Radio Białystok | Wiadomości | Policja zidentyfikowała kolejne osoby wz. z łamaniem prawa na Marszu Równości

Policja zidentyfikowała kolejne osoby wz. z łamaniem prawa na Marszu Równości

5.08.2019, 17:23, akt. 17:36

Policja zidentyfikowała dotąd 135 osób, w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstw lub wykroczeń w czasie Marszu Równości w Białymstoku - poinformował w poniedziałek (5.08) rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa. Kilkanaście postępowań prowadzi prokuratura.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Pierwszy Marsz Równości pod hasłem "Białystok domem dla wszystkich" przeszedł ulicami tego miasta 20 lipca. Przejście uczestników marszu kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci, w tym przedstawiciele środowisk kibicowskich; policja musiała użyć gazu. W stronę uczestników Marszu Równości rzucano kamieniami, petardami, jajkami i butelkami, wykrzykiwano też obraźliwe słowa.

Policja wciąż identyfikuje osoby, które w trakcie tych wydarzeń naruszyły prawo. W tym celu m.in. analizuje zapisy monitoringu, zwróciła się też o materiały wideo do mediów, jeśli mają zapisy sytuacji, w których doszło do naruszenia prawa. Według danych z poniedziałku, do tej pory zidentyfikowano 135 osób "w związku z popełnionymi czynami zabronionymi".

Ze 109 osobami zostały już wykonane czynności w związku z popełnionymi czynami

- powiedział Tomasz Krupa. W większości przypadków chodzi o zarzuty z Kodeksu wykroczeń, dotyczące próby zakłócenia legalnego zgromadzenia, jak również nieobyczajnych wybryków (chodzi głównie o gesty i wznoszone okrzyki). Osoby takie karane są mandatami; jeśli ich nie przyjmą, będą wobec nich kierowane wnioski do sądu.

Trzynaście postępowań, związanych w różny sposób z Marszem Równości, prowadzonych jest w Prokuraturze Rejonowej Białystok-Południe - poinformował jej szef Wojciech Zalesko. Dotąd siedem osób usłyszało zarzuty, w dwóch przypadkach na wniosek śledczych sąd zastosował areszt tymczasowy. "Zawiadomienia cały czas jeszcze do nas wpływają" - dodał prok. Zalesko.


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Areszt dla 24-latka podejrzanego o pobicie chłopaka podczas Marszu Równości

1.08.2019, 08:25

Na dwa miesiące aresztował sąd mężczyznę podejrzanego o pobicie nastolatka podczas Marszu Równości w Białymstoku. Pokrzywdzony chłopak ma złamany obojczyk. Sprawę zgłosili policjantom jego rodzice.


Policja ustaliła ponad 120 osób, które łamały prawo podczas Marszu Równości w Białymstoku

31.07.2019, 12:41

Tożsamość 123 osób, które łamały prawo podczas Marszu Równości w Białymstoku, ustaliła już policja - poinformował w środę (31.07) rzecznik podlaskiej policji nadkom. Tomasz Krupa. Policja weryfikuje kolejne osoby.


Pedagog szkolny z Białegostoku, który brał udział w kontrmanifestacji Marszu Równości zostanie zwolniony z pracy

27.07.2019, 12:11

Mężczyzna wraz z innymi osobami skandował wulgarne hasła w stronę uczestników Marszu Równości, który przeszedł ulicami miasta tydzień temu.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok