Radio Białystok | Wiadomości | Miasto Białystok dofinansuje montaż pomp ciepła i kolektorów słonecznych

Miasto Białystok dofinansuje montaż pomp ciepła i kolektorów słonecznych

7.08.2019, 15:12, akt. 15:21

Miasto Białystok dofinansuje montaż w ok. stu domach pomp ciepła lub kolektorów słonecznych. Mieszkańcy mogą wnioskować o dotacje do 5 tys. zł do jednej inwestycji. Pieniądze będą przyznawane z puli 500 tys. zł, w ramach miejskiego Programu Ograniczania Niskiej Emisji.

Fot. Marcin Jakowiak/UM Białystok
Fot. Marcin Jakowiak/UM Białystok

Wnioski można składać w Urzędzie Miejskim w Białymstoku do 20 sierpnia - poinformował magistrat.

Celem akcji jest dofinansowanie inwestycji mieszkańców miasta, polegających na zmianie domowych systemów ogrzewania - z opartego na paliwie stałym (chodzi głównie o węgiel), na ekologiczne: pompę ciepła lub instalację solarną. Dotacja będzie mogła wynieść maksymalnie 45 proc. kosztów inwestycji, ale nie więcej niż 5 tys. zł.

W ocenie władz miasta, biorąc pod uwagę koszt takiej inwestycji (sięgający kilkunastu-kilkudziesięciu tys. zł), praktycznie w każdym przypadku dofinansowania będzie to ta maksymalna kwota. Koszty muszą być poniesione do 31 października tego roku.

Prezydent miasta Tadeusz Truskolaski podkreślał w środę na konferencji prasowej, że zmiany klimatyczne i jakość powietrza to jeden z głównych problemów do rozwiązania, które będą stały nie tylko przed samorządami, ale i przed państwem. Zastępca prezydenta Adam Musiuk zwracał uwagę, że pieniądze muszą być wydane w tym roku. "Co spowoduje, że ten efekt ekologiczny zostanie uzyskany jak najszybciej" - dodał.

Truskolaski przyznał, że dotacja do 5 tys. zł może nie być ofertą atrakcyjną dla osób, które nie miały planów zmiany instalacji grzewczej w domu.

To atrakcyjne dla tych, którzy i tak i tak to robią, czyli zdecydowali się na wymianę i mają możliwość uzyskania dofinansowania

- mówił. Jeśli zgłoszeń będzie więcej niż przewidzianych pieniędzy, wybór inwestycji, które uzyskają dotacje oparty będzie o dodatkowe kryteria, z których najważniejszym będzie efekt ekologiczny, czyli redukcja dwutlenku węgla i szkodliwych pyłów. 500 tys. zł przewidziane na ten cel to w połowie pieniądze zapisane wcześniej w budżecie Białegostoku na ten rok, a w połowie wygospodarowane oszczędności z przetargów.

W Białymstoku trwa też inny projekt: wymiany 225 kotłów na paliwo stałe, na kotły gazowe oraz montaż takiej samej liczby kolektorów słonecznych. W dużej części realizowany jest on z dotacji z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego; dofinansowanie danej inwestycji sięga 85 proc. Wkład własny mieszkańca - w zależności od rodzaju instalacji - wynosi ok. 2-3 tys. zł.

źródło: PAP | red: rbon

ZOBACZ TEŻ:


Władze gminy Piątnica oferują dofinansowanie mieszkańcom na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków

7.08.2019, 13:33

2,5 tys. zł dofinansowania z budżetu gminy oferują władze Piątnicy mieszkańcom, którzy zdecydują się na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków.


Ponad 2 mln zł otrzymał Uniwersytet Medyczny w Białymstoku na termomodernizację dwóch budynków

5.08.2019, 16:57

Dzięki tym inwestycjom UMB zaoszczędzi na ogrzewaniu.


10 mln zł na termomodernizację szkół i budynków użyteczności publicznej

31.07.2019, 18:53

Dzięki tym inwestycjom będzie oszczędniej i ekologiczniej. Dziewięć budynków w naszym regionie zostanie docieplonych, głównie za unijne pieniądze.


Kosztem ponad 180 milionów złotych powstanie w Białymstoku Intermodalny Węzeł Komunikacyjny

30.07.2019, 16:48

Ma to być jedna z większych inwestycji drogowych w Białymstoku w ostatnich latach. Miejscy urzędnicy przygotowują się do budowy Intermodalnego Węzła Komunikacyjnego. Już ogłosili przetarg na prace drogowe.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Moje białostockie powidoki" Andrzeja Fiedoruka

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok