Radio Białystok | Wiadomości | Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku ma 10 nowych ambulansów

Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku ma 10 nowych ambulansów

9.10.2019, 12:34, akt. 13:15

10 nowych ambulansów na potrzeby zespołów ratownictwa medycznego kupiła wojewódzka stacja pogotowia w Białymstoku. Kosztowały ok. 4 mln zł. W sumie w tym roku stacja z zakupów własnych i innych źródeł pozyska łącznie 19 nowych karetek.

Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku ma 10 nowych ambulansów, fot. Ryszard Minko
Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku ma 10 nowych ambulansów, fot. Ryszard Minko

To największy taki zakup w ostatnich kilkunastu latach

W środę (9.10) nowe ambulanse medyczne, które zastąpią najbardziej wyeksploatowane karetki z taboru Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku (WSPR), oficjalnie włączono do użytkowania. Zakup stacja sfinansowała z własnych pieniędzy. Za kilka dni włączy do użytkowania jeszcze jedną karetkę kupioną za pieniądze z budżetu obywatelskiego Białegostoku na 2019 rok. Koszt całej tej inwestycji sięgnął 4,4 mln zł, czyli ok. 404 tys. zł za jeden ambulans.


19 nowych karetek

Jak wyliczył dyrektor WSPR Bogdan Kalicki, w tym roku stacja ma szanse włączyć do użytku w sumie 19 nowych karetek, bo w styczniu kupiono i włączono do użytku pięć pojazdów (z budżetu jeszcze z 2018 r.), na grudzień zaś planowana jest dostawa trzech kolejnych, z dotacji budżetu resortu zdrowia, w ramach ogólnopolskiego programu wymiany ambulansów. "Rok wyjątkowy i chyba takiego w historii pogotowia nie było" – mówił dziennikarzom.


W 2020 r. WSPR w Białymstoku planuje zakup następnych pięciu ambulansów. Wtedy domknie się stan, w którym będzie mogła wymieniać na bieżąco karetki starsze niż pięcioletnie lub młodsze, ale w najgorszym stanie technicznym.


To bardzo ważna inwestycja - mówi marszałek województwa

Marszałek województwa Artur Kosicki (WSPR jest placówką samorządu) podkreślał w czasie uroczystości, że nowe ambulanse to bardzo ważna inwestycja z punktu widzenia bezpieczeństwa województwa, ale też podnosząca komfort pracy zespołów ratownictwa medycznego. Krajowy konsultant w dziedzinie medycyny ratunkowej prof. Jerzy Robert Ładny poinformował, że resort zdrowia planuje zakup samolotów na potrzeby ratownictwa medycznego.

Mówił w tym kontekście o potrzebie jak najszybszego uruchomienia lotniska w Białymstoku (pas startowy jest gotowy od roku, ale nie ma zakończonej certyfikacji). Prof. Ładny powiedział, że wtedy w mieście mogłaby działać całodobowa baza lotniczego pogotowia, również z samolotem. Poprawiłoby to dostęp do specjalistycznej opieki oddziałów oparzeniowych, toksykologicznych czy replantacyjnych, których – jak mówił – na razie w regionie nie ma.

WSPR w Białymstoku ma 34 karetki działające w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego (10 zespołów specjalistycznych i 24 podstawowe) i 12 ambulansów rezerwowych. Działa nie tylko w stolicy woj. podlaskiego, ale również powiatów: białostockiego, bielskiego, hajnowskiego, monieckiego, siemiatyckiego i sokólskiego. Obejmuje opieką w zakresie ratownictwa medycznego ok. 700 tys. mieszkańców województwa.

W 2018 r. zespoły ratownictwa medycznego WSPR wykonały na tym obszarze blisko 47 tys. interwencji (średnio 4 tys. w miesiącu), z czego najwięcej przypada na Białystok i otaczający go powiat. To około 2,6 tys. interwencji miesięcznie.


Lekarze pilnie potrzebni

WSPR w Białymstoku szuka lekarzy. Informacje o konkursach można znaleźć na jej stronie internetowej. Dyrektor Bogdan Kalicki przyznał, że pogotowie (ratownictwo) jest w sytuacji podobnej do innych dziedzin medycyny. Według zestawień, które stacja prowadzi, absencja lekarzy w karetkach specjalistycznych (tzw. S) w ciągu roku wyniosła 3 proc.

"Brak kadry faktycznie jest naszym najistotniejszym problemem. Nie jest to może jakiś stan szczególnie krytyczny, ale na pewno duży dyskomfort" – ocenił. Zwrócił przy tym uwagę, że w pogotowiu nie da się zastąpić absencji innym lekarzem, bo wtedy zabraknie go w obsadzie kolejnego zespołu ratowniczego.


Rola zespołów ratownictwa medycznego jest specyficzna – to reagowanie w stanach naprawdę bezpośredniego zagrożenia życia. Personel w postaci ratowników medycznych czy pielęgniarek systemu jest na tyle wyszkolony (...), że jest w stanie w dużej mierze uzupełnić taką lukę – dodał dyr. Bogdan Kalicki.


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Wysokiem Mazowieckiem oddano do użytku garaże dla karetek pogotowia

3.10.2019, 17:48

Powiat nieodpłatnie przekazał działkę, samorząd województwa dołożył 250 tys. zł. Dzięki temu karetki pogotowia w Wysokiem Mazowieckiem mają garaże.


Stacje pogotowia ratunkowego w Mońkach, Boćkach, Grajewie, Kolnie i Łomży będą miały nowe karetki

25.09.2019, 13:55

9 najbardziej wysłużonych karetek pogotowia z województwa podlaskiego wkrótce zastąpią nowe ambulanse. Zakup samochodów sfinansowany będzie z rządowego programu wymiany taboru.


5 nowych karetek kupiła Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku

16.01.2019, 17:49

Pięć nowych ambulansów na potrzeby zespołów ratownictwa medycznego kupiła wojewódzka stacja pogotowia w Białymstoku. Kosztowały nieco ponad 2 mln zł i zastąpią najbardziej wysłużone karetki. W tym roku stacja planuje przetarg na dziesięć kolejnych pojazdów.


Dyrekcja białostockiego pogotowia broni dyspozytorki, która odmówiła wysłania karetki

26.07.2017, 14:23

Rodzice skarżą się na dyspozytorkę białostockiego pogotowia, a dyrekcja broni swojej pracowniczki. Kobieta odmówiła wysłania karetki do 33-latki.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok