Radio Białystok | Wiadomości | Książnica Podlaska kupiła nowe zbiory - m.in. pierwsze wydanie "Bene nati" Elizy Orzeszkowej

Książnica Podlaska kupiła nowe zbiory - m.in. pierwsze wydanie "Bene nati" Elizy Orzeszkowej

autor: Katarzyna Kozłowska

7.08.2019, 01:39, akt. 13:30

O nowe dokumenty z XVIII, XIX i XX wieku, związane z województwem podlaskim wzbogaciła się Książnica Podlaska. Nowym nabytkiem jest też pierwsze wydanie powieści "Bene nati" Elizy Orzeszkowej z 1891 roku.

Fot. Bogumiła Maleszewska/Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku
Fot. Bogumiła Maleszewska/Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku

Wśród zakupionych podczas aukcji dokumentów jest m.in. kwit z 1791 roku na podymne i półpodymne czyli podatek z podana kwotą i wyliczeniem rat wystawiony w starostwie knyszyńskim.

Kolejnym dokumentem jest wypis z herbarza "Korona Polska" Kaspra Niesieckiego potwierdzający szlacheckie pochodzenie potomka dawnych bojarów z okolic Kleszczel. Książnica Podlaska kupiła też dokument z 1892 roku, zawierający dane statystyczne guberni łomżyńskiej a także zestaw jednodniówek z okresu stalinizmu z tekstami propagandowymi.Książnica kupiła również pierwsze wydanie powieści Elizy Orzeszkowej "Bene nati". Powieść zawiera przedmowę doktora Piotra Chmielowskiego, rysunki Piotra Stachiewicza i portret autorki.

Nowe nabytki trafiły do Działu Zbiorów Specjalnych Książnicy Podlaskiej. Są dostępne na miejscu, a te szczególnie cenne udostępniane będą zgodnie z regulaminem.

źródło: Książnica Podlaska | red: wsz, rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Pracownicy Książnicy Podlaskiej w Białymstoku znów rozdawali za darmo książki

2.07.2019, 13:56

Nie były to nowości, ale i tak rozeszły się w ciągu kilku minut. Po raz kolejny pracownicy Książnicy Podlaskiej w Białymstoku rozdawali za darmo książki.


Wybrano pięć projektów do białostockiego miejskiego Programu Wydarzeń Kluczowych

11.06.2019, 13:34

Festiwale muzyczne Halfway i Up To Date, lalkarskie Białostockiego Teatru Lalek, literacki "Na pograniczu kultur" oraz działania "Biała czysta kulturalna" - to projekty wybrane do miejskiego Programu Wydarzeń Kluczowych, które otrzymają trzyletnie dofinansowanie.


Konferencja naukowa w Książnicy Podlaskiej dot. 4 czerwca 1989 roku

4.06.2019, 15:16

4 czerwca 1989 roku to ważna data dla polskiej demokracji - podkreślali uczestnicy konferencji naukowej w Książnicy Podlaskiej.


Ponad 1100 książek zwrócili białostoczanie do Książnicy Podlaskiej w ramach miesięcznej abolicji

4.06.2019, 14:19

Ponad tysiąc sto książek zwrócili białostoczanie do Książnicy Podlaskiej w ramach miesięcznej abolicji zorganizowanej przez tę największą bibliotekę województwa podlaskiego.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiu


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok