Radio Białystok | Wiadomości | Koncerty, spektakle i wystawy na zakończenie wakacji – rozpoczyna się festiwal Wschód Kultury/ Inny Wymiar

Koncerty, spektakle i wystawy na zakończenie wakacji – rozpoczyna się festiwal Wschód Kultury/ Inny Wymiar

29.08.2019, 04:28, akt. 09:34

Koncerty, wystawy, spektakle teatralne i taneczne, a także spacery z historią w tle złożą się na rozpoczynający się 29 sierpnia w Białymstoku festiwal Wschód Kultury/ Inny Wymiar. Impreza pokazuje różnorodność kultury szeroko rozumianego Wschodu.

źródło: bialystok.pl
źródło: bialystok.pl

Koncerty, spektakle i wystawy na zakończenie wakacji – wkrótce festiwal Wschód Kultury/ Inny Wymiar - relacja Doroty Sokołowskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Do 1 września, w różnych miejscach w Białymstoku - zarówno w placówkach kultury, ale też w przestrzeni miejskiej - zaplanowano kilkadziesiąt różnych wydarzeń.Zobacz harmonogram festiwalu Zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki przypomniał w poniedziałek (19.08) na konferencji prasowej, że festiwal Wschód Kultury odbywa się od 2013 r. na przełomie sierpnia i września i jest to impreza, która pokazuje dorobek kulturalny wschodniej części Polski (przed Białymstokiem wydarzenia w ramach Wschodu Kultury organizowano również wcześniej w Lublinie i Rzeszowie), ale też krajów Partnerstwa Wschodniego.


Stanowimy taką swoistą bramę dla tych twórców kultury na zachód, by tu właśnie, na ścianie wschodniej mieli okazję pokazać swój dorobek artystyczny, swój dorobek kulturalny i myślę, że świetnie z tego korzystają, że jesteśmy takimi ich ambasadorami tutaj, na terenie Polski, a jednocześnie dalej na Europę i ma świat - mówił Rudnicki.


Dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury Grażyna Dworakowska dodała, że festiwalowe wydarzenia to efekt współpracy placówek kultury z organizacjami pozarządowymi w Białymstoku, krajami partnerstwa Wschodniego ale wszystko dzieje się - jak to określiła - "nie tylko w kulturze wschodu, ale w takim tyglu kulturowo-narodowościowo-religijnym". "To jest chyba ważne, że tu się godzą wszystkie żywioły i myślę, że bardzo przyjemnie i skutecznie" - dodała.

Grażyna Dworakowska podkreśliła, że festiwal to wydarzenia z wielu dziedzin kultury.


"Creme de la creme" współczesnej sztuki ukraińskiej

Na przykład galeria "Arsenał" pokaże wystawy dwóch znanych i cenionych twórców z Ukrainy. Malarstwo artystki Vlady Ralko festiwalowa publiczność zobaczy na wystawie "Widmo wolności. Wersja". Druga wystawa to "Wilk w worku" Mykoły Ridnego (instalacje, filmy). Dyrektor "Arsenału" Monika Szewczyk powiedziała, że oboje twórcy to "creme de la creme" współczesnej sztuki ukraińskiej, a artyści poruszają w swych pracach tematykę obecnych realiów Ukrainy i je komentują.

Wystawom będzie towarzyszyć projekcja serii filmów "Hanoi Hello!" Wojciecha Gilewicza, które będą pokazywane w różnych miejscach w Białymstoku. Na filmach rejestrowano codziennie życie uliczne na Dalekim Wschodzie "Chcieliśmy te prace umieścić w kontekście za każdym razem jakimś szczególnym" - dodała Szewczyk.

Historyczne spacery "Znikające miejsca i ludzie" organizuje w ramach festiwalu Galeria im. Sleńdzińskich. Dyrektor tej placówki Jolanta Szczygieł-Rogowska poinformowała, że tegorocznym tematem będzie dzielnica Białegostoku - Dojlidy. Nie zabraknie opowieści o fabrykantach, pałacach, browarnictwie, a nawet kąpielisku, gdzie zaplanowano wystawę strojów kąpielowych.


Koncert muzyki etnicznej na zakończenie festiwalu 

Festiwal zakończy 1 września wieczorny koncert w Operze i Filharmonii Podlaskiej, w którym wystąpią Twinkle Brothers&Trebunie Tutki oraz Afro Celt Sound System. Rozbrzmiewać będzie muzyka etniczna w różnym wymiarze.

Festiwal Wschód Kultury jest dofinansowany ze środków ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego za pośrednictwem Narodowego Centrum Kultury (kwota 375 tys. zł), 411,5 tys. dokłada miasto Białystok - poinformowała dyrektor BOK Grażyna Dworakowska.

Na wszystkie festiwalowe wydarzenia wstęp jest wolny, na niektóre obowiązują bezpłatne wejściówki.

źródło: PAP | red: sk, mag

ZOBACZ TEŻ:


Festiwal Literacki "Patrząc na Wschód" w Budzie Ruskiej

17.08.2019, 13:24

Setki osób z całej Polski wzięły udział w Budzie Ruskiej na Suwalszczyźnie w Festiwalu Literackim "Patrząc na Wschód".


Nad Czarną Hańczą trwa Festiwal Patrząc na Wschód [zdjęcia]

16.08.2019, 06:59

To prawdopodobnie najsłynniejsza w Polsce impreza literacka, który odbywa się na wsi. W Budzie Ruskiej na Suwalszczyźnie przy dawnym drewnianym domu staroobrzędowców nad Czarną Hańczą trwa Festiwal Patrząc na Wschód.


Od komedii po tragedię – festiwal teatralny "Kierunek Wschód"

19.09.2018, 13:56

Prezentacji kultury pogranicza będzie poświęcony festiwal teatralny "Kierunek Wschód", który w sobotę (22.09) rozpocznie się w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Wystąpią teatry z Polski, Litwy, Ukrainy i Białorusi.


Atrakcje na Rynku Kościuszki, koncerty i pokaz mody - w Białymstoku trwa festiwal Wschód Kultury/Inny Wymiar

2.09.2018, 07:22

Spektakle, koncerty, wystawy, warsztaty, spotkania gości z różnych stron świata - w sumie ponad 30 wydarzeń. W Białymstoku trwa Festiwal Wschód Kultury - Inny Wymiar.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Miłość Ci nic nie wybaczy" Alek Rogoziński

Bilety na koncert Limp Bizkit w Kownie!


Zakład karny w Białymstoku, fot. Wojciech Szubzda
REGION
17.02.2020, 15:44, akt. 20:34

Coraz więcej skazanych pracuje


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok