Radio Białystok | Wiadomości | Białostoczanie dłużej poczekają na zaświadczenia o przekształceniu użytkowania

Białostoczanie dłużej poczekają na zaświadczenia o przekształceniu użytkowania

autor: Edyta Wołosik

10.11.2019, 12:39, akt. 14:15

Choć do końca bieżącego roku wszyscy zainteresowani powinni dostać zaświadczenia, to już wiadomo, że w Białymstoku tak się nie stanie. Chodzi o przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności. W Białymstoku dotyczy to prawie 23 tysięcy mieszkań i domów.

Bloki w Białymstoku, fot. Andrzej Bajguz
Bloki w Białymstoku, fot. Andrzej Bajguz

"Do tej pory zaświadczenia wysłano do niespełna 6 tysięcy osób" - mówi Agnieszka Błachowska z Urzędu Miejskiego i tłumaczy dlaczego tak się stało.

W trakcie okazało się, że musimy poczynić dodatkowe ustalenia, np. faktyczny sposób wykorzystywania nieruchomości, na której są garaże lub stanowiska postojowe, czy nie są wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej; konieczność dokonania tych ustaleń wymaga dużego nakładu pracy, czasu i pozyskania informacji od mieszkańców

-mówi Agnieszka Błachowska. 

Urzędnicy zapewniają, że nawet jeśli komuś nie wystawią zaświadczenia do końca tego roku, to i tak będzie mógł skorzystać z przysługującej mu bonifikaty. W przypadku wniesienia jednorazowej opłaty jest to 98 procent. Jeśli natomiast ktoś ma już takie zaświadczenie, to musi pamiętać, że to dopiero początek procedury, bo musi później złożyć wniosek o bonifikatę, oświadczenie o zamiarze dokonania jednorazowej opłaty. Warunkiem jest też brak zaległości, np. w podatku od nieruchomości.

Jeśli komuś z różnych powodów się spieszy, by dopełnić formalności przy przekształcaniu użytkowania wieczystego w prawo własności, może wystąpić do Urzędu Miejskiego z wnioskiem o wydanie zaświadczenia, zamiast czekać aż urzędnicy je wyślą. Wtedy dostanie je najpóźniej w ciągu czterech miesięcy.


| red: rbon, ary

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


W Białymstoku tylko 2 osoby skorzystały z bonifikaty przy przekształcaniu użytkowania wieczystego gruntu w prawo własności

3.04.2019, 15:24

Część mieszkańców nie musi na razie robić nic, tylko cierpliwie czekać na zaświadczenie z urzędu miejskiego. Chyba, że komuś z różnych powodów się śpieszy, by dopełnić formalności przy przekształcaniu użytkowania wieczystego w prawo własności.


Użytkowanie wieczyste przechodzi do historii

2.01.2019, 11:22

Jakie obowiązki mają właściciele przekształconych lokali?


Koniec z użytkowaniem wieczystym - od stycznia z mocy prawa przekształci się w prawo własności

19.12.2018, 21:17

Dotyczy to gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi, które są położone na gruntach należących do Skarbu Państwa lub terenach gminy.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiu


fot. Irena Poczobut
12.08.2020, 15:25, akt. 18:08

Suwalska młodzież uczy się żonglowania

Fotolia.com
A TO CIEKAWE!
11.08.2020, 16:13, akt. 12.08.2020, 07:23

W Puszczy Augustowskiej urodziły się dwa żubryźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok