Radio Białystok | Wiadomości | GDDKiA ogłosiła nowy przetarg na odcinek Via Baltica Suwałki-granica z Litwą

GDDKiA ogłosiła nowy przetarg na odcinek Via Baltica Suwałki-granica z Litwą

9.08.2019, 17:33, akt. 17:43

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła w piątek (9.08) nowy przetarg, w którym szuka wykonawcy 24 km drogi S61 Via Baltica, na odcinku od obwodnicy Suwałk do granicy z Litwą. W czerwcu rozwiązała umowę z firmą Impresa Pizzarotti uznając, że wykonawca nie wypełniał warunków kontraktu.

Fotolia.com
Fotolia.com

Przetargowe ogłoszenie ukazało się w piątek (9.08) na stronie internetowej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Zainteresowane realizacją inwestycji firmy mogą się zgłaszać do 16 września 2019 r.


GDDKiA zerwała umowę z poprzednim wykonawcą


Impresa Pizzarotti prowadziła tę inwestycję od połowy 2017 roku; miała zaprojektować i wybudować drogę objętą kontraktem, o wartości 605,5 mln zł brutto. Chodzi o odcinek od już istniejącej obwodnicy Suwałk do granicy z Litwą w Budzisku, wraz z obwodnicą miejscowości Szypliszki.

W maju 2019 roku wojewoda podlaski wydał zezwolenie na realizację tej inwestycji (ZRID). W ocenie GDDKiA, mimo upływu czasu, po stronie wykonawcy nie było jednak "właściwej mobilizacji w zakresie przygotowania do prowadzenia robót budowlanych" - m.in. nie zostały zgłoszone listy podwykonawców na usługi i roboty.


- Niedokończone zostały też projekty wykonawcze, a przedłożony projekt czasowej organizacji ruchu, który powinien umożliwić bezpieczne prowadzenie budowy, nie miał wszystkich wymaganych prawem opinii, w tym m.in. policji. Upływ czasu przewidziany w umowie na realizację całego kontraktu, czyli wykonanie projektu i budowy, sięgał ok. 70 proc., podczas gdy zaawansowanie finansowe (stan na koniec maja) wynosiło zaledwie 2,42 proc." - informował w ostatnich dniach w komunikacie prasowym rzecznik GDDKiA Jan Krynicki.


W tej sytuacji w czerwcu br. drogowcy podjęli decyzję o odstąpieniu od umowy z winy wykonawcy. Od wykonawcy wyłonionego w nowym przetargu GDDKiA oczekuje, by droga była gotowa do użytku w ciągu ok. dwóch lat od zawarcia umowy (między 24 a 26 miesięcy).

Zadaniem nowego wykonawcy będzie dokończenie projektowania, jeśli zajdzie taka potrzeba - zmiana ZRID, a następnie budowa drogi ekspresowej wraz z całą infrastrukturą, po czym uzyskanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie oraz oddanie inwestycji do użytku. "Zakładamy, że przetarg zostanie rozstrzygnięty do końca bieżącego roku" - informował Krynicki.

Rzecznik GDDKiK zapowiedział, że niedługo ogłoszony będzie ponowny przetarg na inny odcinek S61, pomiędzy węzłami Podborze (k. Ostrowi Mazowieckiej) - Śniadowo. Tam również GDDKiA rozwiązała umowę z wykonawcą.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Via Baltica: podpisana umowa na odcinek Śniadowo-Łomża Południe

9.02.2018, 12:23

380 mln zł będzie kosztował projekt i budowa prawie 17 km trasy S61 Via Baltica od węzła Śniadowo do węzła Łomża Południe. W piątek (9.02) w Śniadowie podpisano umowę z wykonawcą tej inwestycji.


Region: Więcej płatnych dróg - zmiany dotyczą właścicieli busów i ciężarówek

30.06.2015, 07:01

Zwiększa się liczba płatnych odcinków dróg ekspresowych w województwie podlaskim.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiu


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok