Radio Białystok | Wiadomości | Są już wszystkie pozwolenia na budowę w Podlaskiem gazociągu Polska-Litwa

Są już wszystkie pozwolenia na budowę w Podlaskiem gazociągu Polska-Litwa

11.10.2019, 13:09, akt. 13:24

Ostatnie pozwolenie na budowę gazociągu Polska-Litwa na terenie województwa podlaskiego wydał w piątek (11.10) wojewoda Bohdan Paszkowski. Dotyczy ono przebiegu inwestycji w powiecie siemiatyckim.

Są już wszystkie pozwolenia na budowę w Podlaskiem gazociągu Polska-Litwa, fot. Wojciech Szubzda
Są już wszystkie pozwolenia na budowę w Podlaskiem gazociągu Polska-Litwa, fot. Wojciech Szubzda

Cały gazociąg na terenie województwa podlaskiego będzie miał 276 km. W regionie powstanie też sześć tzw. zespołów zaporowo-upustowych, które mają dawać możliwość przetworzenia gazu do odpowiedniego ciśnienia, by mogli z niego korzystać odbiorcy.

W Podlaskiem są dwa odcinki tego gazociągu, tzw. północny i południowy. Północy zaczyna się w rejonie Kolna i biegnie wzdłuż północno-zachodniej granicy województwa do granicy z Litwą (ok. 150 km). Gazociąg będzie też biegł przez fragment województwa warmińsko-mazurskiego. Cały odcinek południowy to 158 km do tłoczni Hołowczyce (Mazowieckie).


Wojewoda podlaski poinformował w piątek dziennikarzy, że zakończył się trwający dwa lata cały proces wydawania wszystkich niezbędnych decyzji lokalizacyjnych o przebiegu gazociągu i pozwoleń na budowę tej inwestycji w Podlaskiem.

Przypomniał, że to jedna ze strategicznych inwestycji realizowanych przez inwestora z wykorzystaniem funduszy unijnych. Wyraził nadzieję, że wkrótce ta budowa w regionie będzie rozpoczęta, będzie realizowana etapami.

Inwestorem jest Operator Systemów Gazowych Gaz-System SA w Warszawie.


Będziemy się kontaktować z inwestorem, bo dla nas to też będą ważne informacje z uwagi na to, że będzie ingerencja - w ślad za tymi decyzjami - w prawo własności (gruntu) osób i podmiotów, przez teren których ten gazociąg będzie przebiegać. Też będzie konieczność wypłacenia odszkodowań z tego tytułu, że rura na danym terenie zostanie wkopana w ziemię - powiedział Bohdan Paszkowski.


Podlaskie ma najgorszy w kraju dostęp do gazu sieciowego

Wojewoda wyjaśnił, że gazociąg Polska-Litwa będzie wpięty w obecny system sieci gazowej w Polsce. Przypomniał, że Podlaskie ma najgorszy w kraju dostęp do gazu sieciowego, dlatego region liczy na to, że to się poprawi i wpłynie na rozwój regionu. Zaznaczył, że dzięki zespołom zaporowo-upustowym, które powstaną, pojawią się wnioski o podłączenie do tego gazociągu, będzie to wymagało - jak mówił - "odpowiednich inwestycji".

Spółka Gaz-System informowała wcześniej, że główny cel gazociągu Polska-Litwa to powstanie nowego transgranicznego gazociągu, który połączy systemy przesyłowe gazu ziemnego Polski i Litwy. Inwestycja ma służyć rozwojowi systemu przesyłowego gazu, ale też poprawić parametry techniczne sieci w Polsce. Gazociąg ma również podnieść atrakcyjność inwestycyjną północno-wschodniej Polski.

W połowie września rzeczniczka Gaz-Systemu Iwona Dominiak informowała, że przetarg na zakup rur na południowy odcinek gazociągu w Podlaskiem i przetarg na prace budowlane mają być ogłoszone w czwartym kwartale 2019 r.

" (...) w zakresie odcinka północnego Gazociągu Polska-Litwa dostawy rur są już realizowane w ramach zawartych umów ramowych. W ich zakresie realizowane są umowy cząstkowe na poszczególne odcinki inwestycji" - dodała wtedy Dominiak. 

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Jeszcze w tym roku w Kuźnicy zacznie działać skaner do prześwietlania pociągów [wideo]

9.10.2019, 10:58

Jeszcze w 2019 r. na kolejowym przejściu z Białorusią w Kuźnicy zacznie działać zamontowany tam skaner do prześwietlania promieniami RTG pociągów towarowych - poinformowano na konferencji prasowej w środę (9.10) podczas prezentacji urządzenia.


W Suwałkach powstaje punkt Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazowego

9.09.2019, 14:02

Suwalczanom łatwiej będzie podłączyć się do sieci gazowniczej. W mieście powstaje punkt zawierania umów i sprzedaży gazu.


Wojewoda Bohdan Paszkowski wydał pierwsze pozwolenie na budowę "południowego odcinka gazociągu Polska-Litwa"

5.09.2019, 17:30

Ma to poprawić system przesyłu gazu, ale też podnieść atrakcyjność inwestycyjną północno-wschodniej Polski.


W Mońkach otwarto stację regazyfikacji skroplonego gazu LNG

15.04.2019, 13:41

Stację regazyfikacji skroplonego gazu LNG otwarto w poniedziałek (15.04) w Mońkach. Podlasie to jeden z najmniej zgazyfikowanych regionów w Polsce; w ramach realizowanego programu gaz ma być doprowadzony do kolejnych 26 gmin w regionie - podkreślano podczas uroczystości.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu


fot. Marcin Gliński
REGION
9.07.2020, 18:24, akt. 19:53

Akcja #24hDlaDudy w Podlaskiem

74. rocznica Obławy Augustowskiej, fot. Marcin Kapuściński
REGION
9.07.2020, 12:54, akt. 10.07.2020, 12:56

Wkrótce 75. rocznica Obławy Augustowskiejźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok