Radio Białystok | Wiadomości | Od listopada podwyżki zarobków w podlaskich instytucjach kultury

Od listopada podwyżki zarobków w podlaskich instytucjach kultury

3.11.2019, 13:00, akt. 13:08

Pracownicy dziewięciu wojewódzkich instytucji kultury od listopada otrzymali podwyżki. Jak argumentował ten pomysł zarząd województwa podlaskiego, podwyżek w sektorze kultury dla wszystkich pracowników nie było od sześciu lat. Na podwyżki przeznaczono do końca tego roku ok. 2,5 mln zł.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Urząd Marszałkowski nadzoruje dziewięć instytucji kultury

Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego nadzoruje dziewięć instytucji kultury w regionie: Teatr Dramatyczny w Białymstoku, Teatr Wierszalin w Supraślu, Operę i Filharmonię Podlaską, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury, Ośrodek Pogranicze, Książnicę Podlaską, Muzeum Podlaskie, Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu oraz Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej.

Jak informowała rzeczniczka marszałka województwa podlaskiego Izabela Smaczna-Jórczykowska, od sześciu lat nie było podwyżek przeznaczonych dla wszystkich pracowników instytucji kultury należących do samorządu. Dlatego - jak podkreśliła - zarząd postanowił zwiększyć wynagrodzenia we wszystkich dziewięciu instytucjach.

Radni sejmiku województwa podlaskiego przegłosowali we wrześniu potrzebne zmiany w budżecie województwa na 2019 rok. Izabela Smaczna-Jórczykowska poinformowała, że na podwyżki przeznaczono w tym roku ok. 2,5 mln zł. - Po przeanalizowaniu zarobków, została podjęta decyzja o przyznaniu największych podwyżek w instytucjach, gdzie wynagrodzenia zasadnicze są najniższe. Średnio wyniosą one od ok. 200 zł do 380 zł brutto na etat - dodała.

Z podwyżek dla swoich pracowników zadowolony jest dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku Andrzej Lechowski. Muzeum ma siedem oddziałów, zatrudnia ok. 120 osób. Jak powiedział Andrzej Lechowski, podwyżka była oczekiwana przez pracowników.

Wynagrodzenia w instytucjach kultury, w muzeum, były drastycznie niskie, tj. średnia brutto lekko przekraczająca 3 tys. zł. Ta interwencja ze strony urzędu marszałkowskiego była konieczna

 - powiedział dyrektor.

Andrzej Lechowski podkreślił, że pracownicy poczuli się dzięki temu "zauważeni i docenieni". Zauważył też, że w muzeum pracują ludzie różnych, ważnych specjalności. Jako przykład wymienił merytorycznych pracowników - archeologów, ale też ekspertów w tematyce żydowskiej (Muzeum w Tykocinie) czy w sztuce prawosławia (Muzeum Ikon w Supraślu). - Dorobek pracowników też wskazuje na to, że płace w tej grupie powinny być wyższe - dodał.

Mówił też, że pracownicy merytoryczni stanowią w muzeum blisko 70 proc. zatrudnionych, pozostałe osoby, to pracownicy pomocniczy i biurowi. Wyraził nadzieję, że następny rok przyniesie kolejne podwyżki, które są - jak podkreślił - "jak najbardziej uzasadnione".

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Wzrost płacy minimalnej

16.09.2019, 12:25

Skokowa podwyżka płacy minimalnej w najbliższych latach rozwinie gospodarkę czy też doprowadzi do ograniczenia wzrostu i większej inflacji.


O 14 mln zł więcej na ryczałty dla 15 szpitali powiatowych i dwóch wojewódzkich w Podlaskiem

10.09.2019, 15:51

O 14 mln zł w 2019 r. wzrośnie łączna pula ryczałtu dla 15 podlaskich szpitali powiatowych i dwóch wojewódzkich – poinformowali we wtorek (10.09) wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski i dyrektor podlaskiego oddziału NFZ Maciej Olesiński.


Pracownicy placówek kultury podległych samorządowi województwa podlaskiego otrzymają podwyżki

9.09.2019, 18:06

Są pieniądze na podwyżki dla pracowników placówek kultury podległych samorządowi województwa podlaskiego.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiu


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok