Radio Białystok | Wiadomości | Leśnicy, naukowcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych debatowali nt. Puszczy Białowieskiej

Leśnicy, naukowcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych debatowali nt. Puszczy Białowieskiej

autor: Marcin Gliński

27.08.2019, 16:27, akt. 16:55

Trzeba zwiększyć bezpieczeństwo w Puszczy Białowieskiej, oczyścić szlaki turystyczne z suchych drzew i przybliżyć zwiedzającym historię regionu.

Leśnicy, naukowcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych debatowali nt. Puszczy Białowieskiej, fot. Marcin Gliński
Leśnicy, naukowcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych debatowali nt. Puszczy Białowieskiej, fot. Marcin Gliński


0:00
0:00
Leśnicy, naukowcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych debatowali nt. Puszczy Białowieskiej - relacja Marcina Glińskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Między innymi do takich wniosków doszli uczestnicy spotkań, które od kilku miesięcy odbywały się w Białowieży. Leśnicy, naukowcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych tworzyli tam długoletni plan działań na rzecz atrakcyjności Puszczy Białowieskiej.

Jak mówi Dawid Iwaniuk z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, w Puszczy Białowieskiej istnieje zagrożenie pożarowe, jednak leśnicy już zwiększają bezpieczeństwo w tym regionie.


Pierwsze spotkanie poświęcone było niebezpieczeństwom związanym z zarządzaniem tak ważnym, cennym obiektem światowego dziedzictwa. Istnieje przede wszystkim zagrożenie ze strony pożarowej. W bieżącym roku jest już użytkowana nowa wieża obserwacyjna w Czerlonce, z nową kamerą HD. Pokrycie tej wieży to jest 50 kilometrów. Planowanych jest osiem nowych punktów czerpania wody - mówi zastępca dyrektora ds. ekonomicznych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Dawid Iwaniuk.


Konieczna będzie również wycinka suchych drzew przy drogach.


Konsultowaliśmy działania, które należy przeprowadzić w  Puszczy Białowieskiej pod kątem niebezpieczeństw związanych z drzewami martwymi wzdłuż dróg. Wszyscy jednogłośnie zgodziliśmy się, że te zagrożenia, które na terenie Puszczy się pojawiły, powinny być zlikwidowane, żeby każdy mógł bezpiecznie poruszać się po obiekcie światowego dziedzictwa - mówi koordynator ds. Puszczy Białowieskiej Katarzyna Gurowska.


Uczestnicy spotkania k. Białowieży zajmowali się również sprawami, które dotyczą mieszkańców Puszczy Białowieskiej.


Zajmowaliśmy się bardzo poważną sprawą, taką, jaką jest zapewnienie drewna opałowego dla mieszkańców. To jest problem, który musi iść w kierunku rozwiązania. Jeśli chodzi o turystykę, o ten rozwój ekonomiczny, eksponowanie wartości historycznych Puszczy - to jest zaniedbane. A tu jest olbrzymi potencjał. Rzeczywiste zadanie nasze to teraz wypracować bardzo dobry plan zarządzania, który niejako ten status prawny, który Puszcza osiągnęła, ustabilizuje na wiele lat - mówi Bogumiła Jędrzejewska z Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży.


Celem spotkań było stworzenie długoletniego planu, który zakłada zwiększenie atrakcyjności Puszczy Białowieskiej pod względem turystycznym i ekonomicznym. Taki plan ma powstać w ciągu najbliższych lat.

| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W okolicy Hajnówki odkryto starożytną osadę

22.08.2019, 07:39

Paleniska, pozostałości pieców, jam zasobowych i dołków posłupowych, które niegdyś utrzymywały konstrukcje - odkryli archeolodzy w Sacharewie obok Hajnówki w Puszczy Białowieskiej. Na relikty osady sprzed 2 tys. lat natrafiono dzięki... pracy kretów.


Warsztaty, panele naukowe i stoiska z wegetariańskimi przysmakami - impreza "Białowieża Forest. Zainspiruj się"

15.08.2019, 07:21

Inspiracje terenowe, naukowe, plastyczne, literackie i wiele innych – to wszystko czeka na tych którzy odwiedzą dw czwartek (15.08) Puszczę Białowieską. Trwa tam całodniowa impreza pod hasłem "Białowieża Forest. Zainspiruj się".


Leśnicy planują wkrótce dużą wycinkę drzew wzdłuż drogi Sejny - Augustów

7.08.2019, 13:40

Powodem jest występujący w lasach nadleśnictw Głęboki Bród i Szczebra szkodnik.


Rok więzienia za napaść na operatora telewizji w czasie protestów w Puszczy Białowieskiej

29.07.2019, 07:16

Na rok mają trafić do więzienia dwaj mężczyźni oskarżeni o atak na dziennikarza w czasie protestów ekologów w Puszczy Białowieskiej. Tak zdecydował białostocki sąd.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
fot. Sylwia Krassowska
REGION
24.05.2024, 07:34, akt. 25.05.2024, 00:49

Finał Podlaskiej Marki już za nami
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok