Radio Białystok | Wiadomości | Dyrektor szpitala w Bielsku Podlaskim nie zgadza się z ustaleniami kontroli CBA

Dyrektor szpitala w Bielsku Podlaskim nie zgadza się z ustaleniami kontroli CBA

5.08.2019, 15:40, akt. 15:50

Dyrektor szpitala w Bielsku Podlaskim Bożena Grotowicz nie zgadza się z ustaleniami kontroli Centralnego Biura Antykorupcyjnego dotyczącej zamówień szpitala na implanty i endoprotezy, i odmówiła podpisania protokołu kontroli.

Kadmy - Fotolia.com
Kadmy - Fotolia.com

Po kontroli w szpitalu, CBA skierowało do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez lekarza - członka komisji przetargowych. Prokuratura Okręgowa w Białymstoku otrzymała zawiadomienie, ale jest ono analizowane przez prokuratora referenta i w najbliższym czasie podjęta zostanie decyzja co do ewentualnego wszczęcia śledztwa w tej sprawie.

Zawiadomienie CBA dotyczy zamówień na dostawę do szpitala potrzebnych przy operacjach ortopedycznych implantów artroskopowych i endoprotez przynasadowych. Całkowita wartość objętego kontrolą zamówienia w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Bielsku Podlaskim wynosiła 6,2 mln zł.

O nieprawidłowościach stwierdzonych podczas prowadzonej przez CBA kontroli powiadomiony został także starosta bielski jako kierujący organem tworzącym szpital.

Znam wyniki kontroli i nie zgadzam się z ustaleniami kontrolujących. W swoich wyjaśnieniach dość szczegółowo odnieśliśmy się jako pracownicy SPZOZ do stawianych zastrzeżeń. Niestety z przykrością stwierdzam, że nie zostały one uwzględnione

- powiedziała dyrektor SPZOZ w Bielsku Podlaskim Bożena Grotowicz.

Dołożyliśmy należytej staranności, aby dokonać zakupu implantów i endoprotez najlepszych dla pacjentów, a nie najtańszych i jakichkolwiek - byleby zadowalały konkurencję. Mam nadzieję, że prokuratura zechce zadać sobie trud i wyjaśnić sprawę dogłębnie

- zaznaczyła. Podkreśliła, że przetargi na zakup implantów i endoprotez w latach 2014-18 organizowała komisja przetargowa, w skład której wchodzili również lekarze. "Niezależnie od tego, który z nich uczestniczył w komisji, to zawsze była to praca zespołowa" - zaznaczyła dyrektor.

Chyba wszyscy lekarze w Polsce, a szczególnie lekarze ortopedzi dokształcają się na różnego rodzaju konferencjach organizowanych przez firmy medyczne na koszt tych firm. Nie jest to równoznaczne z otrzymywaniem wynagrodzenia od tych firm, a jedynie prawidłowym opodatkowaniem korzyści z uczestnictwa w szkoleniu

- wyjaśniła dyrektor.

Zarzut taki można więc postawić wszystkim lekarzom uczestniczącym w komisjach przetargowych. Jest też inne wyjście, może zamiast lekarzy w komisji przetargowej umieścić sprzątaczkę lub kucharza, bo oni nie korzystają z konferencji. Tylko kto wtedy zajmie się pacjentami?

- dodała Grotowicz.

Nasuwa mi się tylko pytanie: komu zależny na zniszczeniu wysokiej klasy lekarza specjalisty i ośrodka ortopedycznego bardzo dobrze ocenianego przez pacjentów i kto na tym skorzysta, bo na pewno nie pacjenci

- powiedziała dyrektor. W pokontrolnym wystąpieniu do CBA dyrektor napisała, że lekarz brał udział w szkoleniach, bo ma obowiązek podnoszenia kwalifikacji, ale nie otrzymywał żadnego wynagrodzenia od firmy "zgodnie z przepisami skarbowymi udział w szkoleniu podlega opodatkowaniu PIT" - przypomniała.

Tłumaczyła też, że na rynku implanty ceramiczne - bardziej odporne na urazy - produkuje tylko jedna firma. Dlatego w dokumentach przetargowych użyto nazwy towarowej, na co pozwalają przepisy ustawy o zamówieniach publicznych - jeśli nie można opisać przedmiotu zamówienia za pomocą dostatecznie dokładnych określeń. Wskazaniu nazwy towarzyszyło stwierdzenie "lub równoważny" - zaznaczyła.

Podkreśliła, że zamawiając część endoprotez i implantów trzeba zabezpieczyć "części zamienne" do wykonanych już zabiegów. Jej zdaniem przetargi nie ograniczały jednak konkurencji, ponieważ spośród różnych technik i rodzajów protez szpital stosuje konkretne rozwiązania - ich zdaniem najlepsze dla pacjentów i takie może zaoferować szpitalowi każda firma.

Kontrola CBA w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Bielsku Podlaskim objęła lata 2015-18 i trwała od połowy lipca 2018 r. do połowy kwietnia 2019 r. Dotyczyła podejmowania i realizacji decyzji dotyczących zamówień publicznych na te implanty i endoprotezy. Prowadzili ją funkcjonariusze departamentu postępowań kontrolnych białostockiej delegatury CBA.

W trakcie kontroli CBA stwierdziła naruszenie przy przetargu zasad uczciwej konkurencji, równego traktowania wykonawców, a także zasady obiektywizmu i bezstronności, zawartej w Prawie zamówień publicznych. Parametry techniczne sprzętów medycznych w opisie przedmiotu zamówienia zapisano tak, że w praktyce mógł je spełnić tylko jeden wykonawca. W opisie zamówienia zastosowano nawet znak towarowy konkretnego producenta, nie podając przy tym minimalnych parametrów dla zamienników.

Naczelnik wydziału komunikacji społecznej Biura Temistokles Brodowski powiedział PAP, że agenci CBA sprawdzili, który z członków komisji przetargowej przygotował załącznik z parametrami technicznymi.

"Okazało się, że ich autor - lekarz - ściśle współpracował z podmiotami dostarczającymi wyroby medyczne" - wyjaśnił naczelnik. Otrzymywał za to wynagrodzenie - dodał. Zaznaczył, że mimo to, w wymaganych podczas przetargów oświadczeniach o bezstronności pisał, że nie ma powodów do wykluczenia go z udziału w postępowaniach.

Brodowski zaznaczył, że prowadzący kontrolę agenci CBA nie negowali zasadności, by ten lekarz specjalista miał bezpośredni dostęp do nowatorskich technik medycznych i ich praktycznego zastosowania z użyciem unikalnych materiałów i sprzętu. Zwrócili jednak uwagę, że ta współpraca z firmami medycznymi miała dla niego również wymiar finansowy.

Dlatego, zdaniem prowadzących postępowanie CBA, nie mógł on być członkiem komisji przetargowej i brać udziału w postępowaniach o te zamówienia publiczne i dlatego skierowali przeciw niemu zawiadomienie do prokuratury

- wyjaśnił Brodowski. Pod koniec czerwca SPZOZ w Bielsku Podlaskim ogłosił kolejny przetarg na dostawę implantów i endoprotez. Jego zakończenie zaplanowano na 2 września 2019 r.

Dyrektor Grotowicz zaznaczyła, że w obecnym przetargu na implanty i endoprotezy uwzględniono uwagi kontrolerów CBA na tyle, aby jednak nie naruszyć dbałości o dobrą jakość elementów wszczepianych w ciało pacjentów.


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Jest zawiadomienie ws. przetargu na implanty i endoprotezy w szpitalu w Bielsku Podlaskim

2.08.2019, 07:17

Centralne Biuro Antykorupcyjne po kontroli zamówienia na implanty i endoprotezy w szpitalu w Bielsku Podlaskim skierowało do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez lekarza - członka komisji przetargowych - dowiedziała się PAP.


Gabinety dla osób starszych w szpitalach w Siemiatyczach i Hajnówce

1.08.2019, 14:42

W Podlaskiem od 1 sierpnia działają 2 nowe poradnie geriatryczne. Kontrakt z NFZ podpisali dyrektorzy szpitali w Siemiatyczach i w Hajnówce.


Ponad 20 specjalistycznych łóżek przekazano wojewódzkiemu szpitalowi w Białymstoku

25.07.2019, 15:31

Ponad 20 specjalistycznych łóżek przekazało Stowarzyszenie "Rubież" pacjentom Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego działającego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Białymstoku. Przebywa tam ponad 70 pacjentów.


Pacjenci chorzy na osteoporozę będą mogli leczyć się w suwalskim szpitalu

18.07.2019, 18:38

Suwalski szpital będzie leczył pacjentów chorych na osteoporozę. Do tej pory placówka nie miała takich możliwości.





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego








źródło: nbp.pl
A TO CIEKAWE
25.04.2024, 09:53, akt. 12:37

Polski złoty ma już 100 lat








źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok