Radio Białystok | Wiadomości | Podlaska KAS ma swój sztandar

Podlaska KAS ma swój sztandar

27.09.2019, 17:41, akt. 18:00

Z roku na rok, dzięki pracy podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej, rosną wpływy do budżetu państwa z tytułu różnych należności podatkowych - podkreślano w piątek (27.09) w Białymstoku podczas uroczystości nadania sztandaru białostockiej Izbie Administracji Skarbowej (IAS).

Podlaska KAS ma swój sztandar, fot. Wojciech Szubzda
Podlaska KAS ma swój sztandar, fot. Wojciech Szubzda


0:00
0:00
Podlaska KAS ma swój sztandar - relacja Wojciecha Szubzdy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Awanse i odznaczenia

W 2016 r., gdy z połączenia służb celnych i skarbowych powstała KAS, było to 2,2 mld zł, w 2018 r. - 3,2 mld zł - poinformował podczas uroczystości dyrektor IAS w Białymstoku Wojciech Orłowski. W piątek obchodzono święto Krajowej Administracji Skarbowej. Funkcjonariusze i pracownicy dostali awanse i odznaczenia.

W uroczystościach w Białymstoku wzięli udział m.in. wiceminister finansów, zastępca szefa KAS Tomasz Słaboszowski, wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński oraz minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.


Białostocka IAS ma własny sztandar 

Tomasz Słaboszowski podkreślił, że sztandar nadany IAS w Białymstoku "jednoczy formację złożoną wewnętrznie". Oceniał, że nie da się oddzielić pracy służb celnych i podatkowych. 


To jest oczywiście dbałość o wpływy do budżetu państwa, a z drugiej strony to jest problem zwalczania przestępczości ekonomicznej. Nie da się rozdzielić tych dwóch kwestii. Śmiem twierdzić, że wpływy z ostatnich lat potwierdzają prawidłowość tego połączenia. Stworzyliśmy formację złożoną wewnętrznie, ale jednolitą w rozumieniu przyjętego dzisiaj sztandaru oraz realizowanych celów - mówił Tomasz Słaboszowski.


Walczą z oszustami podatkowymi, chronią granice, rynek i konsumentów

Podlaska KAS każdego roku odprawia 1,7 mln aut osobowych, ok. 500 tys. samochodów ciężarowych i 200 tys. wagonów kolejowych oraz ok. 70 tys. aut kontrolowanych na drogach. 


Prowadzimy skuteczną walkę z przemytem papierosów. Od 2017 r. wychwyciliśmy na granicy z Białorusią i Litwą oraz wewnątrz kraju ponad 170 mln sztuk nielegalnych papierosów - mówił Wojciech Orłowski. 


Dodał, że gdyby te papierosy trafiły na rynek skarb państwa straciłby kwotę ok. 180 mln zł z tytułu niezapłaconych należności.


"Walczmy z oszustami podatkowymi, których działalność uderza w budżet państwa" - mówił. Podał, że np. wskutek zakończonych postępowań dotyczących podatku VAT w "fikcyjnym" obrocie paliwami wykryto uszczuplenie tego podatku na kwotę 430 mln zł.


Podlaska KAS to także wysoka jakość orzecznictwa podatkowego. Sądy administracyjne w ostatnich latach utrzymywały w mocy ponad 99 proc. decyzji zaskarżonych przez podatników. To najlepszy wynik w kraju - mówił Wojciech Orłowski.


Dyrektor IAS podkreślał, że podlaska KAS to także mniej przeprowadzanych kontroli podatkowych i celno-skarbowych. "Kontrole są wszczynane po wnikliwej analizie, dzięki czemu są bardziej skuteczne, a wiele niejasności udaje się rozwiać już podczas czynności sprawdzających, bez konieczności niepokojenia podatników" - dodał. Orłowski podał, że w ciągu ośmiu miesięcy 2019 r. podatnicy - na skutek kontroli- wpłacili do budżetu 110 mln zł.


(...) Bardzo dobre wyniki naszej pracy odnoszą się do bardzo szerokiego spektrum działań, którymi się na co dzień zajmujemy służąc naszemu społeczeństwu. Stoimy na straży prawa podatkowego, ułatwiamy działalność uczciwym przedsiębiorcom, chronimy granice, rynek i konsumentów, ułatwiamy wypełnianie obowiązków podatkowych, zapobiegamy wyłudzeniom podatkowym oraz ścigamy przestępców podatkowych - mówił dyrektor IAS w Białymstoku Wojciech Orłowski.


Szef MEN Dariusz Piontkowski mówił, że trudno sobie wyobrazić jakiekolwiek państwo bez służb podatkowych, celnych". Zaznaczył, że ma nadzieję, że tendencja do zwiększania wpływów do budżetu państwa będzie się utrzymywać. "A wpływy, które dzięki wam trafiają do budżetu umożliwiają państwu prowadzenie efektywnej polityki i gospodarczej i oświatowej i związanej ze służbą zdrowia i pozwalają na to, aby państwo w ogóle funkcjonowało" - mówił Piontkowski.

Wiceminister Jarosław Zieliński dodał, że funkcjonariusze celno-skarbowi stanowią "niezwykle ważną część państwa polskiego", bo ponad 90 proc. dochodów do budżetu "przepływa" przez ich ręce. Podkreślał, że ważna także jest współpraca różnych służb, bo gwarantuje skuteczność w realizacji zadań.

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


KAS zatrzymała transport zabawek z przekroczonymi normami ftalanów

20.09.2019, 08:03

Transport ponad 2,2 tys. zabawek z Chin zatrzymali funkcjonariusze KAS w Białymstoku. Wykryto w nich bowiem wysokie, wielokrotnie przekraczające dopuszczalne normy stężenie ftalanów - związków chemicznych, z którymi kontakt może być niebezpieczny dla zdrowia.


18,5 mln zł będzie kosztował skaner do prześwietlania pociągów towarowych w Kuźnicy

16.05.2019, 12:58

Prawie 18,5 mln zł będzie kosztował skaner do prześwietlania pociągów towarowych przekraczających granicę polsko-białoruską przez przejście Kuźnica-Grodno. Trwają prace budowlane, a urządzenie, które powstaje pomiędzy granicą i miejscowością Kuźnica, będzie gotowe w październiku.


Zabytki zatrzymane przez celników przekazane do podlaskich muzeów

5.03.2019, 13:39

XIX-wieczne rosyjskie ikony i średniowieczny grot zatrzymane przez podlaskich celników podczas próby przemytu przedmiotów na granicy z Białorusią, przekazano we wtorek (05.03) do Muzeum Podlaskiego w Białymstoku oraz Muzeum Diecezjalnego w Łomży.


Miał być transport przypraw do mięsa, a był przemyt papierosów

7.08.2018, 07:53

Próbę przemytu w ciężarówce 140 tys. paczek papierosów udaremnili w pobliżu granicy z Litwą funkcjonariusze podlaskiej KAS. W środku miał być ładunek przypraw do mięsa. Administracja skarbowa szacuje, że gdyby papierosy trafiły na polski rynek, Skarb Państwa straciłby ponad 3 mln zł.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Lotto Netta Cup 2024, fot. Karol Prymaka
REGION
20.07.2024, 09:57, akt. 21.07.2024, 07:14

Zawody w skokach na nartach wodnych Lotto Netta CupDzień Rodziny w Hodyszewie, fot. Paweł Wądołowski
REGION
20.07.2024, 10:04, akt. 19:45

Dzień Rodziny w Hodyszewie


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok