Radio Białystok | Wiadomości | PSL: nowa nazwa historyczna może pogodzić strony sporu o ulicę im. "Łupaszki" w Białymstoku

PSL: nowa nazwa historyczna może pogodzić strony sporu o ulicę im. "Łupaszki" w Białymstoku

6.11.2019, 15:02, akt. 15:14

Zarówno decyzja o nadaniu ulicy w Białymstoku im. majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki", jak i ta o zmianie tej nazwy na Podlaską, była błędna - uważają podlascy działacze PSL. W ich ocenie, obie strony sporu o nazwę mogłaby pogodzić trzecia. I proponują imię 10. Pułku Ułanów Litewskich.

fot. Wojciech Szubzda
fot. Wojciech Szubzda

Rada Miasta Białystok przegłosowała zmianę nazwy ulicy

28 października Rada Miasta Białystok przegłosowała zmianę nazwy ulicy im. mjr Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" na ulicę Podlaską. Zdecydował jeden głos. Głosowanie poprzedziła burzliwa dyskusja, również z udziałem mieszkańców miasta.

Nazwa ulicy im. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" od początku wzbudza emocje w Białymstoku. Ulicę na osiedlu Skorupy imieniem mjr Łupaszki Rada Miasta nazwała w kwietniu 2018 r. Inicjatorami byli radni PiS, którzy mieli wtedy większość w tej radzie. Radni nadali ulicy nazwę mjr Szendzielarza, mimo że prezydent miasta proponował inną nazwę: Podlaska.

W obecnej kadencji samorządu PiS jest w opozycji w białostockiej radzie miasta. Większość ma Koalicja Obywatelska, w skład której wchodzą radni Forum Mniejszości Podlasia; już wcześniej zapowiadali oni starania o zmianę nazwy tej ulicy. Odnosząc się do działań "Łupaszki" wskazywali, że na szlaku jego oddziałów "były spalone wsie i ludność cywilna".

Zmiana nazwy wywoła szeroką dyskusję w kraju

Zmiana nazwy wywoła szeroką dyskusję w kraju, krytycy zmiany zarzucają jej pomysłodawcom i białostockim radnym KO, którzy tę zmianę poparli, brak wiedzy historycznej o działalności "Łupaszki". Krytyczne stanowisko zajął prezes IPN a także np. minister kultury Piotr Gliński. W Białymstoku organizacje prawicowe albo zapowiadają własne upamiętnienie Zygmunta Szendzielarza, albo apelują do wojewody o uchylenie uchwały (wojewoda pełni nadzór nad działalnością prawną samorządów).

Pojawiły się też pomysły, by samorząd województwa czy powiatu białostockiego upamiętnił Łupaszkę; w tych samorządach samodzielną większość ma PiS.

Działacze PSL zaproponowali inną nazwę

W środę (06.11) na konferencji prasowej w Białymstoku podlascy działacze PSL zaproponowali, by ulica nosiła nazwę nie "Łupaszki" czy Podlaska, ale 10. Pułku Ułanów Litewskich, który przed wojną stacjonował w tym mieście. - Radni PiS w kwietniu 2018 roku popełnili wielki błąd, nadając nazwę ulicy bez konsultacji z mieszkańcami. W ostatnich dniach radni Koalicji Obywatelskiej popełnili również ten sam błąd, zmieniając nazwę ulicy bez konsultacji z mieszkańcami - mówił Michał Zarzecki, szef Forum Młodych Ludowców w regionie.

Dla jednych mjr Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka" był bohaterem, dla innych był złą postacią. Dla jednych marszałek Józef Piłsudski był bohaterem, dla innych złą postacią, dla jednych generał Jaruzelski był bohaterem, dla innych był złą postacią. Tak można wymieniać bez końca

- podkreślił Michał Zarzecki.

Przypomniał uchwałę Sejmu z 2006 roku, przyjętą w 55. rocznicę śmierci mjr Zygmunta Szendzielarza, za którą głosowali wtedy m.in. posłowie Platformy Obywatelskiej. Zarzecki dodał, że nazwa 10. Pułku Ułanów Litewskich, związana z historią i Białymstokiem, mogłaby pogodzić obie strony sporu.

- Decyzje polityków, nie historyków, wprowadzają wiele zamętu - podkreślił podlaski poseł-elekt PSL Stefan Krajewski. Zaproponował zmiany w przepisach, które zmierzałyby do obowiązkowych, wiążących konsultacji czy referendum w takich sprawach, jak akceptowalność nazwy ulicy.

Nawołuję do zdrowego rozsądku. Budowanie w tej chwili pomników już się zapowiada, czy to za pieniądze publiczne, czy za pieniądze prywatne. Może warto by było jednak dookreślić, czy faktycznie "Łupaszka" ma w swoim życiorysie takie momenty i takie decyzje, które nie dają mu prawa do tego, żeby nadawać jego imieniem nazwy ulicy, czy też nie. I to rozwiąże nam naprawdę ten problem. Rozstrzygnięcia historyczne zostawmy historykom

- powiedział Stefan Krajewski, prezes PSL w Podlaskiem.

Nie odpowiedział wprost na pytanie, czy i w jaki sposób "Łupaszka" powinien więc być upamiętniony w Białymstoku. Odnosząc się do propozycji, by ulica nazywała się 10. Pułku Ułanów Litewskich podnosił też argument, że w mieście ma zniknąć ta nazwa obecnego ronda na osiedlu Nowe Miasto, które będzie przebudowane na skrzyżowanie.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Działacze Konfederacji apelują do wojewody, by uchylił uchwałę białostockich radnych ws. ulicy Łupaszki

5.11.2019, 15:19

Napisali pismo do wojewody podlaskiego, w którym apelują o uchylenie uchwały białostockich radnych. Działacze Konfederacji Wolność i Niepodległość sprzeciwiają się decyzji radnych koalicji Obywatelskiej, którzy zmienili nazwę ulicy z Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" na Podlaską.


Płk Zygmunt Szendzielarz ps. "Łupaszka"

5.11.2019, 12:00

Jeszcze trzy lata temu podczas uroczystego pogrzebu pułkownika Szendzielarza był to legendarny dowódcy V Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Dziś jest co najmniej "kontrowersyjny". Co wzbudza te kontrowersje?


Akcja "Ocalić Bohaterów" odpowiedzią na zmianę nazw ulic w Żyrardowie i Białymstoku

4.11.2019, 13:54

Cykl konferencji historycznych poświęconych gen. Augustowi Emilowi Fieldorfowi "Nilowi” i majorowi Zygmuntowi Szendzielarzowi "Łupaszce” zaplanowano w ramach akcji "Ocalić Bohaterów", która jest odpowiedzią na zmiany nazw ulic w Białymstoku i Żyrardowie.


Kolegium IPN wyraża dezaprobatę wobec decyzji Rady Miejskiej w Białymstoku o usunięciu nazwy ulicy "Łupaszki"

4.11.2019, 13:08

Kolegium IPN wyraziło "głęboką dezaprobatę" wobec decyzji rad miejskich w Białymstoku i Żyrardowie, gdzie usunięto nazwy ulicy płk. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" i ulicy gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila". To dwóch wielkich patriotów - przypomina Kolegium IPN.

ZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok