Radio Białystok | Wiadomości | W Budzisku udaremniono przemyt papierosów w bębnach na kabel elektryczny

W Budzisku udaremniono przemyt papierosów w bębnach na kabel elektryczny

6.09.2019, 07:21, akt. 07:31

Specjalnie przygotowane wielkie bębny na kabel elektryczny - takich przedmiotów użyli przemytnicy kontrabandy tytoniowej. Przemyt ukrytych w ten sposób 126 tys. paczek papierosów udaremnili funkcjonariusze KAS w Budzisku - poinformowała w piątek (06.09) administracja skarbowa.

W Budzisku udaremniono przemyt papierosów w bębnach na kabel elektryczny, źródło: www.podlaskie.kas.gov.pl
W Budzisku udaremniono przemyt papierosów w bębnach na kabel elektryczny, źródło: www.podlaskie.kas.gov.pl

- Gdyby zatrzymane wyroby tytoniowe zostały wprowadzone do sprzedaży w Polsce, straty Skarbu Państwa z tytułu utraconych podatków wyniosłyby 2,8 mln zł - poinformował asp. Maciej Czarnecki z zespołu prasowego Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku.

Przemyt został wykryty w czasie kontroli na dk nr 8 w pobliżu polsko-litewskiej granicy, ciężarówki na litewskich numerach rejestracyjnych. Według dokumentów, które przedstawił kierowca, w naczepie miał być transport m.in. kabli elektrycznych nawiniętych na cztery wielkie bębny. Ładunek prześwietlono urządzeniem rtg a potem sprawdzono naczepę; okazało się że szpule z kablem są przerobione, a w ich wnętrzu ukryte są papierosy.

W sumie w czterech szpulach funkcjonariusze KAS znaleźli 126 tys. paczek papierosów różnych marek, z białoruskimi znakami akcyzy. 44-letni kierowca tira został przesłuchany w charakterze świadka w sprawie karnej skarbowej. Papierosy trafiły do magazynu służby celno-skarbowej w Suwałkach.

Organizatorom przerzutu do Unii Europejskiej tak dużego transportu papierosów grozi kara pozbawienia wolności nawet do 10 lat

- dodał Maciej Czarnecki.

Funkcjonariusze podlaskiej KAS - zabezpieczający przed przemytem zarówno tzw. wewnętrzną granicę unijną (z Litwą) oraz część granicy zewnętrznej (z Białorusią) - przez ostatnie lata odnotowali już przeróżne pomysły przemytników na nielegalny przewóz papierosów.

Na drogowych polsko-białoruskich przejściach granicznych, gdzie odbywają się odprawy paszportowo-celne, najczęstsze są próby ukrycia kontrabandy w przeróżnych skrytkach samochodowych: w podłodze, ściankach, nadkolach, zbiornikach z paliwem. Zdarzały się też mniejsze przemyty m.in. w chlebie, piłkach, gaśnicy, manekinach, wnętrzu książek, telewizorze i pianinach. Do przemytu posłużył kiedyś nawet tort, który rzekomo miał być prezentem na urodziny.

Na drogach prowadzących z Litwy zatrzymywane są duże przemyty papierosów w tirach. Np. zamiast transportu drewna, artykułów spożywczych, wyrobów plastikowych, mebli; zdarzył się też transport fabrycznie zamkniętych puszek z kawą, w których były paczki papierosów, a wypełniającymi wolne przestrzenie ziarnami, okazała się kukurydza. Była też odnotowana próba ukrycia papierosów w karetce pogotowia, przęśle mostu czy kolejowych cysternach.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Straż Graniczna zatrzymała przemyt papierosów wartych ponad 6 mln zł [zdjęcia, wideo]

23.08.2019, 08:19

Próbę przemytu blisko 437 tys. paczek papierosów o szacunkowej wartości ponad 6,1 mln zł udaremnili funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału SG.


Zamiast mebli - papierosy za ponad 9 mln zł

25.07.2019, 08:01

Próbę przemytu papierosów o szacunkowej wartości ponad 9 mln zł udaremnili funkcjonariusze KAS w powiecie suwalskim, w czasie kontroli ciężarówki na estońskich numerach rejestracyjnych.


Podlaskie służby - KAS i Straż Graniczna zatrzymały transporty nielegalnych papierosów

10.05.2019, 15:20

Przemyt 435 tys. paczek papierosów, zamiast transportu poduszek, udaremniła podlaska KAS. Kontrabanda była przewożona w estońskim tirze. Busa z ładunkiem 40 tys. paczek nielegalnych papierosów, zatrzymali też funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BERLIOZ | RAVEL | GERSHWIN

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Konferencja szkoleniowa


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok