Radio Białystok | Wiadomości | Mieszkańcy Białegostoku zdecydują, gdzie powstanie trzeci tzw. zielony przystanek

Mieszkańcy Białegostoku zdecydują, gdzie powstanie trzeci tzw. zielony przystanek

13.08.2019, 12:40, akt. 12:50

Mieszkańcy Białegostoku mogą wybrać w konsultacjach, gdzie - spośród trzech wskazanych lokalizacji - powstanie trzeci zielony, obsadzony roślinami, przystanek komunikacji miejskiej - poinformował we wtorek na konferencji prasowej prezydent miasta Tadeusz Truskolaski.

fot. Marcin Mazewski
fot. Marcin Mazewski

Dwa takie ekologiczne przystanki powstały już przy Placu Niezależnego Zrzeszenia Studentów w mieście. Zieleń znajduje się na dachu przystanków (sukulenty), rośnie w skrzyniach, są też posadzone pnącza. Na placu znajduje się też łąka kwietna. To niektóre elementy działań proekologicznych w mieście.

Trzeci przystanek może powstać w centrum miasta na ulicy Pałacowej albo na ulicy Konstytucji 3 Maja w rejonie cmentarza Św. Rocha lub też na ulicy Piastowskiej w rejonie kościoła Ducha Św.

Głosy w internetowej ankiecie na stronie miasta Białystok można oddawać do 23 sierpnia. Przystanek ma powstać pod koniec września.

Zagłosuj w ankiecie!

Prezydent przypomniał, że trzy zielone przystanki powstają w ramach jednego przetargu za kwotę 169 tys. zł. Wykonawca przez rok zajmuje się także pielęgnacją roślin. 

- To jest jeden z elementów właśnie takiego ekologicznego podejścia do tych tematów właśnie w Białymstoku - mówił dziennikarzom prezydent.

Truskolaski wskazał łąki kwietne i sad edukacyjny, budki lęgowe. Zapowiedział, że w przyszłym roku będzie również zakładana mała pasieka na jednym z dachów. Przypomniał, że w ramach zwiększania bioróżnorodności w mieście, zrezygnowano także z częstszego koszenia trawników w pasach drogowych w niektórych miejscach.

- Tych działań proekologicznych będzie całkiem dużo. Związane są one właśnie z tym, aby nasze miasto było bardziej zielone, bardziej ekologiczne, produkowało więcej tlenu, zatrzymywało wodę - dodał prezydent Białegostoku. Tadeusz Truskolaski dodał, że to, czy takich zielonych przystanków będzie w mieście więcej, będzie zależało od finansów.

Miasto przekonuje, że zielony przystanek uprzyjemnia oczekiwanie pasażerom, zwłaszcza w upalny dzień, zieleń produkuje tlen. Woda opadowa, która jest gromadzona za przystankiem, służy do nawadniania zieleni na przystanku.

| red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Maki, chabry, słoneczniki - widać już pierwsze efekty nasadzeń łąk kwietnych w Białymstoku [zdjęcia, wideo]

26.07.2019, 17:59

Przyczyniają się do oczyszczania powietrza, magazynują więcej wody niż trawniki, są łatwiejsze w utrzymaniu. Ponadto łąka tworzy naturalne żerowiska dla owadów - np. pszczół, motyli i małych zwierząt.


Pierwsze w Białymstoku zielone przystanki oddane do użytku

25.07.2019, 20:31

Przy Placu Niezależnego Zrzeszenia Studentów można już korzystać z dwóch pierwszych w Białymstoku zielonych przystanków.


W Augustowie powstaną łąki kwietne na których rosnąć będą dzikie kwiaty i trawy

22.07.2019, 07:35

Władza miasta szukają miejsc, gdzie można je utworzyć i sposobu jak je pielęgnować. Pierwsze takie punkty mają się tam pojawić już w przyszłym roku.


W centrum Białegostoku powstają zielone przystanki

15.07.2019, 17:22

Choć nie są jeszcze gotowe, to już wzbudzają duże zainteresowanie spacerujących po centrum Białegostoku. 


W Białymstoku przybędzie domków dla owadów, np. pszczół czy trzmieli

20.06.2019, 14:13

Na terenach zielonych w Białymstoku przybędzie domków dla owadów, tzw. zapylających. 12 takich domków będzie ustawionych w parkach, ale także w pobliżu miejsc gdzie powstają łąki kwietne.


Już wkrótce w Suwałkach powstanie pierwsza łąka kwietna

17.04.2019, 11:09

To odpowiedź władz miasta na petycję mieszkańców złożoną w marcu. Podpisało się pod nią około 700 osób.


Kolejne ekologiczne działania w Białymstoku - zielone przystanki

15.04.2019, 07:22

Zielone przystanki z nasadzeniami na ich dachach i trawami wokół - to kolejne zielone inwestycje w Białymstoku. W tym roku mają też powstać m.in. łąki kwietne w różnych częściach miasta, w jednym z miejskich parków - sad edukacyjny, a w planach są też tzw. parki kieszonkowe.

Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Prokurator Alicja Horn" Tadeusz Dołęga-Mostowicz

Iwajło Petew, fot. Joanna Szubzda
JAGIELLONIA
6.06.2020, 19:41, akt. 7.06.2020, 00:42

Trener Jagiellonii: mieliśmy dużo szczęściaźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok