Radio Białystok | Wiadomości | Około 200 wcześniaków rodzi się każdego roku w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku

Około 200 wcześniaków rodzi się każdego roku w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku

autor: Wojciech Szubzda

15.11.2019, 16:57, akt. 17:30

Coraz więcej dzieci urodzonych przedwcześnie przeżywa, ale nie zmniejszają się powikłania, które są skutkiem wcześniactwa – podkreślają lekarze przed przypadającym 17 listopada Dniem Wcześniaka. Z tej okazji, np. w Białymstoku, Uniwersytecki Szpital Kliniczny i gmach opery będą podświetlone na fioletowo.

Fot. Wojciech Szubzda
Fot. Wojciech Szubzda

Ok. 60 dzieci, które urodziły się jako wcześniaki, i ich rodzice spotkają się w niedzielę (17.11) w jednym z centrów zabaw w mieście, aby dzielić się doświadczeniami – poinformowano w piątek (15.11) na konferencji prasowej w Klinice Neonatologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, który od kilku lat włącza się w obchody Dnia Wcześniaka.

Właśnie na znak solidarności z wcześniakami i z ich rodzicami, różne obiekty użyteczności publicznej na świecie z okazji Dnia Wcześniaka podświetlane są na kolor fioletowy.

Kierownik Kliniki Neonatologii USK dr Elżbieta Kulikowska powiedziała, że problem wcześniactwa w Polsce jest "problemem stałym", rodzi się mniej więcej tyle samo wcześniaków, udaje się uratować coraz więcej urodzonych przedwcześnie dzieci, ale nie ubywa powikłań, które wiążą się z wcześniactwem.

Do białostockiej kliniki trafia rocznie około 30 dzieci, które w momencie narodzin ważyły mniej niż kilogram. Kulikowska poinformowała, że dzieci z ekstremalnie małą masą urodzeniową – poniżej pół kilograma – jest niewiele. W 2019 r. klinika w USK przyjęła jedno takie dziecko, w 2018 r. również jedno. "Ale już dzieci między 500-700 gramów mamy około 8-9, taka sama liczba dzieci ważących do 1 kg" – dodała Kulikowska.

Zaznaczyła, że dzieci ważące mniej niż pół kilograma to 0,5 proc. wszystkich urodzeń. "Dzieci ważących do półtora kilograma, do dwóch kilogramów, jest znacznie więcej. Coraz większym problemem na oddziale jest problem tzw. późnego wcześniactwa" – mówiła kierownik Kliniki Neonatologii. Dodała, że jest coraz więcej dzieci, które przychodzą na świat w 32-34 tygodniu ciąży i ważą poniżej 2,5 kg.

Wszystkie wcześniaki wymagają różnej opieki medycznej. Lekarka wymieniła, że u wcześniaków występuje wiele problemów: od niedojrzałości układu oddechowego po problemy z sercem, wzrokiem, słuchem i żywieniem. Pojawiają się infekcje, konieczna jest rehabilitacja.

Masa ciała w pewnym momencie staje się problemem bardziej technicznym, ale dojrzałość w rozwoju jest dużym problemem. Długo takie dzieci u nas przebywają, do trzech-czterech miesięcy. Najdłużej, pół roku, przebywał u nas jeden dzidziuś" – opowiadała Kulikowska. Lekarzom w Białymstoku udało się uratować np. dziewczynki, które w momencie przedwczesnego urodzenia ważyły 390 i 370 gramów. Dziewczynki będą na niedzielnym spotkaniu." - poinformowała Kulikowska.

Lekarze podkreślają, że dzieci, które przedwcześnie się rodzą – przed 23. tygodniem ciąży – niemal nie mają szans na przeżycie. Kulikowska podkreśliła, że perinatolodzy walczą o to, by jak najdłużej utrzymać ciąże u pacjentek, które często przez wiele miesięcy leżą w szpitalu, bo "każdy tydzień ciąży dłużej" to większe szanse dla dziecka.

Ale przychodzi taki moment, kiedy po prostu się ciąży nie da dłużej utrzymać i trzeba ją zakończyć. Z jednej strony ze względu na zdrowie matki, a z drugiej strony ze względu na to, żeby urodzić żywego wcześniaka

- mówiła Kulikowska. Przeżywalność wcześniaków wzrasta, jednak – jak podała dr Kulikowska – odsetek ciężkich powikłań, które potem się obserwuje, jest na stałym poziomie.

Stąd tak ważne jest w opiece nad wcześniakiem widzenie jego przyszłości, jakości życia kiedy dziecko wyjdzie od nas do domu

– powiedziała. Podkreślała, że wcześniaki w szpitalu wymagają specjalnej opieki i troski, ważne są nawet takie elementy, jak przyciemnienie inkubatora – by dziecko czuło się jak w brzuchu mamy – czy cisza na oddziale, dziećmi zajmuje się specjalny zespół lekarzy i pielęgniarek.

Dzieci są też "kangurowane", czyli przytulają je rodzice, którzy są do tego przygotowani, i jeśli u danego dziecka jest to możliwe – przypomniała naczelna pielęgniarka z Kliniki Neonatologii dr Barbara Bebko. Dodała, że to ważny element w tworzeniu więzi dziecka z rodzicami.

"To daje bardzo dużo pozytywnych relacji dziecka z matką i z ojcem" – dodała Bebko. Dzieciom czytane są też bajki i śpiewane piosenki.


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


USK w Białymstoku realizuje ministerialny program leczenia udarów

7.11.2019, 15:49

Pierwsi pacjenci Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku skorzystali z refundowanych przez NFZ zabiegów tzw. trombektomii mechanicznej, czyli udrażniania naczyń z zakrzepu w leczeniu udaru mózgu.


Ginekolog prawomocnie uniewinniony od zarzutu błędu w sztuce

22.10.2019, 07:51

Sąd Okręgowy w Białymstoku uniewinnił we wtorek (22.10) ginekologa oskarżonego o błąd w sztuce medycznej; chodziło o złe decyzje dotyczące oceny stanu zdrowia i leczenia pacjentki w 39. tygodniu ciąży. Sąd utrzymał tym samym wyrok pierwszej instancji. Orzeczenie jest prawomocne.


Niektóre dokumenty podpisywane przez pacjentów USK w Białymstoku będą zmienione po naszej interwencji

8.10.2019, 17:48

Po naszej interwencji będą zmienione niektóre dokumenty, które podpisują pacjenci USK w Białymstoku.


"Mały cud" - reportaż Elżbiety Osowicz

15.04.2019, 00:02

Wcześniaki są wśród nas - najmniejsze noworodki ratowane w polskich klinikach neonatologii ważą mniej niż 500 gramów. Lekarze podkreślają, że dziś mają umiejętności, lekarstwa i sprzęt, dzięki któremu tak małe dzieci mogą się rozwijać.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

fot. Ryszard Minko
REGION
19.06.2021, 15:59, akt. 16:21

Regaty na Zalewie Siemianówkaźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok