożeniem wniosku. Im szybciej go złożycie, tym szybciej pieniądze trafią na wasze konta - mówi szefowa MRPiPS Bożena Borys-Szopa.


Jak informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, wnioski będzie można składać online - za pośrednictwem kanałów bankowości elektronicznej, portalu Emp@tia oraz Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Jak przekonuje resort, nowy formularz-wniosek liczy jedynie dwie kartki i jest bardzo prosty do wypełnienia.

Zmniejszenie obciążeń biurokratycznych - zniesienie kryterium dochodowego, uproszczenie i znaczne skrócenie samego wniosku, a także zastąpienie decyzji o przyznaniu świadczenia informacją wysyłaną e-mailem - ma usprawnić proces obsługi programu.


- Wierzymy, że chociaż wniosków będzie więcej, cały proces przebiegnie sprawnie. Samorządy deklarują, że są gotowe do realizacji zadania - mówi Borys-Szopa.


Minister podkreśla, że tylko złożenie wniosku do końca września gwarantuje rodzinom wypłatę świadczenia z wyrównaniem od lipca.


- Jeśli rodzic złoży wniosek dopiero w październiku, świadczenie zostanie przyznane od października, czyli od miesiąca złożenia wniosku. W przypadku rodziców, którzy mają ustalone prawo do świadczenia wychowawczego na drugie i kolejne dzieci, rodzice ci składają od lipca 2019 r. jeden wniosek o ustalenie prawa do świadczenia na wszystkie dzieci - tłumaczy.


Można już składać wnioski w programie "Dobry start"


Resort przypomina, że od poniedziałku rusza także proces przyjmowania wniosków na kolejny okres na pozostałe świadczenia dla rodzin, takie jak: "Dobry start", świadczenia rodzinne, świadczenia z funduszu alimentacyjnego. 

Świadczenia z programu "Dobry start" mogą się łączyć ze świadczeniami wypłacanymi z programu "Rodzina 500 plus". Wnioski można składać online za pośrednictwem kanałów bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia. Termin składania wniosków upływa 30 listopada. Świadczenie "Dobry start" to 300 złotych na każdego ucznia wypłacane raz w roku.

Z szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że po rozszerzeniu formuły programu Rodzina 500+ wsparcie trafi łącznie do ok. 6,8 mln dzieci (dzisiaj ze świadczenia wychowawczego korzysta 3,6 mln dzieci - stan na kwiecień 2019 r.). Wśród nich będą teraz także wszystkie dzieci przebywające w placówkach opiekuńczo-wychowawczych.

Z danych Centrum Informacyjnego Rządu wynika, że od 1 kwietnia 2016 r., czyli od momentu uruchomienia programu, przeznaczono na niego ok. 70 mld zł (stan na marzec 2019 r.). W roku 2019 program "Rodzina 500+" będzie kosztował dodatkowe 9,6 mld zł. W kolejnych latach dodatkowy koszt finansowania programu bez kryterium dochodowego wyniesie ok. 20 mld zł. W sumie będzie to 41 mld zł rocznie.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Służby wojewody podlaskiego informowały w Szepietowie o zmianach w programie Rodzina 500 Plus

30.06.2019, 20:05

Korzystając ze słonecznej pogody i tłumów odwiedzających, służby wojewody podlaskiego informowały w Szepietowie o zmianach w programie Rodzina 500 Plus.


Poseł Bernadeta Krynicka mówiła w Łomży o zmianach w programie Rodzina 500+

26.06.2019, 15:59

Dodatkowo ok. 100 tys. dzieci w województwie podlaskim będzie otrzymywać świadczenia z programu Rodzina 500+ od 1 lipca - poinformowała podczas konferencji prasowej poseł Bernadeta Krynicka.


Z rozszerzonego programu "Rodzina 500 plus" w Podlaskiem skorzysta ok. 100 tys. kolejnych dzieci

24.06.2019, 14:09

Około 100 tys. kolejnych dzieci skorzysta od 1 lipca w Podlaskiem z rozszerzonego programu "Rodzina 500 plus". Dotychczas programem tym było objętych ok. 118 tys. dzieci w regionie - poinformował w poniedziałek (24.06) w Supraślu wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Oddaj krew
stock.adobe.com
UWAGA!
2.06.2020, 12:58, akt. 13:05

Kolejne oszustwo metodą na BLIK'a
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok