Radio Białystok | Wiadomości | Zmarł wnuk twórcy języka esperanto - Ludwik Krzysztof Zaleski-Zamenhof

Zmarł wnuk twórcy języka esperanto - Ludwik Krzysztof Zaleski-Zamenhof

10.10.2019, 12:51, akt. 14:56

Wnuk twórcy języka esperanto, esperantysta, honorowy obywatel Białegostoku- Ludwik Krzysztof Zaleski-Zamenhof zmarł 9 października w wieku 95 lat - poinformowała w czwartek (10.10) córka Margaret Zaleski-Zamenhof.

Ludwik Krzysztof Zaleski-Zamenhof, źródło: www.bialystok.pl
Ludwik Krzysztof Zaleski-Zamenhof, źródło: www.bialystok.pl

- Z głębokim smutkiem informuję o zgonie mojego ojca, który nastąpił 9 października o godzinie 0.27, w Antony koło Paryż - napisała Zaleski-Zamenhof w przesłanej PAP w czwartek informacji.

Informację o śmierci Ludwika Krzysztofa Zaleski-Zamenhofa zamieściło w czwartek rano na jednym z portali społecznościowych Białostockie Towarzystwo Esperantystów. Jak powiedział prezes Białostockiego Towarzystwa Esperantystów (BTE) Przemysław Wierzbowski, śmierć Ludwika Krzysztofa to wielka strata dla środowiska esperanckiego.- Był reprezentantem rodziny Zamenhofów, był osobą, która otwierała kongresy esperanckie przez wiele lat, był ważnym głosem w rozmowie na temat rozwoju ruchu esperanckiego, na temat historii ruchu esperanckiego. Był humanistą bardzo otwartym na różne poglądy. Był też miłośnikiem Białegostoku i często do Białegostoku wracał - powiedział Przemysław Wierzbowski. 


Dodał, że Ludwik Krzysztof przez całe życie podkreślał związek swojego dziadka z Białymstokiem i wpływ miasta na powstanie języka międzynarodowego esperanto.

Ludwik Zamenhof, który otrzymał imię po dziadku Ludwiku Łazarzu Zamenhofie, inicjatorze języka esperanto, urodził się - jak informuje BTE - 23 stycznia 1925 r. w Warszawie w rodzinie lekarzy, Adama i Wandy Zamenhofów. Esperanta nauczył się w 1934 roku i od tej pory brał udział w Światowych Kongresach Esperantystów.


Ludwik Zamenhof w czasie wojny uciekł z warszawskiego getta


W trakcie II wojny światowej Ludwik Krzysztof wraz z matką i ciotkami trafił do warszawskiego getta, kiedy rozpoczęła się jego likwidacja, uciekł razem z matką, ukrywał się pod przybranym nazwiskiem i imieniem Zaleski Krzysztof. BTE informuje, że dzięki fałszywym dokumentom zamieszkali na Pradze. Krzysztof Zaleski współpracował z AK. Po wojnie wrócił do dawnego nazwiska jednocześnie zachowując pseudonim wojenny.

Po wojnie skończył Politechnikę Warszawską, a pod koniec lat 50-tych wyjechał do Francji. Współtworzył m. in. krzyż lotaryński pomnika Charlesa de Gaulle’a i paryski stadion Parc des Princes. Był wieloletnim wykładowcą Wyższej Szkoły Architektury w Paryżu. Ma na swoim koncie ponad sto publikacji naukowych w języku polskim, francuskim, angielskim i esperanto. Z inicjatywy Zaleski-Zamenhofa ustanowiono Medal Tolerancji, który otrzymał m.in. Janowi Pawłowi II.


Zamenhof był Honorowym Obywatelem Białegostoku


Ludwik Krzysztof Zaleski-Zamenhof w 2007 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Białegostoku jako 15. osoba wyróżniona tym tytułem. Po raz ostatni odwiedził Białystok w 2009 roku w czasie 94. Światowego Kongresu Esperantystów.

Twórca języka esperanto Ludwik Łazarz Zamenhof (1859-1917) urodził się w Białymstoku i tam spędził dzieciństwo. Wówczas było to wielonarodowe, zróżnicowane kulturowo miasto. Młody Zamenhof, który za główną przyczynę nieporozumień i sporów między ludźmi uważał barierę językową, postanowił stworzyć podstawy języka międzynarodowego. Białystok jest wciąż ważnym miejscem dla miłośników esperanto. Działa tu Centrum im. Ludwika Zamenhofa, jest biblioteka esperancka, miasto też upamiętnia miejsca związane z twórcą esperanta.

źródło: PAP | red: wsz, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku można oglądać wystawę "Fotopowroty"

29.08.2019, 10:06

Zamiast nowoczesnego sprzętu, w ręce wzięli starodawne aparaty fotograficzne.


W Białymstoku odsłonięto pomnik młodego Zamenhofa

14.04.2019, 13:58

Rzeźba stanęła na ulicy jego imienia, w miejscu łączącym ul. Białówny z Rynkiem Kościuszki.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok