Radio Białystok | Wiadomości | Proces apelacyjny Gruzina oskarżonego o udział w napadzie na właściciela kantoru

Proces apelacyjny Gruzina oskarżonego o udział w napadzie na właściciela kantoru

autor: Marta Nazarko

5.11.2019, 08:06, akt. 12:04

Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku zakończył się we wtorek (5.11) proces apelacyjny Gruzina, oskarżonego o udział w napadzie na właściciela kantoru na białostockim bazarze. Sąd pierwszej instancji skazał go na 5 lat więzienia i zobowiązał do naprawienia szkody, czyli zapłaty prawie 317,5 tys. zł.

Fotolia.com
Fotolia.com

Proces apelacyjny Gruzina oskarżonego o udział w napadzie na właściciela kantoru - relacja Marty Nazarko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Apelacje złożyły obie strony. Prokuratura chce kary surowszej i - podobnie jak przed sądem rejonowym - wnioskuje o 8 lat więzienia, obrona - o uniewinnienie. Wyrok ma być ogłoszony za dwa tygodnie.

Do przestępstwa doszło w sierpniu ub. roku na bazarze przy ul. Kawaleryjskiej w Białymstoku. Kilku napastników zaatakowało właściciela kantoru, który w samochodzie, przed fotelem pasażera, zostawił walizkę z pieniędzmi, laptopem i dokumentami i wrócił do placówki, by ją zamknąć.

Zarzut postawiony 33-letniemu Gruzinowi dotyczy tego, że wraz z innymi, nie ustalonymi dotąd osobami, dokonał tego rozboju. Aby ukraść pieniądze, jeden z przestępców wybił szybę w zamkniętym samochodzie, po czym napastnicy odjechali autem, które na nich czekało. Pieniędzy do dziś nie udało się odzyskać.

Oskarżony w tej sprawie Gruzin został zatrzymany w Warszawie. Do zarzutów się nie przyznał przez całe śledztwo i proces w pierwszej instancji. Twierdził, że zajmował się handlem samochodami, głównie na potrzeby klientów zza wschodniej granicy.

Napadnięty właściciel kantoru nie rozpoznał oskarżonego. Zeznając w trakcie procesu mówił, że zdarzenie trwało bardzo krótko, sprawcy byli zamaskowani, nie porozumiewali się ze sobą, mieli ciemniejszą karnację skóry. Dodał, że się bronił i próbował uwolnić, ale się to nie udało, zaś sprawcy po napadzie wsiedli do samochodu i odjechali.

Sąd Rejonowy w Białymstoku nie miał jednak żadnych wątpliwości, iż Gruzin był jednym z uczestników tego napadu. Jego wyjaśnienia uznał jedynie za linię obrony, zwracał przy tym uwagę, że napad był zaplanowany w szczegółach, sprawcy byli brutalni, a zrabowana kwota duża. W czerwcu skazał oskarżonego na 5 lat więzienia, a w ramach obowiązku naprawienia szkody zobowiązał do zapłacenia napadniętemu prawie 317,5 tys. zł - na tyle właściciel kantoru oszacował swoje straty w złotówkach i walucie.

Obrona uważa jednak, że sąd pierwszej instancji dokonał dowolnej, a nie swobodnej oceny dowodów i niesłusznie przypisał oskarżonemu udział w tym przestępstwie. W swojej apelacji powołuje się m.in. na sprzeczności w zeznaniach świadków. Prokuratura odwołanie obrońcy określa mianem "wybitnie polemicznego", akcentującego tylko te dowody, które odpowiadają przyjętej linii obrony. Przypomina, że wśród dowodów są nagrania monitoringu czy wyniki badań DNA. Oskarżyciel publiczny chce przy tym wyższego wyroku; w jego ocenie przemawia za tym m.in. duża szkodliwość społeczna czynu.


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białostocki sąd obniżył karę wobec kierowcy ciężarówki, który śmiertelnie potrącił rowerzystę

30.10.2019, 20:51

Rok więzienia - to prawomocny wyrok wobec kierowcy ciężarówki, który spowodował śmiertelny wypadek na drodze Białystok-Łapy.


Sprawą rocznej dziewczynki, która z poważnymi obrażeniami trafiła do szpitala - zajmuje się prokuratura w Łomży

28.10.2019, 11:51

Nawet 15 lat więzienia grozi Aleksandrosowi M., który miał pobić i wykorzystać seksualnie 15-miesięczną dziewczynkę.


Przemytnik, który w czasie ucieczki zranił jednego z pograniczników pójdzie do więzienia

25.10.2019, 18:36

Na 3 lata bezwzględnego pozbawienia wolności skazał w piątek (25.10) Sąd Okręgowy w Suwałkach przemytnika, który mógł doprowadzić do śmierci funkcjonariusza Straży Granicznej. Kierowany przez Andrzeja S. fiat ducato z dużym impetem wjechał w blokujący drogę pojazd pograniczników.


Będzie proces apelacyjny ws. Gruzina skazanego za napad na kantor w Białymstoku

20.10.2019, 07:41

Zarówno oskarżony jak i prokurator nie zgadzają się z wyrokiem w sprawie napadu na kantor w Białymstoku. Apelacje złożyły obie strony.


3 bandytów napadło na właściciela kantoru niedaleko Gródka – szuka ich policja

22.08.2019, 09:51

Policja poszukuje sprawców napadu na kantor niedaleko Gródka.


5 lat więzienia dla Gruzina za udział w napadzie na właściciela kantoru na białostockim bazarze

24.06.2019, 12:33

Na 5 lat więzienia skazał w poniedziałek (24.06) Sąd Rejonowy w Białymstoku Gruzina, oskarżonego o udział w napadzie na właściciela kantoru na białostockim bazarze. Mężczyzna ma również zapłacić ofierze prawie 317,5 tys. zł w formie naprawienia szkody. Wyrok nie jest prawomocny.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!

Bogdan Zając po meczu Jagiellonia - Zagłębie Lubin (0:1)
JAGIELLONIA
26.09.2020, 23:14, akt. 27.09.2020, 00:47

Bogdan Zając: to nie był nasz dobry mecz [wideo]Krajowe Uroczystości Świętego Izydora Oracza w Czyżewie, fot. Adam Dąbrowski
REGION
26.09.2020, 14:17, akt. 14:32

W Czyżewie zasadzono Dąb Izydora


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok