Radio Białystok | Gość | prof. Lech Dzienis [wideo] - rektor Politechniki Białostockiej

prof. Lech Dzienis [wideo]

rektor Politechniki Białostockiej

9.10.2019, 08:58, akt. 11:30

"Inżynieria meblarstwa to nowy kierunek, który utworzyliśmy w tym roku, a który powstał na zapotrzebowanie przemysłu meblarskiego" - mówi rektor Politechniki.

Lech Dzienis, fot. Monika Kalicka
Lech Dzienis, fot. Monika Kalicka

Z Lechem Dzienisem rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Największa uczelnia techniczna w regionie - Politechnika Białostocka - uroczyście inauguruje nowy rok akademicki. Na uczelni tej studiuje teraz ponad 7500 studentów. Z rektorem Politechniki Białostockiej prof. Lechem Dzienisem rozmawia Lech Pilarski.
Lech Pilarski: Około 7500 studentów - to mało. W szczycie Politechnika miała bodajże nawet i dwukrotnie więcej.


prof. Lech Dzienis: Mogę powiedzieć, ile miała, jak zaczynałem pierwszą kadencję w 2012 roku - miała dokładnie 13 100 studentów.


To zjazd demograficzny czy jakaś inna przyczyna?


Są dwie przyczyny. Pierwsza to jest demografia, która co roku zmniejsza populację wieku tej młodzieży gdzieś o 10-15%, a druga sprawa to nowa ustawa w zakresie finansowania i wskaźnik dostępności, który wymusza na nas 1 nauczyciela na 13 studentów. Jeśli jest przekroczony ten wskaźnik to się po prostu przekłada to na mniej pieniędzy.


Już płaciliście kary za to, że było przekroczenie.


W pierwszym roku funkcjonowania, kiedy nie mogliśmy podjąć żadnych działań - kosztowało nas to 5,5 mln zł. 


To sporo kosztuje, a potrzeby gospodarki są niesamowite - weźmy chociażby informatyków. Czy nie należałoby zatem w pana opinii luzować trochę te wymogi, bo ni stąd ni zowąd raptem tej kadry naukowej, chociażby w informatyce nie weźmie się, a potrzeby - jak powiedziałem - są ogromne.


No więc przy każdych kolejnych spotkaniach z panem premierem Gowinem zwracałem na to uwagę, a ponieważ jako członek prezydium KRASP-u (Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskichmam okazję się często z nim spotykać, więc ostatnio usłyszałem od niego już pewną pocieszającą wieść, że spojrzą na kierunki, które są potrzebne absolutnie gospodarce. 


To rektorom uczelni, przecież to samodzielne jednostki, nie dano żadnej swobody decyzji, żeby można było się dostosowywać na przykład do potrzeb regionu?


No my się dostosowujemy na tyle, na ile potrafimy, ponieważ wskaźnik dostępności dotyczy ogólnej liczby studentów, więc możemy ograniczać mniej popularne kierunki i rozwijać te bardziej popularne, co robimy. Ale niestety nie mogę zlikwidować części kierunków po to, żeby rozwinąć jakiś jeden. One się same likwidują, najlepszym wyznacznikiem są studenci, którzy wiedzą które kierunki mogą mi przynieść dobrą i efektywną pracę, więc nie ma z tym problemu. Same nam się wygaszają.


11 mln zł około Politechnika dostała na to, żeby poprawić bazę, technikę, wyposażenie - na co pójdą te pieniądze?


To jest jak gdyby pewien zbiór projektów, bo wcześniej dostaliśmy prawie 12 milionów, w tej chwili okazuje się, że nasze odwołanie też przyniosło skutek, będziemy negocjować trzeciego Powera, ostatniego już, który w tej chwili jest zaplanowany. Główny zastrzyk środków będzie potrzebny na informatyzację uczelni, tu mamy już przygotowany plan, ale on ma kosztować około 10 mln.


Czyli uczelnia będzie bardziej smart?


Będzie i smart, ale również będzie bardziej przyjazna, czy też będzie bardziej efektywna w zarządzaniu.


Nie będzie czarną dziurą, jak się wejdzie z komórką wszystko się poprzerywa...


Tu akurat w tym względzie, jak się wchodzi na naszą uczelnię  z komórką, to można coś nowego zrobić, ale to nie jest jeszcze coś, co by nas zadowalało.


Ostatnia kadencja i ostatni rok, ostatnia uroczysta inauguracja - co się w takich chwilach myśli?


Robi się pewne podsumowanie tego, co się zrobiło, czego się nie zrobiło.


Co się udało, co się nie udało?


Praktycznie jak kilka tygodni temu składałem wstępny raport z realizacji strategii rozwoju Politechniki Białostockiej przed radą uczelni, przed naszym nowym organem, to to wyszło, że ta informatyzacja jest takim jedynym poważnym tematem, który jeszcze wymaga dofinansowania. Także sądzę, że rozpoczniemy jeszcze w tej kadencji ten proces, natomiast reszta będzie należała do następnego rektora.


Której decyzji pan żałuje przez te dwie kadencje?


Nie mam takich wyrzutów sumienia. 


A którą decyzję  podjąłby pan, żeby przyspieszyć rozwój uczelni?


Zawsze człowiek jest trochę mądrzejszy po fakcie - może bym przyspieszył pewne decyzje.


Ale personalne, czy inwestycyjne?


I jedne, i drugie. Tutaj trudno mówić o szczegółach, ale nie mam sobie nic szczególnego do zarzucenia, jeśli chodzi o zakres moich działań, natomiast można było może coś przyspieszyć. 


Jak będzie następca przychodził na urząd, to co pan mu napisze w kopercie?


Napiszę mu te wszystkie sprawy, które są jeszcze do zrobienia. Informatyzacja, mamy kilka inwestycji, które zaczniemy jeszcze w tej chwili, więc je trzeba skończyć, kilka takich przedsięwzięć, które wynikły zupełnie w ostatniej chwili, tak jak sprawa z tym pawilonem z Expo w Dubaju, który być może stanie na naszym terenie. 


Ale to nie będzie taki nomen omen Politechniki Białostockiej, takie drewniane coś?


To będzie drewnopolis, więc to będzie coś, co będzie pewnym ośrodkiem edukacyjnym o drewnie. Drewno to jest nasz materiał, mamy przecież leśnictwo, mamy inżynierię meblarstwa.


I firmy, które potrzebują dużo specjalistów, a nawet finansują ich edukację na poziomie podyplomowym.


Inżynieria meblarstwa to jest nowy kierunek, który uruchomiliśmy w tym roku, a który powstał na pewne zapotrzebowanie właśnie przemysłu meblarskiego i to jest ten kierunek, który trzeba pewnie kontynuować. 


Czy jeszcze dałoby się przyspieszyć rozwój uczelni? Co zrobić żeby przetrwała przyszłoroczną ewaluację w całości i nie upadła z powodu niespełnienia odpowiednich warunków?


To akurat pewnie nam nie grozi, to jest tylko kwestia lepszych lub gorszych rezultatów. Oczywiście są pewne możliwości, które mogą nas przed tym zabezpieczyć - chociażby konsolidacja nasza z Uniwersytetem w Białymstoku.Właśnie otwarty został przetarg na wykonanie takiej dogłębnej analizy - z jednej strony audyt, ale z drugiej strony również wskazanie pewnej drogi konsolidacji. W ogóle powiedzenie czy konsolidacja to nam coś może dać pozytywnego, czy też negatywnego. No i również mam nadzieję, że wskaże drogę tej konsolidacji, bo ustawa umożliwia nam różne formy - poczynając od federacji, która jest takim powiedzmy na pewno idealnym początkiem, bo uczelnie zachowują pełną niezależność i autonomię, a jest tylko wspólny zarząd federacji, który zajmuje się ściśle określonymi sprawami. I tutaj sprawa właśnie ewaluacji, jako już federacji mogłaby nam na pewno lepsze wyniki przynieść, niż bycie samodzielnym. My mamy 10 dyscyplin, Uniwersytet ma 14, więc w sumie to 24, więc tutaj uzyskanie lepszych wyników jest bardziej prawdopodobne, niż każdy z nas oddzielnie.| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Kult" Łukasza Orbitowskiego

RadioRower
Adam Musiuk, fot. Monika Kalicka

Adam Musiuk [wideo]

zastępca prezydenta Białegostoku
18.10.2019

"Największym problemem są u nas kominy, kominy domków jednorodzinnych i to co czasami z tych kominów unosi się w powietrze" - mówi o jakości powietrza w Białymstoku Adam Musiuk.

Jan Smyk, fot. Joanna Szubzda

Jan Smyk

reportażysta Radia Białystok
17.10.2019

Jak otworzyć swoich bohaterów, żeby chcieli mówić do mikrofonu? - Najlepszym otwarciem jest słuchanie. Słuchać, słuchać i jeszcze raz słuchać - radzi Jan Smyk.

Andrzej Małkowski, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Małkowski

pełnomocnik Komendanta Chorągwi Białostockiej ZHP ds. Zagranicznych
17.10.2019

- Chodzi o to, żeby w jeden weekend zebrać wszystkich skautów świata, by mogli ze sobą porozmawiać, pobyć, poznać się. Jest to taka integracja przez nowoczesne technologie.


Roman Czepe, fot. Joanna Szubzda

Roman Czepe [wideo]

wicestarosta białostocki
17.10.2019

- Musimy pogodzić interesy ludzi. Konflikt musi być zażegnany - trzeba ominąć ludzi, ominąć zabudowę, sprawić, żeby ta inwestycja była bezkolizyjna albo minimalnie kolizyjna - mówi Roman Czepe o kolejowej obwodnicy Białegostoku.

Paweł Krutul, fot. Marcin Gliński

Paweł Krutul

poseł-elekt z Wiosny
16.10.2019

Przedsiębiorca Paweł Krutul z Wiosny zdobył prawie 13,5 tysiąca głosów i otrzyma mandat posła.

Stefan  Krajewski, fot. Monika Kalicka

Stefan Krajewski

poseł-elekt z PSL
16.10.2019

"Sojusz z Kukizem opłacił się, otworzyliśmy się dzięki temu może na miasta, na duże miasta" - mówi Stefan Krajewski.


dr Krzysztof Korotkich i Bożena Bednarek, fot. Joanna Szubzda

dr Krzysztof Korotkich i Bożena Bednarek

15.10.2019

Klub Ex Libris zaprasza na spotkanie z twórczością Edwarda Stachury. "Jest to poeta nowoczesny, który przekroczył pewne granice poetyckości swoich czasów."

Marek Komorowski, fot. Joanna Szubzda

Marek Komorowski

senator - elekt, wiceprzewodniczący sejmiku województwa podlaskiego
15.10.2019

- Niektórzy posłowie mówili: ja też chciałbym mieć taką krótką kampanię. Ona była faktycznie krótka, ale bardzo intensywna.

Krzysztof Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Krzysztof Truskolaski [wideo]

poseł Koalicji Obywatelskiej
14.10.2019

- To nie jest porażka, to jest początek czegoś nowego - mówi poseł o wyniku Koalicji Obywatelskiej w wyborach parlamentarnych.


Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

minister edukacji narodowej, pełnomocnik PiS w Podlaskiem
14.10.2019

- Jestem zadowolony z tego, że frekwencja bardzo mocno rośnie. To znaczy, że coraz więcej Polaków zdaje sobie sprawę z tego, że to od nich zależy, kto będzie rządził Polską, i to oni będą decydowali, kto w ich imieniu będzie sprawował władzę.

prof. Małgorzata Bieńkowska, fot. Joanna Szubzda

prof. Małgorzata Bieńkowska

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
14.10.2019

- Wydawałoby się, że program lewicy był bardzo nastawiony na młodych ludzi. Przynajmniej tak był oferowany. Natomiast widać ewidentnie, że jest ogromnie przesunięcie głosów wśród tej grupy wiekowej na prawą stronę.

Małgorzata Górniak, fot. Joanna Szubzda

Małgorzata Górniak

dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku
14.10.2019

III LO istnieje już 70 lat. - To, co najważniejsze w tej szkole, to ludzie. Wizerunek, jej markę od początku tworzyli ludzie - dyrektorzy, nauczyciele, uczniowie...


mł. asp. Emilia Kuprewicz, st. sierż. Bartosz Walendziuk i nadkom. Tomasz Krupa, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

14.10.2019

Co zrobić, aby bezpiecznie wynająć mieszkanie studentom? "Najważniejsza jest umowa".

Marek Rybnik, fot. Monika Kalicka

Marek Rybnik

dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Białymstoku
13.10.2019

"Biorąc pod uwagę frekwencję w naszych ostatnich wszystkich wyborach, nie tylko w tym 10-leciu, ale we wszystkich pozostałych dekadach - zawsze było to niskie " - mówi Marek Rybnik.

Zenek Martyniuk i Grzegorz Pilat

Zenek Martyniuk

król disco-polo
11.10.2019

"Czytałem scenariusz i już oglądałem pierwsze zdjęcia, myślę, że wyjdzie coś fajnego. Ja trzymam rękę na pulsie, bo chcę żeby to fajnie wyszło, szczególnie od strony dźwiękowej" - mówi Zenek Martyniuk.


Jazz Band Młynarski - Masecki, źródło: BOK

Jan Emil Młynarski i Marcin Masecki

Jazz Band Młynarski - Masecki
11.10.2019

"W tej muzyce fascynuje nas wiele elementów, ale to co nas najbardziej kręci, to przenoszenie tego na grunt dzisiejszy i łączenie tego ze współczesnością" - mówią muzycy.

Anna Moniuszko, fot. Monika Kalicka

Anna Moniuszko

dyrektor artystyczna cyklu "Muzyka Mistrzów Baroku"
11.10.2019

"Ideą w tegorocznym cyklu jest przybliżać państwu muzykę angielską i to w różnych jej odmianach" - mówi Anna Moniuszko.

Irena Santor, źródło: mat. prasowe

Irena Santor

piosenkarka
10.10.2019

- Bez śpiewania, bez estrady, bez występów nie wyobrażam sobie mojego istnienia na ziemi.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok