Radio Białystok | Wiadomości | Dodatkowe pieniądze dla organizacji pozarządowych na rzecz niepełnosprawnych

Dodatkowe pieniądze dla organizacji pozarządowych na rzecz niepełnosprawnych

9.07.2019, 20:39, akt. 10.07.2019, 14:22

Dodatkowe pieniądze dla organizacji pozarządowych na projekty wspierające aktywność osób niepełnosprawnych przekaże województwu podlaskiemu PFRON w ramach podpisanego we wtorek (9.07) w Białymstoku porozumienia. W tym roku będzie to 1,5 mln zł.

fot. Edyta Wołosik
fot. Edyta Wołosik


Porozumienie w ramach programu "Partnerstwo na rzecz osób niepełnosprawnych" podpisał marszałek woj. podlaskiego Artur Kosicki i prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Marlena Maląg.Z Marleną Maląg rozmawia Edyta WołosikJak mówiła Marlena Maląg, województwo podlaskie jest czwartym regionem, z którym fundusz podpisał takie porozumienie.


- Nam, jako instytucji, zależy na budowaniu szerokiej koalicji na rzecz wsparcia osób niepełnosprawnych - powiedziała prezes PFRON.


A chodzi o koalicję: rząd, samorząd i organizacje pozarządowe. W jej ocenie są to "partnerzy, którzy aktywnie działają i wspierają osoby niepełnosprawne".

Prezes mówiła, że w budżecie PFRON na aktywizację zawodową i społeczną niepełnosprawnych jest ponad 5,5 mld zł. Pieniądze te trafiają do pracodawców, samorządów i organizacji pozarządowych. Wymieniła, że w tym roku do pracodawców przeznaczono ponad 3,4 mld zł, dla samorządów - ponad 1 mld zł a dla organizacji pozarządowych - 280 mln zł i dodatkowe środki w ramach różnych programów i projektów PFRON.

Prezes PFRON powiedziała, że w ramach programu "Partnerstwo na rzecz osób niepełnosprawnych" fundusz będzie zabezpieczał wkład własny organizacji pozarządowych, które w ramach konkursów będą się ubiegać o pozyskanie środków unijnych organizowany przez samorząd województwa podlaskiego.


- My zabezpieczamy organizację, wkład własny, który często  jest przeszkodą w tym, aby w ogóle wystartować w konkursie - dodała Marlena Maląg.


Dodała, że fundusz jest przygotowany, aby pokryć wkład własny w 100 procentach.

Marszałek Artur Kosicki mówił także o tym, że organizacje często miały i mają problem z wniesieniem wkładu własnego do projektów, a ta umowa pozwoli na to, aby je pokrywać. Dzięki temu - jak podkreślił - będzie możliwe szybsze wydawanie środków unijnych na projekty miękkie.

Pytany, kiedy i czego dotyczyć będą konkursy, powiedział, że ruszą one jak najszybciej, a dotyczyć będą m.in. szkoleń i kursów. Kosicki mówił, że zakres konkursów będzie jeszcze analizowany. Będzie też konsultował się z województwem podkarpackim, które ma dłuższe doświadczenie w partnerstwie w tym zakresie z PFRON.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Przejedzie rowerem ponad 2000 km, aby pomóc niepełnosprawnym dzieciom

1.07.2019, 16:17

Janusz Kobyłka - 60-letni emerytowany górnik z Lubartowa - w poniedziałek (1.07) wyruszył z Suwałk w charytatywny rajd rowerowy pod nazwą "4 kąty Polski".


Niepełnosprawni z Sokółki mają szybciej otrzymać pomoc w nagłych wypadkach - rozpoczęła się rekrutacja do projektu

1.07.2019, 10:56

Osoby z niepełnosprawnościami w gminie Sokółka będą mogły szybciej otrzymać pomoc w nagłych wypadkach. Od poniedziałku (1.07) rozpoczyna się rekrutacja do projektu teleopieki.


Podczas niedzielnej kwesty zebraliśmy 3000 zł na rzecz podopiecznych Stowarzyszenia "Jasny Cel" [zdjęcia]

24.06.2019, 08:09

Trzy tysiące złotych - taki jest wynik naszej niedzielnej (23.06) kwesty na rzecz dzieci z porażeniem mózgowym. Przez 6 godzin kwestowaliśmy w centrum Białegostoku, by wesprzeć podopiecznych Stowarzyszenia "Jasny Cel".


Podlaskie samorządy otrzymają ponad 2,3 mln zł z PFRON na dostosowanie obiektów do potrzeb niepełnosprawnych

7.06.2019, 15:59

Ponad 2,3 mln zł dofinansowania na dostosowanie obiektów do potrzeb osób niepełnosprawnych otrzymają podlaskie samorządy z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W piątek (07.06) podpisano umowy z czterema pierwszymi samorządami.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok