Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku eksperci przekonywali, że rak piersi to nie wyrok

W Białymstoku eksperci przekonywali, że rak piersi to nie wyrok

10.07.2019, 16:42, akt. 17:08

Potrzeba wciąż uświadamiać społeczeństwo, że rak piersi to nie wyrok, poprawiać jakość leczenia, a pacjentki wspierać i aktywizować - mówili w środę (10.07) w Białymstoku eksperci na spotkaniu w ramach kampanii "Wykorzystaj czas na życie". Wzięła w nim udział Agata Kornhauser-Duda.

Fot. Edyta Wołosik
Fot. Edyta Wołosik


0:00
0:00
W Białymstoku eksperci przekonywali, że rak piersi to nie wyrok - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Agata Kornhauser-Duda wspiera kampanię


Kampania "Wykorzystaj czas na życie" to inicjatywa Fundacji "Żyjmy zdrowo", skierowana do kobiet z zaawansowanym rakiem piersi. Jej najważniejszym celem jest edukacja pacjentek i całego społeczeństwa na temat tego nowotworu, a także próba zmiany jego postrzegania. To druga odsłona rozpoczętej w 2016 r. akcji. Kampania otrzymała honorowy patronat małżonki prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy.

Agata Kornhauser-Duda mówiła podczas spotkania, że to bardzo ważna i potrzebna kampania.


Jest to kampania skierowana przede wszystkim do kobiet z zaawansowanym rakiem piersi, jest to także kampania skierowana do całego społeczeństwa. Z jednej strony kampania wspierająca i motywująca kobiety z zaawansowanym rakiem piersi do aktywnego życia, ale jest to też kampania uświadamiająca, a przede wszystkim, to wydaje mi się najważniejsze, że jest to kampania, która przełamuje pewne stereotypowe myślenie o tej chorobie, a także stereotypowe postrzeganie pacjentek z tą chorobą - podkreśliła pierwsza dama.


W ocenie Agaty Kornhauser-Dudy kampania pokazuje, że ciężka choroba nie powinna i nie musi wykluczać kobiet z funkcjonowania w codziennym życiu społecznym, zawodowym i rodzinnym. Mówiła, że działania pacjentek pokazują, że potrafią wypracować w sobie motywację oraz odpowiednie nawyki i postawy.


- Tę siłę i tę odwagę możemy wspólnie wspierać poprzez zrozumienie, poprzez empatię, poprzez wyciągniętą dłoń, ale żeby ta pomoc była naprawdę skuteczna i mądra, to potrzebna jest wiedza i dlatego tak ważne są te wszystkie akcje edukacyjne jak ta, w której dzisiaj uczestniczymy - dodała pierwsza dama.


Podkreśliła też, że ważna jest też zdolność "postawienia się na miejscu drugiej osoby i uznania jej perspektywy za równoprawną". Zdaniem pierwszej damy bardzo ważne jest, w jaki sposób układają się relacje w rodzinie i w najbliższym środowisku chorej osoby.

- Każda choroba, a szczególnie choroba nowotworowa, jest bardzo trudnym doświadczeniem, nie tylko dla samej chorej osoby, ale też dla całej rodziny i bliskich, i jest też niełatwym sprawdzianem - mówiła Kornhauser-Duda. Zaznaczyła też, że "jeżeli wspólnie jesteśmy w stanie pokonać tę trudną sytuację, to wszyscy czujemy się wzmocnieni, dzięki temu zyskujemy bardzo potężny oręż do tych zmagań".


- Paradoksalnie, jeżeli zaakceptujemy tę sytuację, to jesteśmy w stanie jeszcze głębiej przeżywać wspólne życie i cieszyć się każdą wspólnie spędzoną chwilą - powiedziała Kornhauser-Duda.


Zwracając się do pacjentek, pierwsza dama mówiła, że swoją godną postawą udowodniają, że "warto cieszyć się każdą chwilą życia". "Dziękuję wam, że jesteście tak wspaniałą inspiracją dla wszystkich kobiet w podobnych sytuacjach" - powiedziała i życzyła im dużo sił.


O raku piersi mówi się coraz więcej


W panelach eksperckich wzięli udział lekarze z Białostockiego Centrum Onkologii, przedstawiciele różnych organizacji pozarządowych, klubów Amazonek, a także pacjentki.

Agata Schymalla, prezes Fundacji "Żyjmy zdrowo", podsumowując dotychczasowe działania kampanii, mówiła, że przed rozpoczęciem akcji w 2016 r. o raku piersi mówiło się niewiele, a wręcz był to temat tabu.


- Wiele kobiet chorujących na zaawansowaną postać raka piersi była gdzieś w domu, zamknięta, bały się mówić o swojej chorobie, często też pracodawcy nie rozumieli, że osoba, która jest we właściwy sposób leczona, może być dobrym pracownikiem" - mówił Schymalla i dodała, że choć od tego czasu wiele się zmieniło, to kobiety wciąż potrzebują wsparcia.


Mówił, że potrzebne są nie tylko zmiany systemowe, jak np. powstające Breast Cancer Unit (specjalistyczne ośrodki leczenia raka piersi - PAP), ale też wsparcie społeczne i uświadamianie, że z chorobą można żyć i przejść przez kolejne etapy choroby.


Choroba dotyka również rodzinę 


Działaczki z organizacji pozarządowych działających w różnych regionach w kraju podkreślały, że bardzo ważne jest wpieranie pacjentek i ich rodzin, bo choroba dotyka nie tylko chorego, ale też jego rodzinę i przyjaciół. Anna Kupiecka, prezes Fundacji "OnkoCafe - razem lepiej", podkreślała jak ważne jest wsparcie onkopsychologa, aby pacjentka na każdym etapie choroby mogła do niego dotrzeć i się przygotować.

Prezes Klubu Amazonek w Białymstoku Ewa Grzelak mówiła, że w klubie działa ich ponad 170 osób, kilka pań, które przeszły chorobę, chodzą na oddziały i tam wspierają pacjentki przed i po operacji. Mówiła też, że dużym wsparciem są spotkania i podejmowanie aktywności z innymi kobietami, które przeszły chorobę raka piersi. W klubie kobiety m.in. chodzą wspólnie na basen czy na nordic walking.

Na panelu, w którym wzięli udział lekarze z Białostockiego Centrum Onkologii (BCO), mówiono o tym, jak ważna jest jakość leczenia raka piersi. Specjalista onkologii klinicznej dr Bogumiła Czartoryska-Arłukowicz mówiła o Breast Cancer Unit, który powstaje także w Białymstoku. Dodała, że na razie działa na bazie BCO, ale - jak podkreślała - lekarze różnych dziedzin już spotykają się na konsyliach. W jej ocenie konsylia to jest coś niesamowitego, co udało się wypracować, żeby podjąć jak najlepszą decyzję dla pacjentki i aby to leczenie było też efektywne.


"Sukces leczenia onkologicznego to leczenie skojarzone"


Kierownik oddziału chirurgii onkologicznej w BCO i konsultant wojewódzki w dziedzinie chirurgii onkologicznej dr Leszek Kozłowski podkreślał, że sukces leczenia onkologicznego to leczenie skojarzone: radioterapia, chirurgia, chemioterapia, opieka psychologiczna, aby pacjent mógł być leczony optymalnie. Mówił, że sukcesem jest też, gdy to leczenie może odbywać się w jednym ośrodku, tak jak w Białymstoku. Ale - jak podkreślił - nie wszędzie wygląda to tak dobrze w regionie, a leczenie skojarzone nie jest wszędzie dostępne. Mówił, że niektóre pacjentki muszą pokonać kilkaset kilometrów by dotrzeć do wysoko wyspecjalizowanego ośrodka.


- Musimy się zastanowić, jak zwiększyć dostępność do tego najlepszego leczenia, bo sukces w leczeniu tej choroby polega na tym, że jest to leczenie wielodyscyplinarne, w różnych sekwencjach i to jest takie leczenie, które daje naprawdę dobre efekty - dodał dr Leszek Kozłowski.


Spotkanie zakończyło się warsztatami dla pacjentek.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Więcej mammografii w Podlaskiem wykonywanych jest w mammobusach niż stacjonarnie

8.06.2019, 18:24

W Podlaskiem wciąż więcej badań mammograficznych wykonywanych jest pacjentkom w terenie, w mammobusach, niż w stacjonarnych placówkach - wynika z danych NFZ.


Pierwsze operacje profilaktycznej mastektomii w Białostockim Centrum Onkologii

25.04.2019, 12:08

Dwie pierwsze pacjentki z mutacjami genów predysponującymi do zachorowania na raka piersi poddały się w Białostockim Centrum Onkologii (BCO) zabiegom tzw. profilaktycznej mastektomii, czyli usunięcia piersi. Zabiegi te są już refundowane przez NFZ.


Akcja "Wiosna jest kobietą" w USK w Białymstoku - można było zrobić bezpłatną cytologię

21.03.2019, 07:12

Z okazji pierwszego dnia wiosny w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku można było zrobić bezpłatne badania.


W USK w Białymstoku powstało Uniwersyteckie Centrum Onkologii

13.03.2019, 13:45

Uniwersyteckie Centrum Onkologii powstało w miejsce dotychczasowego pododdziału ginekologii onkologicznej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. Oprócz leczenia pacjentek będzie się też zajmować badaniami naukowymi nad rakiem jajnika.





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI




fot. Marcin Mazewski
15.04.2024, 16:55, akt. 16:58

Koniec sezonu na białostockim lodowisku












źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok