Radio Białystok | Wiadomości | Artur Kosicki: złożę zawiadomienie do prokuratury na prezydenta Białegostoku

Artur Kosicki: złożę zawiadomienie do prokuratury na prezydenta Białegostoku

22.07.2019, 18:14, akt. 18:32

Złożenie zawiadomienia do prokuratury w sprawie niedopełnienia obowiązków przez prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego zapowiedział w poniedziałek (22.07) marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki. W jego ocenie prezydent powinien był wydać decyzję o zakazie marszów.

fot. Urszula Majewska
fot. Urszula Majewska

W poniedziałek po południu na konferencji prasowej Kosicki odniósł się do sobotniego Marszu Równości w Białymstoku i potępił chuligańskie zachowania, do jakich doszło w trakcie trwania marszu.


Wielokrotnie informowałem prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego, że może dojść do sytuacji niebezpiecznej 20 lipca w Białymstoku. (...) Pan prezydent dostawał pisma z Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku, choćby pismo z 15 lipca, gdzie wskazywano na to, że jeżeli dojdzie do przemarszu zgodnie z jego pierwotną trasą, może dojść do konfrontacji różnych środowisk, może dojść do pewnego niebezpieczeństwa

- mówił Artur Kosicki i dodał, że w swoich pismach także wskazywał, że może być niebezpiecznie. Marszałek mówił też, że swoje obawy zgłaszały m.in. organizacje pozarządowe.


Będę zgłaszał do prokuratury w Białymstoku zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na niedopełnieniu obowiązków. To niedopełnienie polega na tym, że pan prezydent nie wydał decyzji o zakazie marszów, a mógł je, w mojej ocenie, wydać - mówił Artur Kosicki. 

Zapowiedział, że dokumenty powinny być gotowe we wtorek.


Marszałek mówił, że nie zabrania nikomu manifestować, ale - jak mówił - "podjęcie pewnych decyzji o tym, czy mogą manifestować czy nie, wynika z określonego stanu prawnego i faktycznego w danym dniu". "Te informacje, które spływały do urzędu przed 20 lipca, długo długo przed, wskazywały na to, że może być niebezpiecznie" - dodał Artur Kosicki.


Doszło do zniesławienia marszałka? 

Na konferencji poinformował też, że podejmie kroki prawne dotyczące zniesławienia go przez prezydenta Białegostoku. Chodzi o wypowiedź Truskolaskiego podczas zorganizowanej w poniedziałek przed południem konferencji, na której prezydent Białegostoku zarzucił Kosickiemu, iż ten kierował grupami agresywnych osób podczas blokad, do jakich dochodziło w trakcie marszu.

Marszałek podsumował też organizowany przez siebie w sobotę "Piknik Rodzinny" oraz poprzedzający go przemarsz na dziedziniec Pałacu Branickich, gdzie odbyła się popołudniowa impreza. Artur Kosicki przypomniał, że piknik był zorganizowany jako alternatywa dla Marszu Równości, a wzięło w nim udział kilka tysięcy białostockich rodzin. Powiedział też, że nie było żadnych incydentów i nie doszło do łamania prawa. Piknik rozpoczął się w podobnej porze, co Marsz Równości, a przemarsz godzinę wcześniej.

Baner, który towarzyszył uczestnikom tego przemarszu "Mama i tata największym skarbem świata" z logo pikniku, został po przemarszu użyty przez kontrmanifestantów do blokowania Marszu Równości. Marszałek pytany, czy to baner urzędu, zaprzeczył i powiedział, że to była inicjatywa zewnętrzna mieszkańców, on sprawdził tylko treść i nie zabronił użyć logo pikniku. Dodał, że będzie to wyjaśniane.Prezydent Białegostoku złoży zawiadomienie do prokuratury ws. przedstawicieli PiSWcześniej w poniedziałek złożenie zawiadomienia do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez przedstawicieli PiS w organach władzy samorządowej podczas Marszu Równości w Białymstoku zapowiedział prezydent miasta Tadeusz Truskolaski. W jego ocenie, materiały jednoznacznie pokazują czynny udział w ustawianiu blokad przeciw marszowi przez marszałka województwa Artura Kosickiego, radnego klubu PiS w sejmiku Sebastiana Łukaszewicza, a także p.o. dyrektora gabinetu marszałka Roberta Jabłońskiego oraz radnego miejskiego Henryka Dębowskiego.Marsz Równości w BiałymstokuPierwszy Marsz Równości przeszedł ulicami Białegostoku w sobotę po południu. Przejście uczestników marszu kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci, policja musiała użyć gazu. W stronę uczestników rzucano kamieniami, petardami, jajkami i butelkami, wykrzykiwano też obraźliwe słowa. Policja zatrzymała już ok. 30 osób, nie wyklucza kolejnych zatrzymań w miarę analizowania nagrań z tego dnia. Kilka osób, których wizerunki policja opublikowała, zgłosiło się na komendę samych, m.in. mężczyzna, który jest podejrzewany o pobicie 14-latka.

Zachowania chuligańskie, do jakich doszło podczas marszu, potępiła m.in. szefowa MSWiA Elżbieta Witek, wiceszef tego resortu Jarosław Zieliński, Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar i b. premier Donald Tusk. Potępiające stanowisko opublikował KEP, a także metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda.Liderzy Lewicy Razem, SLD i Wiosny chcą dopracować formułę "Marszu przeciwko przemocy"Środowiska lewicowe zapowiedziały na sobotę "Marsz przeciw przemocy", który ma przejść ulicami Białegostoku. Z białostockim Marszem Równości solidaryzują się też inne miasta jak Warszawa i Wrocław, gdzie w sobotę mają się odbyć demonstracje.

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Tadeusz Truskolaski [wideo]

22.07.2019, 17:20

"Prezydent miasta to urzędnik, który ma wykonywać prawo. Konstytucja, jak również prawo o zgromadzeniach, ale też wyroki sądów wyraźnie mówią i dają priorytet właśnie wolności zgromadzeń nawet wtedy, kiedy się nie zgadzamy z treściami, które tam są głoszone i nawet wtedy, kiedy są one przeciwko większości" - mówi prezydent Białegostoku.


Akty agresji podczas marszu równości w Białymstoku nie mogą być usprawiedliwiane - uważa arcybiskup Tadeusz Wojda

22.07.2019, 15:12

"Nie do pogodzenia z postawą chrześcijanina, naśladowcy Chrystusa, były akty przemocy i pogardy" - pisze Arcybiskup Tadeusz Wojda Metropolita Białostocki w specjalnym komunikacie.


Prezydent Białegostoku złoży zawiadomienie do prokuratury ws. przedstawicieli PiS

22.07.2019, 11:49

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski zapowiedział, że złoży zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez przedstawicieli PiS w organach władzy samorządowej podczas Marszu Równości w Białymstoku.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Pomagamy szpitalom

Świąteczny Koncert Życzeń

"Wędrowny zakład fotograficzny" Agnieszki Pajączkowskiej


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok