Radio Białystok | Wiadomości | W Podlaskiem rozpoczął się profilaktyczny projekt "Cyberświadomi, cyberbezpieczni"

W Podlaskiem rozpoczął się profilaktyczny projekt "Cyberświadomi, cyberbezpieczni"

autor: Wojciech Szubzda

7.10.2019, 17:54, akt. 18:03

Bezpieczeństwu w sieci i walce z tzw. hejtem ma służyć przygotowany przez podlaską policję program profilaktyczny "Cyberświadomi, cyberbezpieczni". Organizowane będą m.in. spotkania dla młodzieży i szkolenia dla rodziców. Projekt zainaugurowano w poniedziałek (07.10) na Politechnice Białostockiej. Będzie prowadzony w całym województwie.

W Podlaskiem rozpoczął się profilaktyczny projekt "Cyberświadomi, cyberbezpieczni", fot. Wojciech Szubzda
W Podlaskiem rozpoczął się profilaktyczny projekt "Cyberświadomi, cyberbezpieczni", fot. Wojciech Szubzda

Obok cyberprzestępczości istnieje zjawisko cyberprzemocy

Jak mówił podczas inauguracji podlaski komendant policji nadinsp. Daniel Kołnierowicz, obok cyberprzestępczości istnieje zjawisko cyberprzemocy, które jest bardzo powszechne, ale nie wszyscy – jak podkreślił – są świadomi, co ono oznacza i co ze sobą niesie. Dodał, że cyberprzemoc w dużej mierze odnosi się do tzw. hejtu w internecie, a jego skutki mogą być tragiczne. Aby skutecznie walczyć z tym zjawiskiem – mówił Kołnierowicz – podlaska policja zaprosiła do projektu inne środowiska zaangażowane w rozwój dzieci i młodzieży.

Podczas inauguracji policja podpisała porozumienia z partnerami projektu, wśród których jest Politechnika Białostocka, Uniwersytet w Białymstoku, podlaskie kuratorium oświaty, a także instytucje i organizacje działające na rzecz dzieci i młodzieży.

Rektor Politechniki Białostockiej prof. Lech Dzienis jest zadowolony, że uczelnia może brać udział w takiej ważnej akcji, bo – jak podkreślił – trzeba wszystkim uświadamiać rangę cyberprzemocy. Mówił, że w projekcie będą uczestniczyć wykładowcy uczelni, którzy poprowadzą zajęcia, ale będą też wspierać powstawanie zabezpieczeń, które mogą pomóc w walce z cyberprzemocą. - Wierzę, że przez wspólne działanie stworzymy pewną, na pewno bezpieczną przestrzeń – dodał.

Młodzież i dzieci spędzają codziennie od 3 do 5 godzin w internecie

Podlaska kurator oświaty Beata Pietruszka mówiła, przywołując dane statystyczne, że młodzież i dzieci spędzają codziennie od 3 do 5 godzin w internecie.

- Nie uda nam się zakazać korzystania z internetu, natomiast podstawową rzeczą jest przygotować do mądrego korzystania z tych informacji, z tych wiadomości, które są przekazywane w sieci – powiedziała. Dodała, że cieszy się, że ten program będzie realizowany w szkołach, bo – jak podkreśliła – wszystkim powinno zależeć na bezpieczeństwie dzieci i młodzieży.

Projekt "Cyberświadomi, cyberbezpieczni" ma potrwać do końca czerwca 2021 r. W jego ramach przewidziano szkolenia, spotkania, konferencje a także specjalne stanowiska informacyjne. Działania będą skierowane zarówno do dzieci i młodzieży, jak i do dorosłych, opiekunów i nauczycieli. Specjalne szkolenia przejdą też policjanci.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Zagórski w Białymstoku: Do końca roku 10-11 tys. szkół z dostępem do szybkiego internetu

7.10.2019, 13:34

Do końca 2019 r. 10-11 tys. szkół w Polsce będzie miało dostęp do szybkiego, bezpłatnego i bezpiecznego internetu w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej – poinformował w poniedziałek (07.10) w Białymstoku minister cyfryzacji Marek Zagórski.


Politechnika Białostocka i NASK uruchamiają nowe studia podyplomowe - cyberbezpieczeństwo

24.07.2019, 10:57

Zagadnieniom związanym z ochroną przed zagrożeniami komputerowymi będą poświęcone nowe studia podyplomowe - cyberbezpieczeństwo, które od października ruszą na Politechnice Białostockiej. To wspólna inicjatywa uczelni i Państwowego Instytutu Badawczego NASK.


Ponad 20 dziewcząt przystąpiło w Białymstoku do programu "Uniwersytet Sukcesu"

2.07.2019, 17:57

Mają szansę zostać programistkami, youtuberkami albo blogerkami biorąc udział w "Uniwersytecie Sukcesu". Taki pilotażowy program w całej Polsce, również w Białymstoku, prowadzi Fundacja Digital University.


Uniwersytet w Białymstoku będzie współpracował ze Służbą Kontrwywiadu Wojskowego

15.02.2019, 15:50

Wspólnych badań naukowych, projektów oraz wymiany doświadczeń - dotyczy podpisane w piątek (15.02) porozumienie między Uniwersytetem w Białymstoku a Służbą Kontrwywiadu Wojskowego.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok