Radio Białystok | Wiadomości | Cztery kolejne osoby uhonorowane w białostockiej Alei Bluesa [zdjęcia]

Cztery kolejne osoby uhonorowane w białostockiej Alei Bluesa [zdjęcia]

15.09.2019, 20:19, akt. 16.09.2019, 08:56

Cztery kolejne osoby zostały w niedzielę(15.09) uhonorowane tabliczkami w - istniejącej od 11 lat - Alei Bluesa w Białymstoku. Uroczystość była związana z Polskim Dniem Bluesa, obchodzonym 16 września, w rocznicę urodzin B.B. Kinga.

Polski Dzień Bluesa w Białymstoku, fot. Monika Kalicka
Polski Dzień Bluesa w Białymstoku, fot. Monika Kalicka

Cztery kolejne osoby uhonorowane w białostockiej Alei Bluesa - relacja Marcina Mazewskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Białostocka Aleja Bluesa - niewielki pasaż w centrum miasta

Białostocka Aleja Bluesa to niewielki pasaż w centrum miasta, który łączy dwie  ulice. Jej chodnik wyglądem przypomina klawiaturę fortepianu, a od 2008  roku wmurowywane są w ten chodnik tabliczki z nazwiskami osób  zasłużonych dla bluesa w Polsce.

Stworzenie Alei Bluesa - jak  mówią organizatorzy obchodów z fundacji M.I.A.S.T.O. Białystok - ma przypominać młodszemu pokoleniu o dokonaniach najważniejszych bluesmanów i zachęcać do poznawania ich twórczości. Od pewnego czasu tabliczkami z  nazwiskami honorowani są nie tylko muzycy ale również inne osoby, które przysłużyły się propagowaniu i upowszechnianiu bluesa.

W tym roku wyróżniono w ten sposób cztery osoby - poinformował jeden z pomysłodawców i organizatorów tej akcji Konrad Sikora. Są to trzej muzycy: Paweł "Muzzy" Mikosz, Andrzej Malcherek i Krzysztof "Murek" Murawski oraz dziennikarz Mariusz Szalbierz.

W Alei znajduje się już ok. 70 tabliczek

W  sumie w Alei znajduje się już ok. 70 tabliczek. We wcześniejszych  latach uhonorowano nimi m.in. legendę bluesa w Białymstoku, przed laty  lidera Kasy Chorych, Ryszarda "Skibę" Skibińskiego, a także Tadeusza Nalepę, Ryszarda Riedla, Mirę Kubasińską, Jarosława Tioskowa, Pawła  Bergera, Józefa Skrzeka, Martynę Jakubowicz, Adę Rusowicz czy Jerzego Opalińskiego.

- Tak jak sobie zaplanowaliśmy, tak to wygląda. Jedyna rzecz, która mi trochę doskwiera, to jest zagospodarowanie tej przestrzeni - powiedział Konrad Sikora pytany o Aleję Bluesa.

Jeśli pomysł spodoba się mieszkańcom, w przyszłym roku mogą tam stanąć "muzyczne ławki". Projekt o takiej nazwie został bowiem zakwalifikowany do głosowania mieszkańców w budżecie obywatelskim Białegostoku 2020. Zakłada on zakup i ustawienie tam trzech metalowych ławek dedykowanych "lokalnym twórcom muzyki".

W ocenie Sikory, w przypadku polskiego bluesa nie ma zagrożenia, iż zabraknie osób do uhonorowania. Przypomniał, że projekt powstał w 2008 roku i od tego czasu w kraju pojawiło się wielu nowych muzyków, organizatorów czy dziennikarzy. - I to nowe pokolenie w bluesie jest cały czas. Bardziej bym się martwił, że miejsca na pasażu nam zabraknie - dodał.

źródło: PAP | red: mak, mag


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Gitara bluesmana na ulicy Chłodnej wciąż bez strun

5.08.2019, 08:23

Struny w gitarze bluesmana - rzeźby stojącej na ulicy Chłodnej - miały pojawić się tuż przed tegoroczną edycją Suwałki Blues Festival, ale nie pojawiały się do dziś.


W Białymstoku padł rekord w graniu bluesa non stop

21.07.2019, 10:28

Padł rekord w graniu bluesa non stop. W niedzielę (21.07) pierwszej w nocy zakończył się Podlaski Maraton Bluesowy. Koncerty trwały łącznie 29 godzin.


Koncert The Alman Betts Band zakończył 12. Suwałki Blues Festival

15.07.2019, 09:53

Przez cztery dni, tysiące fanów bluesa miało okazję słuchać muzyki na żywo płynącej z mniejszych i większych festiwalowych scen tradycyjnie rozstawionych w centrum miasta.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!

Jesień w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda
MÓWI SIĘ
22.09.2020, 15:33, akt. 16:12

Koniec lata i początek jesieni


Jesus Imaz - źródło: screen pomeczowej rozmowy
JAGIELLONIA
21.09.2020, 17:31, akt. 22.09.2020, 10:41

Jesus Imaz: złe miesiące są już za mną [wideo]źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok