Radio Białystok | Wiadomości | Pierwsze operacje profilaktycznej mastektomii w Białostockim Centrum Onkologii

Pierwsze operacje profilaktycznej mastektomii w Białostockim Centrum Onkologii

autor: Edyta Wołosik

25.04.2019, 12:08, akt. 14:44

Dwie pierwsze pacjentki z mutacjami genów predysponującymi do zachorowania na raka piersi poddały się w Białostockim Centrum Onkologii (BCO) zabiegom tzw. profilaktycznej mastektomii, czyli usunięcia piersi. Zabiegi te są już refundowane przez NFZ.

fot. Edyta Wołosik
fot. Edyta Wołosik

Pierwsze operacje profilaktycznej mastektomii w Białostockim Centrum Onkologii - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


"To są zabiegi, które zmniejszają w sposób istotny ryzyko zachorowania na raka piersi" - powiedział w czwartek (25.04) na konferencji prasowej w BCO kierownik oddziału chirurgii onkologicznej z pododdziałem chirurgii piersi i rekonstrukcji dr Leszek Kozłowski.

BCO przypomina, że rozporządzenie ws. refundacji zabiegów (mastektomii z rekonstrukcją piersi) minister zdrowia wydał w styczniu 2019 r.

Specjalista dodał, że takie zabiegi to "bardzo dobre narzędzie" w walce z rakiem, bo obciążenie genetyczne zwłaszcza u młodych kobiet to "bardzo istotny problem" dla tych pań i ich rodzin. 

Życie ze świadomością dużego ryzyka zachorowania na raka na pewno w sposób istotny obniża komfort życia tych ludzi. 

- mówił dr Leszek Kozłowski

 Dodał, że pacjentki z obciążeniem genetycznym przychodzą do lekarza z powodu dużego lęku o to, że mają większe ryzyko zachorowania.

Patomorfolog dr hab. Luiza Kańczuga-Koda dodała, że szacuje się, że ryzyko zachorowania na raka piersi przy obciążeniu genetycznym - zwłaszcza mutacją genów BRCA1 i BRCA2 wynosi nawet do ok. 80 proc. "Również wzrasta ryzyko raka jajnika, raka otrzewnej i raka jajowodu" - mówiła Kańczuga-Koda. Zaznaczyła, że kobiety obciążone mutacjami BRCA1 i BRCA2 to osoby młode, przed 40. rokiem życia, nowotwór jest też agresywny.

Leszek Kozłowski podkreślił, że badaniom genetycznym poddawane są wszystkie młode pacjentki ze zdiagnozowaną chorobą. Docent Luiza Kańczuga-Koda dodała, że ogólnie coraz częściej sięga się po badania genetyczne w przypadku wielu rodzajów nowotworów, np. raka płuca, jelita grubego. "Ponieważ wpływa to nie tylko na diagnostykę, ale i na terapię" - dodała.

Zabiegowi usunięcia piersi z rekonstrukcją poddała się w BCO 35-letnia pani Katarzyna 

Pani Katarzyna jest żoną, mamą trójki dzieci. Dziennikarzom opowiadała, że zanim dowiedziała się, że jest obciążona genetycznie (potwierdzono u niej mutację genu BRCA2), najpierw wykryto u niej guzek (był to nowotwór złośliwy) nie w samej piersi, a nad piersią. Poddano ją leczeniu i badaniom genetycznym, które wykazały mutację BRCA2. Nie wiedziała, że jest obciążona genetycznie, bo w jej rodzinie - przed nią - nie było zachorowań.

Pani Katarzyna mówiła, że zdecydowała się na usunięcie obu piersi, bo chce dalej żyć. 

Jestem osobą, która - jak widzi problem - to bardzo prężnie chce go rozwiązać. Nie zastanawiałam się nad tym zbyt długo.

 - mówiła pani Kasia

Zaznaczyła, że była pod bardzo dobrą opieką lekarską, "bezgranicznie" zaufała lekarzowi. Pacjentka podkreśliła, że w związku z tym, że od razu zrekonstruowano jej piersi - jak to określiła - "nawet nie ucierpiała jako kobieta". "Po prostu chciałam być już tylko zdrowa" - podkreślała.

Pani Kasia zachęca kobiety do badań, dbania o siebie. 

Bierzmy się za siebie. Ja też jestem matką trójki dzieci. Nie miałam zbytnio dla siebie czasu i zawsze wszystko odkładałam na później, dopiero ten guz uświadomił mi, że ja też jestem ważna, że trzeba o siebie zawalczyć i naprawdę walczyłam jak tylko potrafiłam.

 - mówiła dziennikarzom pani Kasia

Apelowała do kobiet o to, by w swoim codziennym, zabieganym świecie "zwolniły i popatrzyły na siebie". BCO jest jedynym szpitalem onkologicznym w Podlaskiem, podlega samorządowi województwa podlaskiego.

źródło: PAP | red: zmj, maj

ZOBACZ TEŻ:


Białostockie Centrum Onkologii zachęca do szycia specjalnych poduszek dla pacjentek po mastektomii

8.04.2019, 15:01

Białostockie Centrum Onkologii zachęca do szycia specjalnych poduszek w kształcie serca, które pomagają w rehabilitacji pacjentkom po mastektomii. To akcja "Serce od serca", w regionie powstało już ok. 400 takich poduszek - poinformowano w poniedziałek (8.04) na konferencji prasowej w BCO.


Nowoczesny sprzęt m.in. do operacji laparoskopowych w Białostockim Centrum Onkologii

14.01.2019, 14:54

Nowoczesny sprzęt poprawiający warunki leczenia nowotworów jelita grubego i wspomagający pacjentki przyjmujące chemioterapię – kupiło Białostockie Centrum Onkologii. Blisko 600 tys. zł dotacji na ten cel pochodzi z budżetu woj. podlaskiego.


365 kobiet skorzystało z mammografii w Białostockim Centrum Onkologii

16.12.2018, 14:12

365 kobiet wykonało dotąd bezpłatne badania mammograficzne w ramach projektu profilaktyki raka piersi, który realizuje Białostockie Centrum Onkologii. Program jest promowany hasłem: "Masz po co żyć! Badaj piersi".




Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS





Nautilus w Polskim Radiu Białystok

KONKURS

"Miłość Ci nic nie wybaczy" Alek Rogoziński

Bilety na koncert Limp Bizkit w Kownie!














źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok