Radio Białystok | Wiadomości | Przywódcy powstania styczniowego spoczęli na cmentarzu na wileńskiej Rossie [zdjęcia, wideo]

Przywódcy powstania styczniowego spoczęli na cmentarzu na wileńskiej Rossie [zdjęcia, wideo]

autor: Lech Pilarski, Wojciech Szubzda

23.11.2019, 01:59, akt. 14:20

Na wileńskim Cmentarzu na Rossie w piątek (22.11) po południu zakończyły się uroczystości pochówku 20 uczestników powstania styczniowego, w tym dwóch jego przywódców. Trumny ze szczątkami powstańców spoczęły w kryptach w centralnej kaplicy cmentarza.

Pogrzeb powstańców styczniowych w Wilnie, 22.11.2019, fot. Wojciech Szubzda
Pogrzeb powstańców styczniowych w Wilnie, 22.11.2019, fot. Wojciech Szubzda

Przywódcy powstania styczniowego spoczęli na cmentarzu na wileńskiej Rossie - relacja Lecha Pilarskiego

Rozpoczęła się uroczystość pochówku - relacja Lecha Pilarskiego

Prezydent Andrzej Duda przebywa w Wilnie - relacja Lecha Pilarskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W Wilnie pochowani zostali m.in. przywódcy zrywu na terenie Wielkiego Księstwa Litewskiego - Zygmunt Sierakowski i Konstanty Kalinowski, których szczątki odnaleziono na wileńskiej Górze Zamkowej. Teraz spoczęli w kaplicy na Rossie.Film z uroczystego wniesienia trumien ze szczątkami powstańców do katedry w Wilnie.Oprócz prezydenta Andrzeja Dudy w uroczystościach wziął też udział premier Mateusz Morawiecki, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak a także politycy z Litwy, Białorusi, Ukrainy i Łotwy. Jak powiedział Polskiemu Radiu Białystok prezydent Andrzej Duda, to wydarzenie pokazuje siłę naszej wspólnoty i pamięci historycznej.

Ono pokazuje pewną wspólnotę naszą w tej części Europy i na tym obszarze, który kiedyś był nazywany Rzecząpospolitą Obojga Narodów. To, że pójdziemy w tym kondukcie razem, prezydenci Polski i Litwy, to, że będą z nami przedstawiciele władz Łotwy, Białorusi, Ukrainy pokazuje siłę naszej wspólnoty, siłę pamięci historycznej

- mówi prezydent Andrzej Duda.
Prezydent Andrzej Duda przybył do katedry kilka minut przed 12:00 czasu miejscowego.W Wilnie był również premier Mateusz Morawiecki.


Powstańcy styczniowi są bohaterami, którzy łączą narody Polski i Litwy i są wciąż żywi z naszych sercach – powiedział premier Mateusz  Morawiecki w Wilnie.

- Konstanty Kalinowski, Zygmunt Sierakowski byli przywódcami powstania styczniowego, (…) symbolizują postaci największych bohaterów i Litwy i Polski. Są też bohaterami łączącymi nasze narody - powiedział premier po przybyciu do Wilna i złożeniu kwiatów w mauzoleum marszałka Józefa Piłsudskiego na wileńskiej Rossie.

Premier wskazał, że "oddajemy im (powstańcom) hołd ze względu na to, co dla nas zrobili i wciąż robią”. Podkreślił, że "w naszych sercach żyją z nami do dzisiaj”. 

W ocenie premiera Polski pogrzeb powstańców jest "absolutnie wyjątkową uroczystością”. "Oddajemy hołd Polakom, obywatelom  Rzeczpospolitej, która wtedy nie istniała, ale która była w sercach i dzięki której mogliśmy się cieszyć niepodległością, i dzięki której  właściwie dzisiaj jesteśmy” - powiedział.Uroczystości pogrzebowe powstańców styczniowych trwały kilka godzin. O 9:00 (godz. 8:00 czasu polskiego) do Katedry Wileńskiej w asyście honorowej wniesione zostały trumny ze szczątkami uczestników i przywódców powstania styczniowego, odnalezionymi podczas prac archeologicznych na Górze Zamkowej w Wilnie.Do południa chętni mogli pożegnać się z 20 uczestnikami zrywu, m.in. z jego przywódcami Zygmuntem Sierakowskim i Konstantym Kalinowskim.O godz. 11:00 czasu polskiego w Katedrze Wileńskiej rozpoczęła się msza pogrzebowa pod przewodnictwem biskupów Litwy, Polski i Białorusi. Następnie swoje przemówienia wygłosili prezydenci Litwy i Polski, Gitanas Nauseda i Andrzej Duda oraz wicepremier Białorusi Ihar Pietryszenko, po czym kondukt żałobny wyruszył w stronę Cmentarza na Rossie, gdzie w centralnej kaplicy spoczęli powstańcy.
Droga od katedry do cmentarza liczyła około 3 km. Procesja żałobna przeszła głównymi ulicami Starego Miasta: Zamkową, Wielką i Ostrobramską. Przy Kaplicy Ostrobramskiej kondukt zatrzymał się na modlitwę w trzech językach.
W 2017 roku na Górze Zamkowej, zwanej też Górą Giedymina, rozpoczęto badania archeologiczne, w trakcie których znaleziono szczątki powstańców styczniowych straconych na Placu Łukiskim. Źródła historyczne wskazują, że powieszono tam bądź rozstrzelano łącznie 21 osób, ale odnaleziono szczątki tylko 20.

źródło: IAR, PAP | red: mag, wsz, sk, rbon


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Biało-czerwone znicze zapłonęły na grobach ponad 20 powstańców styczniowych na wileńskiej Rossie [wideo, zdjęcia]

21.11.2019, 18:59

Znicze zapalili działacze Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą. W ten sposób chcieli oddać hołd powstańcom w przeddzień państwowych uroczystości na Litwie.


O powstańcach styczniowych, których szczątki odnaleziono ostatnio w Wilnie

20.11.2019, 15:50

W audycji o Wincentym Konstantym Kalinowskim – dyktatorze powstania styczniowego na Litwie i Grodzieńszczyźnie.


Uczniowie z podlaskich szkół odwiedzili miejsca pamięci na Litwie i Łotwie - "Śladami Bohaterów"

19.09.2018, 07:20

Grupa uczniów podlaskich szkół odwiedziła na Litwie miejsca pamięci związane z Marszałkiem Józefem Piłsudskim oraz w Dyneburgu na Łotwie. Minął drugi dzień wyjazdu edukacyjnego dla młodzieży organizowanego przez białostocki oddział IPN pod hasłem "Śladami Bohaterów".
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!Jesień w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda
MÓWI SIĘ
22.09.2020, 15:33, akt. 16:12

Koniec lata i początek jesieni

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok