Radio Białystok | Wiadomości | Kolejne samorządy dostały symboliczne czeki na przebudowę dróg

Kolejne samorządy dostały symboliczne czeki na przebudowę dróg

autor: Ryszard Minko

10.10.2019, 11:28, akt. 12:14

Ponad 50 milionów złotych trafi do powiatów kolneńskiego, sejneńskiego, siemiatyckiego, suwalskiego i zambrowskiego na przebudowę i remont dróg lokalnych. Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski w czwartek (10.10) wręczył symboliczne czeki potwierdzające wsparcie inwestycji z Funduszu Dróg Samorządowych.

Źródło fot.: Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku
Źródło fot.: Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku

Czeki-promesy na łączną kwotę ponad 50 mln zł z Funduszu Dróg  Samorządowych na inwestycje na drogach lokalnych dostały w czwartek w Białymstoku samorządy z kilku powiatów województwa podlaskiego. Wręczył je wojewoda Bohdan Paszkowski.

To ostatnie takie czeki z edycji FDS na 2019 r. Wojewoda podsumował, że w ostatnich dniach wręczał takie promesy - wraz z informacją potwierdzającą samorządom przyznanie dofinansowania - podczas spotkań w dziewięciu powiatach w regionie, które odwiedził.

Czwartkowe spotkanie w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim kończy ten proces, zaczyna się natomiast podpisywanie umów z samorządami w sprawie tych dotacji. Paszkowski poinformował, że do podpisania jest około trzystu umów na inwestycje z FDS.


400 mln na budowę dróg


Bohdan Paszkowski przypomniał, że na liście podstawowej inwestycji do dofinansowania z rządowego FDS w Podlaskiem jest 90 projektów powiatowych i ok. 200 gminnych. Samorządy mają do dyspozycji w sumie ok. 400 mln zł na wsparcie prac na drogach lokalnych, gminnych i powiatowych - jest to rekordowa suma, jakiej region nigdy nie miał. Wojewoda zaznaczył, że to suma jaką z poprzednich funduszy region miał łącznie w latach 2008-2015.Wojewoda Bohdan Paszkowski poinformował, że lista wspartych inwestycji zmienia się, bo są np. oszczędności po przetargach, zmieniają się plany niektórych samorządów, wsparcie mogą więc dostać projekty z listy rezerwowej. Trwa już także nabór w FDS na rok 2020; wpłynęło 360 wniosków.


- Mam nadzieję, że te wasze inwestycje wpłyną zauważalnie na stan dróg lokalnych w naszym województwie - mówił do samorządowców wojewoda. 


Zaznaczył, że cieszy aktywność samorządów, ale wynika ona z ogromnych potrzeb na inwestycje drogowe w regionie, presji mieszkańców i chęci samorządów do prowadzenia tych inwestycji.


Powstanie nieformalna obwodnica Sokółki


Prawie 9 mln zł dostanie z Funduszu Dróg Samorządowych miasto Sokółka. Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska oceniła w rozmowie z dziennikarzami, że to "olbrzymia suma", modernizowanych będzie łącznie kilkanaście kilometrów dróg, inwestycje zaplanowano na dwa lata.

Kulikowska wyjaśniła, że w ramach realizowanych inwestycji powstanie tzw. nieformalna południowa obwodnica miasta. Będą budowane drogi w Kamionce Nowej i Szyszkach. Pozwoli to również dojeżdżać wygodniej do granicy z Białorusią z ominięciem Sokółki - wyjaśniła burmistrz.

Kulikowska wyjaśniła, że inwestycja ta, oczekiwania od kilkudziesięciu lat, pozwoli na lepszą komunikację w okolicy. Modernizowana będzie również ul. Przemysłowa w okolicy wiaduktu w mieście, co również poprawi komunikację w tym newralgicznym komunikacyjnie miejscu.

Ok. 250 tys. zł dostanie gmina Puńsk na Suwalszczyźnie, o tyle wnioskowała - poinformował wójt Puńska Witold Liszkowski. Gmina będzie budować drogę w miejscu w Puńsku, gdzie powstają nowe domy.

Wójt wyjaśnił, że gmina zdobywa także środki na drogi z innych źródeł, np. unijnych funduszy transgranicznych, gdzie dostaje do inwestycji 80 proc. dofinansowania. Jak mówi Liszkowski, Fundusz Dróg Samorządowych "podoba się" samorządom, ale w tym przypadku dofinansowanie wynosi 50 proc. wartości inwestycji.

- Jest pomoc, a drogi są chyba najważniejsze dla samorządowców - powiedział Liszkowski. Podkreślił wagę wsparcia z FDS, bowiem pieniądze są w formie zaliczki z budżetu państwa, gmina nie musi brać kredytu.

Miasto Suwałki z FDS będzie modernizować ulicę prowadzącą do lotniska w mieście - poinformował prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz. Liczy na to, że miasto otrzyma jeszcze dofinansowanie z listy rezerwowej, bo FDS to "ruch w dobrą stronę" i dobrze by było, gdyby był kontynuowany.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Prawie 18 mln zł na poprawę dróg w powiecie augustowskim

9.10.2019, 18:24

Niemal 18 mln zł trafi do samorządów z powiatu augustowskiego z Funduszu Dróg Samorządowych. 


Blisko 20 mln zł otrzymał powiat grajewski na przebudowę dróg

8.10.2019, 12:47

Prawie dwadzieścia milionów złotych na remont i przebudowę dróg otrzymał powiat grajewski.


Ponad 38 mln zł - to kwota dofinansowania do remontu dróg w powiecie sokólskim

7.10.2019, 18:20

Ponad 38 milionów złotych to kwota dofinansowania do remontu 19 dróg w powiecie sokólskim. W Sokółce symboliczne czeki Funduszu Dróg Samorządowych przekazał wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.


Ponad 67 mln zł na remont dróg w powiecie wysokomazowieckim

6.10.2019, 19:41

Ponad 40 odcinków dróg wyremontują lub wybudują na nowo samorządy z powiatu wysokomazowieckiego dzięki dofinansowaniu z Funduszu Dróg Samorządowych.


Dzięki dotacji z FDS, w powiecie białostockim zrealizowanych ma być 41 inwestycji drogowych

4.10.2019, 11:02

Nieco ponad 48 milionów złotych trafi do kilkunastu samorządów powiatu białostockiego jako dofinansowanie do remontu dróg. Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski przekazał gminom symboliczne czeki Funduszu Dróg Samorządowych.


Ponad 7,5 miliona złotych trafi do powiatu hajnowskiego na budowę dróg lokalnych - 03.10.2019

3.10.2019, 13:37

Ponad 7,5 miliona złotych trafi do 8 gmin z powiatu hajnowskiego na budowę dróg lokalnych. To pieniądze z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych.


Ponad 7,5 miliona złotych trafi do powiatu hajnowskiego na budowę dróg lokalnych

1.10.2019, 17:34

Ponad 7,5 miliona złotych trafi do 8 gmin z powiatu hajnowskiego na budowę dróg lokalnych. To pieniądze z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych.


Dziewięć ulic w Łomży ma być przebudowanych dzięki dofinansowaniu z Funduszu Dróg Samorządowych

22.09.2019, 18:20

To drogi ważne dla systemu komunikacyjnego miasta. Dziewięć ulic w Łomży ma być przebudowanych dzięki dofinansowaniu z Funduszu Dróg Samorządowych. Miasto dostało na ten cel 20 mln zł.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

W Supraślu trwa 10. edycja EKOFORUM, fot. Marcin Gliński
REGION
13.06.2024, 12:07, akt. 12:34

W Supraślu trwa 10. edycja EKOFORUM


źródło: pexels.com
POLICJA
12.06.2024, 15:34, akt. 13.06.2024, 06:52

Nabrany na kryptowaluty stracił 160 tysięcy złotychźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok