Radio Białystok | Gość | prof. Lech Dzienis [wideo] - rektor Politechniki Białostockiej

prof. Lech Dzienis [wideo]

rektor Politechniki Białostockiej

9.10.2019, 08:58, akt. 11:30

"Inżynieria meblarstwa to nowy kierunek, który utworzyliśmy w tym roku, a który powstał na zapotrzebowanie przemysłu meblarskiego" - mówi rektor Politechniki.

Lech Dzienis, fot. Monika Kalicka
Lech Dzienis, fot. Monika Kalicka

Z Lechem Dzienisem rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Największa uczelnia techniczna w regionie - Politechnika Białostocka - uroczyście inauguruje nowy rok akademicki. Na uczelni tej studiuje teraz ponad 7500 studentów. Z rektorem Politechniki Białostockiej prof. Lechem Dzienisem rozmawia Lech Pilarski.
Lech Pilarski: Około 7500 studentów - to mało. W szczycie Politechnika miała bodajże nawet i dwukrotnie więcej.


prof. Lech Dzienis: Mogę powiedzieć, ile miała, jak zaczynałem pierwszą kadencję w 2012 roku - miała dokładnie 13 100 studentów.


To zjazd demograficzny czy jakaś inna przyczyna?


Są dwie przyczyny. Pierwsza to jest demografia, która co roku zmniejsza populację wieku tej młodzieży gdzieś o 10-15%, a druga sprawa to nowa ustawa w zakresie finansowania i wskaźnik dostępności, który wymusza na nas 1 nauczyciela na 13 studentów. Jeśli jest przekroczony ten wskaźnik to się po prostu przekłada to na mniej pieniędzy.


Już płaciliście kary za to, że było przekroczenie.


W pierwszym roku funkcjonowania, kiedy nie mogliśmy podjąć żadnych działań - kosztowało nas to 5,5 mln zł. 


To sporo kosztuje, a potrzeby gospodarki są niesamowite - weźmy chociażby informatyków. Czy nie należałoby zatem w pana opinii luzować trochę te wymogi, bo ni stąd ni zowąd raptem tej kadry naukowej, chociażby w informatyce nie weźmie się, a potrzeby - jak powiedziałem - są ogromne.


No więc przy każdych kolejnych spotkaniach z panem premierem Gowinem zwracałem na to uwagę, a ponieważ jako członek prezydium KRASP-u (Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskichmam okazję się często z nim spotykać, więc ostatnio usłyszałem od niego już pewną pocieszającą wieść, że spojrzą na kierunki, które są potrzebne absolutnie gospodarce. 


To rektorom uczelni, przecież to samodzielne jednostki, nie dano żadnej swobody decyzji, żeby można było się dostosowywać na przykład do potrzeb regionu?


No my się dostosowujemy na tyle, na ile potrafimy, ponieważ wskaźnik dostępności dotyczy ogólnej liczby studentów, więc możemy ograniczać mniej popularne kierunki i rozwijać te bardziej popularne, co robimy. Ale niestety nie mogę zlikwidować części kierunków po to, żeby rozwinąć jakiś jeden. One się same likwidują, najlepszym wyznacznikiem są studenci, którzy wiedzą które kierunki mogą mi przynieść dobrą i efektywną pracę, więc nie ma z tym problemu. Same nam się wygaszają.


11 mln zł około Politechnika dostała na to, żeby poprawić bazę, technikę, wyposażenie - na co pójdą te pieniądze?


To jest jak gdyby pewien zbiór projektów, bo wcześniej dostaliśmy prawie 12 milionów, w tej chwili okazuje się, że nasze odwołanie też przyniosło skutek, będziemy negocjować trzeciego Powera, ostatniego już, który w tej chwili jest zaplanowany. Główny zastrzyk środków będzie potrzebny na informatyzację uczelni, tu mamy już przygotowany plan, ale on ma kosztować około 10 mln.


Czyli uczelnia będzie bardziej smart?


Będzie i smart, ale również będzie bardziej przyjazna, czy też będzie bardziej efektywna w zarządzaniu.


Nie będzie czarną dziurą, jak się wejdzie z komórką wszystko się poprzerywa...


Tu akurat w tym względzie, jak się wchodzi na naszą uczelnię  z komórką, to można coś nowego zrobić, ale to nie jest jeszcze coś, co by nas zadowalało.


Ostatnia kadencja i ostatni rok, ostatnia uroczysta inauguracja - co się w takich chwilach myśli?


Robi się pewne podsumowanie tego, co się zrobiło, czego się nie zrobiło.


Co się udało, co się nie udało?


Praktycznie jak kilka tygodni temu składałem wstępny raport z realizacji strategii rozwoju Politechniki Białostockiej przed radą uczelni, przed naszym nowym organem, to to wyszło, że ta informatyzacja jest takim jedynym poważnym tematem, który jeszcze wymaga dofinansowania. Także sądzę, że rozpoczniemy jeszcze w tej kadencji ten proces, natomiast reszta będzie należała do następnego rektora.


Której decyzji pan żałuje przez te dwie kadencje?


Nie mam takich wyrzutów sumienia. 


A którą decyzję  podjąłby pan, żeby przyspieszyć rozwój uczelni?


Zawsze człowiek jest trochę mądrzejszy po fakcie - może bym przyspieszył pewne decyzje.


Ale personalne, czy inwestycyjne?


I jedne, i drugie. Tutaj trudno mówić o szczegółach, ale nie mam sobie nic szczególnego do zarzucenia, jeśli chodzi o zakres moich działań, natomiast można było może coś przyspieszyć. 


Jak będzie następca przychodził na urząd, to co pan mu napisze w kopercie?


Napiszę mu te wszystkie sprawy, które są jeszcze do zrobienia. Informatyzacja, mamy kilka inwestycji, które zaczniemy jeszcze w tej chwili, więc je trzeba skończyć, kilka takich przedsięwzięć, które wynikły zupełnie w ostatniej chwili, tak jak sprawa z tym pawilonem z Expo w Dubaju, który być może stanie na naszym terenie. 


Ale to nie będzie taki nomen omen Politechniki Białostockiej, takie drewniane coś?


To będzie drewnopolis, więc to będzie coś, co będzie pewnym ośrodkiem edukacyjnym o drewnie. Drewno to jest nasz materiał, mamy przecież leśnictwo, mamy inżynierię meblarstwa.


I firmy, które potrzebują dużo specjalistów, a nawet finansują ich edukację na poziomie podyplomowym.


Inżynieria meblarstwa to jest nowy kierunek, który uruchomiliśmy w tym roku, a który powstał na pewne zapotrzebowanie właśnie przemysłu meblarskiego i to jest ten kierunek, który trzeba pewnie kontynuować. 


Czy jeszcze dałoby się przyspieszyć rozwój uczelni? Co zrobić żeby przetrwała przyszłoroczną ewaluację w całości i nie upadła z powodu niespełnienia odpowiednich warunków?


To akurat pewnie nam nie grozi, to jest tylko kwestia lepszych lub gorszych rezultatów. Oczywiście są pewne możliwości, które mogą nas przed tym zabezpieczyć - chociażby konsolidacja nasza z Uniwersytetem w Białymstoku.Właśnie otwarty został przetarg na wykonanie takiej dogłębnej analizy - z jednej strony audyt, ale z drugiej strony również wskazanie pewnej drogi konsolidacji. W ogóle powiedzenie czy konsolidacja to nam coś może dać pozytywnego, czy też negatywnego. No i również mam nadzieję, że wskaże drogę tej konsolidacji, bo ustawa umożliwia nam różne formy - poczynając od federacji, która jest takim powiedzmy na pewno idealnym początkiem, bo uczelnie zachowują pełną niezależność i autonomię, a jest tylko wspólny zarząd federacji, który zajmuje się ściśle określonymi sprawami. I tutaj sprawa właśnie ewaluacji, jako już federacji mogłaby nam na pewno lepsze wyniki przynieść, niż bycie samodzielnym. My mamy 10 dyscyplin, Uniwersytet ma 14, więc w sumie to 24, więc tutaj uzyskanie lepszych wyników jest bardziej prawdopodobne, niż każdy z nas oddzielnie.| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Oddaj krew
Beata Pietruszka, fot. Joanna Szubzda

Beata Pietruszka

podlaski kurator oświaty
2.06.2020

"Nie będzie tego tradycyjnego zakończenia roku szkolnego, ponieważ chodzi o to, żeby nie spotykały się duże grupy uczniów" - mówi kurator oświaty.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
1.06.2020

"Policjanci muszą bardzo dobrze przygotować się do lekcji prowadzonych w szkołach, bo dzieci są bardzo wymagające" - mówi Tomasz Krupa.

Marek Zagórski, fot. Joanna Szubzda

Marek Zagórski

minister cyfryzacji
1.06.2020

"Jeżeli widzimy jakiekolwiek zagrożenie, to po pierwsze można je zgłosić do administratora danego portalu, a jak już nie wiemy jak sobie poradzić, to zawsze można zgłosić się na policję, ale najprościej wyszukać NASK i tam zgłaszać te incydenty" - mówi minister cyfryzacji.


Jagiellonia Białystok - Lechia Gdańsk, 15.12.2019, fot. Joanna 
Szubzda

Rafał Grzyb

asystent trenera Jagiellonii Białystok
29.05.2020

- Dla nas najważniejsze będą najbliższe cztery mecze, które pokażą, o co będziemy walczyć. Oczywiście liczę, że będziemy grać w górnej ósemce - mówi Rafał Grzyb.

Jolanta Tulkis, fot. Monika Kalicka, (archiwum)

Jolanta Tulkis

rzeczniczka Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku
28.05.2020

- Nie spodziewaliśmy się, że zainteresowanie mikropożyczkami będzie aż tak wielkie, w związku z czym musieliśmy przeorganizować pracę urzędu. (...) Do opracowania mamy jeszcze około 7 tys. wniosków.

Zenon Białobrzeski, fot. Joanna Szubzda

Zenon Białobrzeski

były wójt gminy Zbójna, radny powiatu łomżyńskiego
27.05.2020

Obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego. - Uważam swoje działania jako samorządowca za sukces, więc daję radę innym: proszę widzieć drugiego człowieka, wtedy będzie dobrze.


Łukasz Prokorym, fot. Joanna Szubzda

Łukasz Prokorym

przewodniczący rady miejskiej w Białymstoku
26.05.2020

Rada Miasta uchwaliła zmiany przy wykupie mieszkań komunalnych w Białymstoku. "W naszej ocenie w dzisiejszych czasach pewnych kłopotów finansowych, z którymi się na pewno będzie miasto borykało, zasób mieszkaniowy powinien być w jak największym władaniu miasta Białegostoku".

nadkom. Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
25.05.2020

Coraz częściej łupem złodziei padają rowery. - Niestety. Głównie dlatego, że coraz więcej jest rowerów, które są z dość wysokiego segmentu cenowego, a ich właściciele nie do końca pamiętają, że warto zabezpieczać pojazd, zostawiając go nawet na krótką chwilę.

foto: Monika Kalicka

Andrzej Wasilewski

dyrektor Szkoły Podstawowej nr 51 w Białymstoku
25.05.2020

Dzieci wracają do szkół, nie będą to jednak normalne lekcje. "Grupy są mieszane wiekowo. Ideą są tutaj zajęcia opiekuńczo-wychowawcze, bo chyba głównym założeniem odmrożenia szkoły jest chęć uwolnienia rodziców tak, żeby mogli pójść do pracy".


Ewa Iżykowska-Lipińska, fot. Joanna Szubzda

prof. Ewa Iżykowska-Lipińska

dyrektor OiFP
24.05.2020

"Od ostatniego tygodnia maja planowaliśmy występy na świeżym powietrzu, ponieważ mamy piękny amfiteatr, przepiękne przestrzenie parku, który jest bardzo często odwiedzany przez mieszkańców Białegostoku. Tak mi się zamarzyło, żeby tutaj ustawić estradę i po prostu zrobić koncerty - czekamy na zielone światło" - mówi dyrektor OiFP.

płk Sławomir Kocanowski, fot. por. Łukasz Wilczewski

płk Sławomir Kocanowski

dowódca 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
22.05.2020

"Od 1 czerwca rozpoczynamy rozruchowe ćwiczenia, nieobowiązkowe, nasi żołnierze oprócz tego, że chcą pomagać, to też chcą się szkolić, bo taki głód szkolenia już czujemy wszyscy" - mówi dowódca 1. PBOT.

Waldemar Wilczewski, fot. Dorota Sokołowska

Waldemar Wilczewski

dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku
21.05.2020

Promocja Białegostoku i regionu poprzez Branickich oraz historię I Rzeczpospolitej, większe wykorzystanie zgromadzonych archiwaliów, otwarcie muzealnych ogrodów dla zwiedzających i wykorzystanie potencjału pracujących w Muzeum Podlaskim pracowników - to plany nowego dyrektora Muzeum Podlaskiego w Białymstoku Waldemara Wilczewskiego.


Joanna Reszeć, fot. Renata Reda

Joanna Reszeć

kierownik Akademickiego Ośrodka Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej w Białymstoku
21.05.2020

"Testy antygenowe koreańskie są testami, które są rzeczywiście ciekawe, bo możemy sobie zrobić ten test sami, jest to test szybki, łatwy i przyjemny do zrobienia, ale są to testy mało swoiste, mało czułe" - mówi Joanna Reszeć.

fot. Monika Kalicka

Beata Wołosik

rzecznik Sądu Rejonowego w Białymstoku
20.05.2020

"Nasze zaległości są znacząco większe niż przed wprowadzeniem stanu epidemii. Do 16 maja sądziliśmy tylko sprawy pilne" - mówi sędzia Wołosik.

Marta Rogalewska, fot. Piotr Rogalewski

Marta Rogalewska

specjalistka od marketingu cyfrowego i komunikacji
19.05.2020

"Te kompetencje, które teraz zdobywamy każdego dnia, one się nie ulotnią, one w nas zostaną" - mówi Marta Rogalewska.


Abp Tadeusz Wojda, fot. Joanna Szubzda

abp Tadeusz Wojda

metropolita białostocki
18.05.2020

"Największy dar, jaki nam zostawił - suwerenności, niepodległości, wolności, poczucia odpowiedzialności za naszą ojczyznę" - mówi o św. Janie Pawle II abp Tadeusz Wojda.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
18.05.2020

"Nie zauważamy absolutnie żadnych negatywnych zachowań związanych z nadmiernym łamaniem obowiązujących obostrzeń w związku z epidemią koronawirusa" - podkreśla nadkom. Tomasz Krupa.

mat. prasowe

Tomasz Karolak

aktor, wokalista
17.05.2020

"Doceniam ten moment zatrzymania, wcześniej nie zauważałem takiej refleksji nad sobą, światem duchowym, bo nie było na to czasu" - mówi Tomasz Karolak.


Andrzej Lechowski, fot. Marcin Gliński

Andrzej Lechowski

historyk, były dyrektor Muzeum Podlaskiego
17.05.2020

Po trzydziestu latach pracy na stanowisku dyrektora - z funkcją i Muzeum Podlaskim żegna się Andrzej Lechowski, historyk, autor wielu książek o historii miasta, gawęd i pomysłów muzealnych.

Dariusz Piontkowski, screen z wideorozmowy

Dariusz Piontkowski

minister edukacji
15.05.2020

"Ten, kto będzie chciał, będzie się w ten sposób czuł bezpiecznie, będzie mógł to zrobić, ale obowiązku zasłaniania nosa i ust w trakcie samego egzaminu nie będzie" - mówi minister edukacji.

Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka (archiwum)

prof. Joanna Zajkowska

lekarz chorób zakaźnych z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
15.05.2020

- Ograniczyłabym maseczki do sytuacji, w których jesteśmy w dużej bliskości, w miejscach, gdzie transmisja jest najbardziej prawdopodobna - może jeszcze w sklepach, w środkach transportu. Złagodziłabym nakaz noszenia maseczek na otwartym powietrzu, gdzie spacerujemy pojedynczo.


foto: Monika Kalicka

Eugeniusz Iwaniuk

trener BAS-u Białystok
15.05.2020

Jeszcze kilkanaście dni temu, wydawało się, że seniorska drużyna BAS-u Białystok zamiast przejść do I ligi siatkarzy, przejdzie do historii. Po deklaracji prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego, że pieniędzy na zawodowy sport miasto nie da, zespół popadł w kryzys.

prof. Piotr Radziwnon, źródło: Skype/screen

prof. Piotr Radziwon

dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku
14.05.2020

- Wirus atakuje raczej komórki układu oddechowego i z tego powodu nie stwierdzono do dziś przeniesienia Covid-19 przez przetoczenie składnika krwi czy przeszczepienie organów. [...] Uważamy, że krew takich osób jest w pełni bezpieczna.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskich policjantów
13.05.2020

"Musimy bardzo uważać, na jakie strony wchodzimy, gdzie wpisujemy swoje loginy i hasła, chociażby do kont na portalach społecznościowych" - ostrzega nadkom. Tomasz Krupa.


Danuta Perło, źródło: Skype/screen

dr hab. Dorota Perło

dyrektor biura zarządu Stowarzyszenia BOF
13.05.2020

Tzw. bony antywirusowe mają pomóc firmom z Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego w dostosowaniu się do warunków epidemii. Granty mogą być przeznaczone na zakup środków ochrony, przebudowę miejsc pracy czy kupno sprzętu do pracy zdalnej.

prof. Andrzej Górniak, fot. Joanna Szubzda

prof. Andrzej Górniak

hydrobiolog z Instytutu Biologii Uniwersytetu w Białymstoku
12.05.2020

"Mamy bardzo częste i intensywne fale ciepła oraz wzrost intensywnych zjawisk, które niestety powodują zniszczenia w gospodarstwach i gospodarce, czyli intensywne opady deszczu, porywy wiatru" - mówi prof. Górniak.

Waldemar Kraska, fot. Tomasz Kubaszewski

Waldemar Kraska

wiceminister zdrowia
12.05.2020

- Jak widzę na ulicach gromadki szczególnie młodych ludzi, którzy ze sobą rozmawiają, nie mają założonych maseczek, to jest to dla mnie zła wiadomość, bo to pokazuje, że chyba myślimy, że jesteśmy już po epidemii i że zagrożenie minęło, a niestety wcale tak nie jest.


Artur Kosicki, (Skype), archiwum

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
11.05.2020

Do firm trafiło 14 proc. środków z Podlaskiego Pakietu Gospodarczego. - Zrobimy wszystko i dołożę wszelkich starań, żeby żadna złotówka nie została na naszym koncie. Chcemy, żeby te pieniądze pracowały na siebie u naszych przedsiębiorców - zapewnia marszałek Kosicki.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik prasowy podlaskiej policji
11.05.2020

- Sucha nawierzchnia, piękne słońce, dobra przejrzystość powietrza to są takie warunki, które sprzyjają naciskaniu na pedał gazu - podkreśla nadkom. Tomasz Krupa.

Andrzej Poczobut, fot. Lech Pilarski

Andrzej Poczobut

dziennikarz polonijny
8.05.2020

"Kombatantów na Paradzie Zwycięstwa raczej w tym roku nie będzie, ale przyjdą tysiące ludzi. Wśród nich będą osoby, które już są zakażone koronawirusem i to wpłynie na pogorszenie sytuacji epidemiologicznej na Białorusi, to jest oczywiste" - mówi Andrzej Poczobut.


Grzegorz Kuczyński, fot. Monika Kalicka

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
7.05.2020

- To będzie pierwszy taki bieg w Polsce. My nie wyznaczamy trasy, każdy biegnie tam, gdzie uważa, że jemu jest najlepiej - mówi Grzegorz Kuczyński.

dr Andrzej Jackiewicz, fot. Marcin Mazewski

prof. Andrzej Jackiewicz

konstytucjonalista
7.05.2020

"Jeżeli nie można zarządzić nowych wyborów, to kadencja prezydenta twa dalej, aż do 5 sierpnia mamy prezydenta" - mówi prof. Andrzej Jackiewicz.

Jacek Żalek, fot. Joanna Szubzda

Jacek Żalek

poseł Porozumienia
6.05.2020

"Jeżeli my tych wyborów nie przeprowadzimy w terminie konstytucyjnym, czyli do 23 maja, to każde następne wybory będą pod dyktando stanów wyjątkowych, każda władza będzie mogła dowolnie przesunąć termin wyborów, powołując się na stan wyjątkowy" - mówił Jacek Żalek.


Eugeniusz Ławreniuk, fot. Monika Kalicka

Eugeniusz Ławreniuk

Właściciel biura podróży
5.05.2020

"Miejmy taką nadzieję, że tak jak powoli odmrażane są inne branże, branża turystyczna także powoli w te wakacje odżyje" - mówi Eugeniusz Ławreniuk.

Andrzej Koc, fot. Adam Dąbrowski

st. bryg. Andrzej Koc

Prezes podlaskiego Oddziału ZOSP RP
4.05.2020

"Zadania straży pożarnej zmieniły się radykalnie w przeciągu 20-30 lat. Wcześniej straż przeważnie gasiła pożary, teraz tych wyzwań jest znacznie więcej - doszło ratownictwo drogowe, chemiczne, ekologiczne..." - mówi Andrzej Koc.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
4.05.2020

"W czasie trzech wolnych dni na podlaskich drogach odnotowaliśmy 4 wypadki, niestety jeden zakończył się bardzo tragicznie i zginęła jedna osoba" - mówi nadkom. Tomasz Krupa.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok