Radio Białystok | Wiadomości | Cieszyński: rośnie liczba i tempo wystawiania przez lekarzy e-recept

Cieszyński: rośnie liczba i tempo wystawiania przez lekarzy e-recept

29.07.2019, 12:46, akt. 12:52

Od początku roku lekarze wystawili ponad 3,5 mln e-recept. Rośnie też tempo ich wystawiania z kilku tysięcy dziennie na początku roku do kilkudziesięciu tysięcy obecnie – mówił w poniedziałek na konferencji prasowej w Białymstoku wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Fot. Marcin Gliński
Fot. Marcin Gliński

Wziął on udział w spotkaniu, które odbyło się w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku. Takie spotkania z lekarzami są organizowane przez Ministerstwo Zdrowia w całym kraju – mówił Cieszyński. Dodał, że są one okazją do opowiedzenia o postępach wdrażania systemu e-zdrowie oraz odpowiedzi na ewentualne pytania, aby wdrożenie odbywało się bez problemu.

Widzimy, że te działania mają sens, ponieważ liczba wystawianych e-recept systematycznie rośnie. To jest już teraz pond 3,5 mln wystawionych e-recept. Widzimy też, że oprócz tego, że rośnie liczba, to tempo tego wzrostu jest bardzo zachęcające (...). Jeśli patrzymy od początku roku, to o 14 proc. średnio tygodniowo

– mówił Cieszyński. Podał, że na początku wystawiano dziennie kilka tysięcy e-recept, teraz ta liczba dochodzi do 60 tys. e-recept dziennie. W jego ocenie to bardzo duży postęp.

Mówił, że e-recepty można zrealizować w aptekach od 1 stycznia 2019 r., a obowiązek wystawiania e-recept każdy lekarz będzie miał od stycznia 2020 r.

Cieszyński mówił też o możliwości zakładania internetowych kont pacjenta, dzięki któremu – jak podkreślał – wiele rozproszonych dotąd informacji, m.in. o wystawianych receptach, skierowaniach czy odbytych wizytach, znajduje się obecnie w jednym miejscu.

To w naszej ocenie bardzo ważne, ponieważ to dostęp do internetowego konta pacjenta pomaga w tym, żeby z tych rozwiązań e-zdrowie korzystać już w pełnym wymiarze

– mówił Cieszyński. Powiedział, że liczba tych kont też systematycznie rośnie. Wymienił, że to m.in. dzięki wypełnianiu wniosku na świadczenie "Rodzina 500+". Dodał, że kolejne rozwiązania ułatwiające zakładanie takiego konta, np. poprzez konto w banku, znajdują się w projekcie ustawy, która ma być obecnie procedowana przez Senat. Cieszyński mówił też, że zwiększy się zakres podmiotów, które będą uprawnione do profilu zaufanego, potrzebnego do założenia internetowego konta pacjenta, taką możliwość będą mieli np. lekarze rodzinni.

Cieszyński mówił, że ministerstwu zależy, aby konto pacjenta było popularne, stąd też będą rozszerzone jego możliwości, np. będzie można złożyć deklaracje do POZ czy uzyskać informacje o dostępnych badaniach profilaktycznych.

Obecny na konferencji dyrektor podlaskiego oddziału NFZ Maciej Olesiński przedstawił, jak wdrażanie e-recept wygląda w regionie. Mówił, że obecnie wystawiają je 74 podmioty. W sumie od stycznia wystawiono ok. 126 tys. e-recept.

Olesiński mówił też, że NFZ stara się umożliwić i ułatwić pacjentom dostęp do e-usług w zakresie zdrowia. jednym z nich – jak dodał – jest stworzenie od kwietnia stanowisk do potwierdzania swojego profilu zaufanego potrzebnego do założenia konta internetowego pacjenta w Białymstoku, Łomży, Suwałkach i w Siemiatyczach.


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


W Podlaskiem już prawie 50 gabinetów lekarskich wystawia recepty w wersji elektronicznej

25.06.2019, 08:05

E-recepty realizują już wszystkie apteki w Polsce. Spośród gabinetów lekarskich w Podlaskiem na razie recepty w wersji elektronicznej wystawia prawie 50 gabinetów lekarskich, natomiast za pół roku obowiązek ten będzie dotyczył wszystkich lekarzy - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.


Kongres prawno-medyczny w Białymstoku - mówiono o procederze fałszowania produktów leczniczych

7.06.2019, 14:58

Drastycznie narasta proceder fałszowania produktów leczniczych, nie idzie jednak za tym w parze karanie za te przestępstwa. Kara jest też niewspółmiernie mała w porównaniu do korzyści finansowych, jakie osiągają fałszerze – mówiono w piątek (07.06) w Białymstoku na kongresie o fałszowaniu leków.


Dzień Otwarty w Podlaskim NFZ – można m.in. potwierdzić "profil zaufany" czy zbadać znamiona na skórze

25.05.2019, 02:57

To nowe udogodnienie dla pacjentów. Mając tzw. "profil zaufany" możemy mieć dostęp do naszej elektronicznej karty zdrowia.


W białostockich aptekach jest już lecznicza marihuana - kosztuje 60 zł za gram

19.03.2019, 14:09

Recepty wystawiają na razie tylko nieliczni lekarze, a i tylko niektóre apteki posiadają surowiec dostępny od ręki. Zalegalizowana w ubiegłym roku medyczna marihuana trafiła także do białostockich aptek.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok