Radio Białystok | Wiadomości | Akcja "Ocalić Bohaterów" odpowiedzią na zmianę nazw ulic w Żyrardowie i Białymstoku

Akcja "Ocalić Bohaterów" odpowiedzią na zmianę nazw ulic w Żyrardowie i Białymstoku

4.11.2019, 13:54, akt. 14:03

Cykl konferencji historycznych poświęconych gen. Augustowi Emilowi Fieldorfowi "Nilowi” i majorowi Zygmuntowi Szendzielarzowi "Łupaszce” zaplanowano w ramach akcji "Ocalić Bohaterów", która jest odpowiedzią na zmiany nazw ulic w Białymstoku i Żyrardowie.

Sesja Rady Miasta Białystok, 28.10.2019, fot. Joanna Szubzda
Sesja Rady Miasta Białystok, 28.10.2019, fot. Joanna Szubzda

Zmiany nazw ulic w Białymstoku i Żyrardowie

Rada Miasta Białystok przegłosowała zmianę nazwy ulicy im. mjr Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" na ulicę Podlaską, a Rada Miasta Żyrardów przywróciła nazwę ulicy Jedności Robotniczej, zamiast dotychczasowej - Generała Nila-Fieldorfa.

Jako politycy nowego pokolenia mamy szczególne zobowiązanie do tego, aby budować siłę polskiego państwa. Nie ma silnej Polski bez dbania o pamięć osób, które oddały za nią życie. Takimi osobami są August Emil Fieldorf "Nil" (...). I Zygmunt Szendzielarz "Łupaszko""

- powiedział europoseł Patryk Jaki podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie.

Jak podkreślił Patryk Jaki, "jeżeli widzi się dziś działalność niektórych samorządowców przypomina się ta sama propaganda, która była znana w Polsce po 1945 roku, że to byli bandyci i ludzie którzy źle zasłużyli się państwu".

- Nasze szczególne zadanie to pilnować ich pamięci i dlatego rozpoczynamy akcję +Ocalić Bohaterów+. Nie pozwolimy na to, aby ulice zabierano tak wyjątkowym postaciom - powiedział Patryk Jaki. Poinformował też, że wraz z Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, w Żyrardowie i w Białymstoku, gdzie zmieniono nazwy ulic poświęconych "Nilowi" i "Łupaszce", inicjatorzy akcji zorganizują konferencje przypominające ich życiorysy.

Jeżeli ktoś w Białymstoku będzie miał dalej wątpliwości dotyczące wspomnianej wyjątkowej postaci, to po to zorganizujemy te konferencję, aby przypomnieć jego życiorys i odpowiedzieć na nieprawdziwe informacje, które pojawiają się w przestrzeni publicznej 

- dodał Patryk Jaki.

"Nil" i "Łupaszko" zamordowani w warszawskim więzieniu

Zarówno gen. Emil Fieldorf "Nil" jak i Zygmunt Szendzielarz "Łupaszko" zostali zamordowani w warszawskim więzieniu na Rakowieckiej. Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta poinformował, że za dwa tygodnie na terenie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie zostanie odsłonięta tablica poświęcona 5. Wileńskiej Brygady AK, dowodzonej przez "Łupaszkę". Dodał, że tablica ta powstała dzięki staraniom Muzeum oraz Światowego Związku Żołnierzy AK.

Dyrektor Muzeum Jacek Pawłowicz powiedział, że planują zorganizować lekcje oraz wystawy poświęcone bohaterom - rotm. Pileckiemu, gen. "Nilowi" i mjr. Szendzielarzowi. Zdaniem Pawłowicza, "gen. "Nil" był postacią kryształową i zabieranie mu ulicy w tej chwili jest czymś wyjątkowo haniebnym i plugawym".

Dyskusja, która została rozpoczęta przez lewicę i mniejszości narodowe w Białymstoku na temat mjr Szendzielarza jest czymś obrzydliwym, ponieważ był on wzorem oficera Wojska Polskiego, również tam z pomocą IPN zorganizujemy cały cykl spotkań, gdzie będziemy opowiadali o tej pięknej sylwetce, o pięknych żołnierzach najpiękniejszej AK

- powiedział Jacek Pawłowicz.

Inicjatorami akcji "Ocalić Bohaterów" są m.in. nowi posłowie Janusz Kowalski, Mariusz Kałużny i Jacek Ozdoba.

W poniedziałek (04.11) Kolegium IPN wyraziło "głęboką dezaprobatę" wobec decyzji rad miejskich w Białymstoku i Żyrardowie, gdzie usunięto nazwy ulicy płk. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" i ulicy gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila". To dwóch wielkich patriotów - przypomina Kolegium IPN.

August Emil Fieldorf i Zygmunt Szendzielarz

Gen. August Emil Fieldorf walczył w Legionach Polskich, w II Rzeczypospolitej kontynuował służbę wojskową. W czasie okupacji niemieckiej w Polsce był dowódcą Kedywu – Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej AK, którym dowodził do marca 1944 r., używając pseudonimu "Nil". Kedyw zajmował się m.in. odbijaniem więźniów, przeprowadzaniem akcji odwetowych na funkcjonariuszach SS, Gestapo i policji, a także likwidowaniem kolaborantów i konfidentów. Decyzją władz komunistycznych 24 lutego 1953 r. gen. Fieldorf został powieszony w więzieniu mokotowskim w Warszawie przy ul. Rakowieckiej. Ciało ukryto w nieznanym miejscu.

Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka" w czasie II wojny światowej był dowódcą słynnej V Brygady Wileńskiej AK. We wrześniu 1945 r. wyjechał na Pomorze, gdzie prowadził działalność dywersyjną na terenach województw zachodniopomorskiego, gdańskiego i olsztyńskiego. 2 listopada 1950 r. Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie skazał go na wielokrotną karę śmierci. Wyrok wykonano 8 lutego 1951 r. w warszawskim więzieniu na Mokotowie. Również jego szczątki komuniści ukryli w nieznanym miejscu, jednak po badaniach i ekshumacjach IPN odnaleziono je na tzw. Łączce na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Kolegium IPN wyraża dezaprobatę wobec decyzji Rady Miejskiej w Białymstoku o usunięciu nazwy ulicy "Łupaszki"

4.11.2019, 13:08

Kolegium IPN wyraziło "głęboką dezaprobatę" wobec decyzji rad miejskich w Białymstoku i Żyrardowie, gdzie usunięto nazwy ulicy płk. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" i ulicy gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila". To dwóch wielkich patriotów - przypomina Kolegium IPN.


Spór o Łupaszkę, bój o marszałka senatu i poselskie ławy

4.11.2019, 12:34

Decyzja białostockiej rady miejskiej w sprawie zmiany nazwy ulicy im. mjr Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" rozgrzała atmosferę w mieście, regionie i kraju.


Działacze Młodzieży Wszechpolskiej chcą stworzyć w Białymstoku mural Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki"

31.10.2019, 13:03

To działania zmierzające do utworzenia w Białymstoku muralu Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki". W taki sposób działacze Młodzieży Wszechpolskiej chcą odpowiedzieć radnym Koalicji Obywatelskiej, którzy zdecydowali ostatnio o likwidacji nazwy ulicy, której patronem był major.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Polskie Radio Białystok na Nocy Muzeów, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, fot. Monika Kalicka
KULTURA
18.05.2024, 05:30, akt. 22:36

Zakończyła się Noc MuzeówPiast Gliwice - Jagiellonia Białystok, 18.05.2024, fot. Joanna Szubzda
JAGIELLONIA
17.05.2024, 23:29, akt. 19.05.2024, 00:33

"Sportowa Sobota" w Polskim Radiu Białystok
fot. Adam Dąbrowski
REGION
17.05.2024, 12:51, akt. 15:51

Mlekovita ma fabrykę biofermentacji

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok