Radio Białystok | Wiadomości | Wierni z Białegostoku pielgrzymują do Supraśla

Wierni z Białegostoku pielgrzymują do Supraśla

autor: Anna Petrovska

9.08.2019, 13:55, akt. 15:04

Ok. 700 pielgrzymów wyruszyło w piątek z Białegostoku na dwudniowe uroczystości ku czci supraskiej ikony Matki Bożej.

Fot. Anna Petrovska
Fot. Anna Petrovska


0:00
0:00
Wierni z Białegostoku pielgrzymują do Supraśla - relacja Anny Petrovskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Historia męskiego monasteru w Supraślu ma ponad pięćset lat. Uważany jest on za jedno z najważniejszych w kraju sanktuariów cerkiewnych. Tegorocznym uroczystościom ku czci Supraskiej Ikony Matki Boskiej ma tam przewodniczyć zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa.


Na uroczystości zdążają pielgrzymi nie tylko z regionu


Najliczniejszą rokrocznie jest piesza pielgrzymka z Białegostoku, organizowana przez Bractwo Młodzieży Prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej, w której w tym roku bierze udział ok. 700 osób. Jej uczestnicy do pokonania mają kilkanaście kilometrów, do Supraśla dotrą przed wieczornym nabożeństwem inaugurującym obchody, którym ma przewodniczyć zwierzchnik Cerkwi w Polsce, metropolita Sawa.

W sobotę główne uroczystości odbędą się przy ołtarzu polowym przed główną monasterską cerkwią, w której trwa kolejny etap odtwarzania XVI-wiecznych fresków.

Do Supraśla pielgrzymują też pieszo wierni z innych miejsc regionu, np. Sokółki i Hajnówki. Kajakami przypłynie rzeką Supraśl blisko 30-osobowa grupa pątników z Gródka. Pierwszy odcinek trasy musieli oni pokonać pieszo, bo podróż kajakami była niemożliwa ze względu na niski poziom wody w rzece. Ich podróż nawiązuje do historycznego przekazu o założeniu supraskiego monasteru. Mowa jest w nim o tym, że mnisi z Gródka, szukając bardziej ustronnego miejsca dla swojej działalności, spławili rzeką Supraśl krzyż, a w miejscu, w którym się on zatrzymał, powstał klasztor.

Święto Ikony Matki Boskiej jest jednym z najważniejszych w monasterze Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Supraślu. Pierwsza czczona w klasztorze ikona pochodziła z 1503 r. i była kopią XI-wiecznej ikony Matki Boskiej Smoleńskiej, zwanej Orędowniczką Ziemi Białostockiej. Zyskała też nazwę Hodegetrii Supraskiej (hodegetria – z greckiego "wskazująca drogę"). Przez stulecia obraz ten wsławił się licznymi cudami, a ikonę czcili zarówno prawosławni, jak i katolicy.

W czasie I wojny światowej ikonę wywieziono do Rosji, dokąd mnisi uciekli przed Niemcami. Tam zaginęła, jej los jest nieznany. Ikona będąca obecnie w Supraślu jest kopią wykonaną przed ponad stu laty z okazji jubileuszu 400-lecia klasztoru zwanego Ławrą Supraską. Jest tam też druga podobna kopia, również z końca XIX wieku.

Przedstawiciele polskiej Cerkwi liczbę wiernych w kraju szacują na 450-500 tys. osób. Według danych GUS – uznawanych jednak przez hierarchów za niemiarodajne – w ostatnim spisie powszechnym przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało 156 tys. osób. Największe w kraju skupiska prawosławnych są w województwie podlaskim.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Kajakowa pielgrzymka na prawosławne uroczystości ku czci Ikony Matki Boskiej w Supraślu

8.08.2019, 09:22

Mają do pokonania ponad 60 km. Z Gródka wyruszyła w czwartek (8.08) kajakowa pielgrzymka na uroczystości ku czci Ikony Matki Boskiej w Supraślu.





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego










źródło: nbp.pl
A TO CIEKAWE
25.04.2024, 09:53, akt. 12:37

Polski złoty ma już 100 lat






źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok