Radio Białystok | Wiadomości | Wysypisko w Studziankach musi zostać zamknięte – uważa poseł Robert Tyszkiewicz

Wysypisko w Studziankach musi zostać zamknięte – uważa poseł Robert Tyszkiewicz

autor: Ryszard Minko

15.07.2019, 17:22, akt. 19:00

O to jak działa sortownia odpadów w Studziankach niedaleko Wasilkowa pyta ministra środowiska podlaski poseł PO Robert Tyszkiewicz.

Wysypisko w Studziankach musi zostać zamknięte – uważa poseł Robert Tyszkiewicz, fot. Biuro Zarządu Regionu Podlaskiego PO RP
Wysypisko w Studziankach musi zostać zamknięte – uważa poseł Robert Tyszkiewicz, fot. Biuro Zarządu Regionu Podlaskiego PO RP

Czy do sortowi odpadów w Studziankach niedaleko Wasilkowa trafiają śmieci spoza województwa i Polski? Czy resort środowiska monitoruje ilość i rodzaj składowanych tam odpadów? I czy ministerstwo pokryje część kosztów akcji gaśniczych w sortowni? To seria pytań do ministra środowiska Henryka Kowalczyka, jakie w swojej interpelacji zadaje podlaski poseł PO Robert Tyszkiewicz. 

Mimo licznych nieprawidłowości, sortownia nadal działa

Po interwencji władz gminy i mieszkańców zaniepokoiła go działalność Centrum Innowacyjnej Gospodarki Odpadami w Studziankach, które mimo licznych nieprawidłowości nadal działa. Zdaniem posła Roberta Tyszkiewicza, przykład sortowni w Studziankach pokazuje, że państwo w takich przypadkach nie potrafi skutecznie egzekwować swoich decyzji, bo mimo zagrożenia dla zdrowia – firma nadal legalnie prowadzi działalność.

Składowisko do zamknięcia?

Poseł chce też wiedzieć, czy w okolice Wasilkowa nie trafiają śmieci spoza województwa, a także spoza Polski. Jego zdaniem z uwagi na liczne pożary śmieci, instalacja powinna być natychmiast zamknięta.

Podobnie uważa wojewódzki radny Maciej Żywno, który sugeruje, by w zaistniałej sytuacji resort środowiska pokrywał część kosztów akcji gaśniczych na składowisku, w których biorą udział strażacy z OSP. Teraz za ich akcje płaca samorządy.

8 pożarów 

Sortownia odpadów działa od 2011 roku i do tej pory już 8 razy stawała w ogniu. Jesienią ubiegłego roku Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego cofnął pozwolenie zintegrowane na działalność sortowni, jednak spółka się od niego odwołała i decyzja nie stała się prawomocna. To oznacza, że do wyroku Wojewódzkiego Sądu administracyjnego w Warszawie instalacja działa legalnie – mówi zastępca dyrektora Departamentu Ochrony Środowiska w Urzędzie Marszałkowskim Anna Krysztopik.

Właścicielem sortowni jest prywatna firma z Ostrołęki. Sortownia odpadów w Studziankach jest stale kontrolowana miedzy innymi przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony środowiska, który informuje o licznych nieprawidłowościach w magazynowaniu śmieci.

| red: sk

ZOBACZ TEŻ:


Ponowny pożar hałdy śmieci w sortowni odpadów w podbiałostockich Studziankach

4.07.2019, 20:05

Blisko 20 jednostek straży pożarnej gasiło znowu pożar hałdy w sortowni śmieci w podbiałostockich Studziankach. Ostatni raz odpady płonęły tam miesiąc temu - 5 czerwca.


8 zastępów straży gasiło w nocy pożar wysypiska śmieci w podbiałostockich Hryniewiczach

13.06.2019, 06:19

W nocy ze środy na czwartek (12/13.06) paliła się hałda śmieci na wysypisku w Hryniewiczach.


W białostockiej prokuraturze okręgowej trwa śledztwo ws. pożaru w sortowni odpadów

12.06.2019, 15:44

Do Prokuratury Okręgowej w Białymstoku wpłynął materiał dowodowy zebrany przez policję w związku z pożarem, który 5 czerwca wybuchł w sortowni odpadów w miejscowości Studzianki. To nie pierwszy pożar w tym miejscu; wcześniejsze śledztwa kończyły się umorzeniem.


GIOŚ: zakład w Studziankach ma cofnięte zezwolenie na działalność, decyzja wciąż nieostateczna

6.06.2019, 16:48

Zakład w Studziankach k. Białegostoku, gdzie w środę (06.06) wieczorem doszło do kolejnego w ostatnich latach pożaru hałdy odpadów, ma cofnięte zezwolenie na działalność, ale po zaskarżeniu decyzja ta nie jest ostateczna - poinformował PAP w czwartkowym komunikacie Główny Inspektor Ochrony Środowiska.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Gwiazdka z Książką

"Drogi Święty Mikołaju" Nataszy Sochy i Magdy Mazur

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok