Radio Białystok | Wiadomości | Prawomocny wyrok wobec mężczyzny oskarżonego o napad na bank w Białymstoku

Prawomocny wyrok wobec mężczyzny oskarżonego o napad na bank w Białymstoku

autor: Marta Nazarko

13.11.2019, 17:11, akt. 18:07

Cztery lata więzienia - to prawomocny już wyrok dla młodego mężczyzny za udział w napadzie w Białymstoku na placówkę jednego z banków. Po napadzie, który miał miejsce prawie 9 lat temu, długo ukrywał się za granicą. Pierwszy z napastników został zatrzymany na gorącym uczynku i już dawno osądzony.

4 lata więzienia to prawomocny wyrok wobec mężczyzny oskarżonego o napad na bank w Białymstoku, fot. Marta Nazarko
4 lata więzienia to prawomocny wyrok wobec mężczyzny oskarżonego o napad na bank w Białymstoku, fot. Marta Nazarko

Prawomocny wyrok wobec mężczyzny oskarżonego o napad na bank w Białymstoku - relacja Marty Nazarko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Nie było podstaw do zmiany wyroku sądu pierwszej instancji

Sprawą zajmował się w środę (13.11) Sąd Apelacyjny w Białymstoku, ale nie znalazł podstaw do zmiany wyroku sądu pierwszej instancji.

Do napadu doszło na początku grudnia 2010 r. na jednym z  białostockich osiedli. Do niedużej placówki banku spółdzielczego weszło dwóch mężczyzn, z których jeden zabezpieczał drzwi, a drugi, używając gazu i grożąc użyciem noża, zmusił kasjerki do wydania ok. 30 tys. zł w  gotówce. W czasie ucieczki przestępca, który miał skradzione pieniądze,  został szybko zatrzymany przez przechodniów, zaalarmowanych przez jedną z  pracownic banku. Wezwana policja przejęła napastnika, a całą kwotę  odzyskano. W jego przypadku zapadł wyrok 4,5 roku więzienia.

Wspólnik zatrzymanego mężczyzny uciekł i był poszukiwany; według ustaleń śledztwa, niemal od razu po napadzie wyjechał za granicę i tam się ukrywał. Poszukiwany był Europejskim Nakazem Aresztowania; ostatecznie i on stanął przed sądem, choć nie przyznał się do udziału w przestępstwie. Twierdził, że wyjazd za granicę nie był związany z napadem i nie była to ucieczka, a ukrywać się zaczął, gdy dotarły do niego informacje, że są próby "wrobienia" go w to przestępstwo.

W marcu Sąd Okręgowy w Białymstoku skazał mężczyznę na 4 lata więzienia. Apelację złożył oskarżony, ale sąd apelacyjny nie znalazł  podstaw do zmiany i w środę orzeczenie to utrzymał w mocy.

- W końcu sprawiedliwości stało się zadość - mówiła w ustnym uzasadnieniu wyroku sędzia Alina Kamińska, przypominając, że chodzi o  czyny popełnione wiele lat temu. Podkreślała, że napad na placówkę  bankową nie jest tuzinkowym przestępstwem, nie był nim także w 2010 r.

- Dowody pośrednie układają się w logiczną całość, tworząc zamknięty krąg poszlak, które prowadzą do jednego właściwego i słusznego w tej  sprawie wniosku - powiedziała. Zwróciła przy tym uwagę, że gdyby każda z poszlak była oceniana oddzielnie (taką linię obrony prezentował  obrońca), to wtedy nie dałoby się oskarżonemu przypisać udziału w napadzie.

Sąd wymienił kluczowe dowody pośrednie, wśród nich bilingi połączeń między współsprawcami (ponad dwieście połączeń w każdą stronę), wyjaśnienia drugiego z nich, informacje o miejscach logowania się telefonu oskarżonego, a nawet sms-y, które wysyłał do swojej ówczesnej dziewczyny; w nich przyznał się do udziału w napadzie.

- Być może były to błędy młodości (skazany miał wtedy 24 lata), ale jest podstawowa zasada: za błędy, nawet błędy młodości, kiedyś trzeba będzie zapłacić. I tak się stało w realiach tej sprawy - mówiła sędzia Alina Kamińska. Oceniła, że nie można mówić o rażącej surowości kary, bo dolna granica dla takich przestępstw, to 3 lata więzienia.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Areszt dla podejrzanych o napad na właściciela kantoru

14.05.2019, 14:19

Białostocki sąd aresztował we wtorek trzech mężczyzn podejrzanych o udział w rozboju, dokonanym kilka dni temu na właścicielu kantoru wymiany walut. Mężczyzna został zaatakowany wcześnie rano na ulicy, przestępcy zabrali mu plecak z pieniędzmi w różnej walucie.


Białostocka prokuratura postawiła zarzuty trzem osobom za sobotni napad na właściciela kantoru

13.05.2019, 10:30

Są podejrzani o zrabowanie znacznej sumy pieniędzy za co grozi im do 12 lat więzienia.


Sprawcy napadu na sklep monopolowy w Białymstoku poszukiwani

27.11.2018, 10:31

Białostocka policja i prokuratura poszukują sprawców, którzy napadli na sklep monopolowy.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!
fot. Renata Reda
20.09.2020, 06:59, akt. 11:29

Biegacze z całej Polski opanowali Białystok

fot. Marcin Mazewski
REGION
20.09.2020, 07:18, akt. 13:15

24. Cross Trzeźwości w Suchowoli

źródło: Urząd Miejski w Białymstoku
BIAŁYSTOK
19.09.2020, 07:38, akt. 14:13

"Dzień Rowerów" w Białymstoku


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok