Radio Białystok | Wiadomości | Uroczyste "Gaudeamus" na Politechnice Białostockiej

Uroczyste "Gaudeamus" na Politechnice Białostockiej

9.10.2019, 07:24, akt. 15:50

Rok akademicki 2019/2020 zainaugurowano w środę (9.10) na Politechnice Białostockiej. Uczelnia będzie kształciła ponad 7,5 tys. studentów. Jak mówił rektor politechniki, musi ona sprostać wymaganiom nowej ustawy o szkolnictwie wyższym.

Politechnika Białostocka, fot. Szymon Nieścior
Politechnika Białostocka, fot. Szymon Nieścior

Politechnika Białostocka uroczyście zainaugurowała nowy rok akademicki - relacja Ryszarda Minko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Ponad 7,5 tysiąca studentów rozpoczęło rok akademicki 

Politechnika Białostocka jest największą uczelnią techniczną w Polsce północno-wschodniej. W tym roku na 29 kierunkach kształcić się będzie ponad 7,5 tysiąca studentów, w tym ponad 1,8 tys. na pierwszym roku. W rozpoczętym roku akademickim Politechnika będzie obchodziła 70-lecie powstania.

Rektor PB prof. Lech Dzienis wymieniając osiągnięcia uczelni w ostatnich siedmiu latach, czyli odkąd jest rektorem, mówił, że w tym czasie powiększyła się kadra, kilkadziesiąt osób otrzymało habilitację, a kilkanaście tytuł profesora.Posłuchaj rozmowy z prof. Lechem DzienisemMówiąc o inwestycjach, powiedział, że w 2012 roku rozpoczynano ponad 30 projektów naukowych i inwestycyjnych realizowanych na 120 mln zł, obecnie - 101 projektów na łączną kwotę ponad 420 mln zł. Mówił, że przez te dwie kadencje zwracał uwagę na utrzymanie "zadowalającego poziomu finansów uczelni" i - jak dodał - udawało się utrzymać dodatni wynik finansowy.

Odnosząc się do nowej ustawy o szkolnictwie wyższym, tzw. Konstytucji 2.0., Lech Dzienis mówił, że szkolnictwo wyższe musi sprostać wymaganiom obecnej reformy, która - jak podkreślił - "okazała się prawdziwą rewolucją". Wymienił, że nastąpiły zmiany w strukturze uczelni, wprowadzono nowe wymagania oraz oceny działalności naukowej i dydaktycznej, powołano też nowy organ - radę uczelni. W ocenie Lecha Dzienisa, rada wspomoże uczelnię swoim doświadczeniem zdobytym w świecie biznesu i organizacjach społecznych.


Politechnika połączy siły z Uniwersytetem?

Mówił też, że od wielu lat powraca temat połączenia Politechniki Białostockiej z Uniwersytetem w Białymstoku. Dodał, że uczelnie pozyskały środki, dzięki którym powstanie analiza przedstawiająca bilans zysków i strat takiej fuzji, odpowie na pytania czy warto się łączyć, a jeśli tak, to w jakiej formie.

Rektor powiedział, że mimo iż, nowa ustawa wprowadza wiele zmian, to Politechnika musi zmierzyć się także z innymi problemami. 


Szalejące tempo rozwoju technologii, zmieniające się oczekiwania na rynku pracy, a więc i oferty kształcenia, rewolucja w komunikacji i otwarte granice sprawiają, że konkurujemy nie tylko z polskimi uczelniami, ale i światowymi ośrodkami naukowymi, które coraz częściej wybierają również młodzi Polacy - wymienił Lech Dzienis.


Politechnika jest kobietą?

Powiedział, że to wyzwania, przed którymi będzie stał jego następca, przyszły rektor Politechniki (kadencja kończy się w przyszłym roku). Mówił, że przyszły rektor powinien umieć łączyć ludzi, inspirować i być symbolem nowoczesności. 


Przyszły rektor powinien nie tylko respektować dotychczasowe metody postępowania, ale być otwartym na nowe. Politechnika Białostocka powinna być ciągle na czasie, nadążać za nowymi trendami, być "up to date" jak brzmi nazwa znanego i wspieranego przez nas festiwalu (chodzi o muzyczny festiwal "Up To Date" w Białymstoku) - mówił Lech Dzienis.


W jego ocenie, wymaganiom, które stoją przed uczelnią, może sprostać rektor kobieta. "W dzisiejszych czasach przyda nam się przywódczyni mająca intuicję, empatię i wielozadaniowość" - mówił rektor i - jak zaznaczył - "politechnika jest kobietą".

Lech Dzienis życzył w nowym roku akademickim studentom i uczniom liceum przy PB sukcesów, a pracownikom zapału i zadowolenia z pracy. 

źródło: PAP | red: mag, ary, sk

ZOBACZ TEŻ:


W Białymstoku studenci uniwersytetu muzycznego rozpoczęli nowy rok akademicki

8.10.2019, 22:03

Chcą się rozwijać, zdobywać nowe umiejętności i szlifować warsztat.


Uniwersytet Zdrowego Seniora po raz 7. zainaugurował działalność na UMB

8.10.2019, 11:26

Najstarszy absolwent tego kursu miał 91 lat – na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku już po raz 7. zainaugurował działalność Uniwersytet Zdrowego Seniora.


Inauguracja nowego roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie

6.10.2019, 07:14

W Magazynie relacja z uroczystości inauguracji nowego roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie.


50-lecie Filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku

4.10.2019, 07:40

Spotykają się, by wspominać studenckie czasy i zobaczyć, jak dziś wygląda białostocka uczelnia. Absolwenci pierwszych roczników Filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku organizują zjazd z okazji 50-lecia filii.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Moje białostockie powidoki" Andrzeja Fiedoruka

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


"Ferie z klockami" w Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku
BIAŁYSTOK
22.01.2020, 05:43, akt. 23.01.2020, 08:40

Ferie w mieście nie muszą być nudne
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok