Radio Białystok | Wiadomości | Kolejne formy pomocy w opiece dla rodziców osób niepełnosprawnych w Białymstoku

Kolejne formy pomocy w opiece dla rodziców osób niepełnosprawnych w Białymstoku

autor: Edyta Wołosik

8.08.2019, 15:30, akt. 16:50

To pomoc dla opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych. W Białymstoku otwarto kolejne mieszkanie, tak zwane wytchnieniowe. W lokalu o powierzchni 120 metrów kwadratowych jednocześnie może przebywać ośmioro podopiecznych.

fot. Edyta Wołosik
fot. Edyta Wołosik

Mieszkania wytchnieniowe pomogą opiekunom dorosłych osób niepełnosprawnych w Białymstoku - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Jednocześnie 8 osób

Mieszkanie wytchnieniowe to forma mieszkalnictwa wspieranego dla osób niepełnosprawnych. W mieście działają dwa takie mieszkania dla osób z niepełnosprawnością intelektualną i autyzmem. To forma wsparcia dla opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych, którzy w tym czasie mogą np. pójść do szpitala, pojechać do sanatorium czy na urlop. Od kilku lat w Białymstoku działają też mieszkania adaptacyjne i treningowe.

W czwartek (8.08) zaprezentowano kolejne, trzecie mieszkanie wytchnieniowe. Jak mówił na konferencji prasowej prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, to duże mieszkanie, które ma 120 metrów kwadratowych, gdzie jednocześnie może przebywać osiem osób niepełnosprawnych. - To jest mieszkanie dla osób z niepełnosprawnościami średnimi, ale też z ciężkimi - dodał prezydent. Poinformował, że utrzymanie tego mieszkania do końca roku będzie kosztowało ok. 100 tys. zł.

Tadeusz Truskolaski przypomniał też, że w 2018 roku trwał pilotaż pierwszego mieszkania wytchnieniowego, z którego skorzystało 21 rodzin. W tym roku z dwóch mieszkań skorzystało 27 osób.

Na razie 3 pokoje i kuchnia

Trzecie mieszkanie będzie prowadzić Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Niepełnosprawnych Intelektualnie "Aktywni", które wygrało konkurs. Jak mówiła jego prezes Ludmiła Bogalska, w mieszkaniu jeszcze trwają ostatnie prace. Dostępne są już trzy pokoje i kuchnia. W mieszkaniu będą znajdować się też dwa łóżka medyczne, które zapewnią podopiecznym bezpieczne warunki.

W jej ocenie to bardzo potrzebne, by wspomagać rodziców i opiekunów, a przede wszystkim samotnie opiekujących się rodziców czy opiekunów, bo oni często nie mają możliwości, by załatwić swoje sprawy. - Liczę na to, że tu będzie kolejka i będziemy mogli to nasze mieszkanie zapełniać - dodała Ludmiła Bogalska.

Pobyt do 3 tygodni

Z mieszkania można skorzystać zarówno przez kilka godzin, jak i przez kilka dni. Podopieczny może przebywać w nim do trzech tygodni. Prezes Stowarzyszenia "Aktywni" Ludmiła Bogalska mówiła, że należy zgłosić się na 10 dni wcześniej.

Obecna na konferencji mama niepełnosprawnego intelektualnie i fizycznie 23-letniego Kacpra Magdalena Popławska mówiła, że dla niej i jej męża to duża pomoc. Podkreśliła, że zajmowanie się synem wymaga całodobowej opieki, dlatego cieszy się, że będzie mogła skorzystać z profesjonalnej pomocy. Dodała, że dotychczas pomagali im ich rodzice.

Pilotaż do końca roku

Miasto pozyskało też pieniądze z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na realizację programu "Opieka wytchnieniowa". Tadeusz Truskolaski mówił, że będzie to opieka realizowana w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawności lub w ośrodku wsparcia. W sumie do końca roku będzie mogło z niej skorzystać 150 osób z niepełnosprawnościami, w tym 50 dzieci.

Dyrektor departamentu spraw społecznych w urzędzie miasta Adam Kurluta mówił, że osoby, które chcą skorzystać z tego wsparcia, muszą uzyskać decyzję miejskiego ośrodka pomocy rodzinie, gdzie musi wpłynąć zaświadczenie o niepełnosprawności i ocena karty pacjenta. Dodał, że to pilotaż, który potrwa do końca 2019 roku.

Projekt wart jest ponad 1 mln zł, w tym dofinansowanie z ministerstwa to ponad 840 tys. zł. Pozostałe pieniądze to wkład własny miasta.źródło: PAP | red: zmj

ZOBACZ TEŻ:


Opiekunka miała pobić i okraść niepełnosprawną 79-letnią białostoczankę

7.08.2019, 17:10

Policjanci zatrzymali 29-letnią kobietę podejrzewaną o pobicie starszej mieszkanki Białegostoku.


Augustów ma być miastem bez barier - władze zapowiadają nowe inwestycje

30.07.2019, 17:20

Obniżenie ponad 100 krawężników, utworzenie lokalu na potrzeby stowarzyszeń zajmujących się osobami niepełnosprawnymi i więcej pieniędzy na ich działalność - to działania, które zadeklarowały władze miasta w ramach programu "Augustów bez barier".


Mieszkania wspomagane w Białymstoku

12.06.2019, 17:10

Mieszkanie chronione albo wspomagane to lokal, który ma przygotować mieszkające w nim osoby do prowadzenia samodzielnego życia, uczestniczenia w życiu społecznym. Ma ułatwić integrację z lokalnym środowiskiem.


W Supraślu powstanie 8 mieszkań adaptacyjnych dla osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi

20.05.2019, 10:31

Grupa niepełnosprawnych z regionu zamieszka w domu wzorowanym na francuską wspólnotę L’Arche. W Supraślu powstanie 8 mieszkań adaptacyjnych dla osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

KONKURS

"Miłość Ci nic nie wybaczy" Alek Rogoziński


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok