Radio Białystok | Wiadomości | Ponad 100 milionów deficytu w budżecie województwa podlaskiego w 2020 roku

Ponad 100 milionów deficytu w budżecie województwa podlaskiego w 2020 roku

autor: Renata Reda

26.11.2019, 08:27, akt. 08:56

125,6 mln zł deficytu zakłada projekt budżetu województwa podlaskiego na 2020 r. Projekt budżetu - w ramach pierwszego czytania - zaprezentował w poniedziałek (26.11) w Białymstoku radnym sejmiku skarbnik województwa Paweł Jungerman.

Fot. Mateusz Duchnowski/UMWP
Fot. Mateusz Duchnowski/UMWP

Znamy projekt budżetu województwa podlaskiego na 2020 rok - relacja Renaty Redy

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Dochody są planowane na poziomie 725,6 mln zł, wydatki mają wynieść 851,2 mln zł. Deficyt - 125,6 mln zł - ma być pokryty z kredytu (80 mln zł) oraz 45 mln zł nadwyżki budżetowej z lat poprzednich - poinformował skarbnik.  

Na sesji nie było szerszej prezentacji tego projektu budżetu, radni zapoznali się z nim wcześniej na komisjach. Nie prezentował go też na sesji zarząd województwa. Zarząd województwa przyjął projekt tego budżetu 15 listopada i opublikował go w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP) samorządu województwa. 

Drugie czytanie projektu budżetu i głosowanie nad nim odbędzie się na  sesji 20 grudnia - poinformował przewodniczący sejmiku województwa podlaskiego Bogusław Dębski.

Skarbnik Paweł Jungerman poinformował, że wśród wydatków zaplanowano np. 40 mln zł na remonty dróg wojewódzkich, a łącznie Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich wyda na inwestycje 151,4 mln zł. "I to jest bardzo duża kwota" - ocenił krótko skarbnik. 

Wśród najważniejszych inwestycji drogowych w projekcie budżetu dofinansowanych z UE są wymienione np. droga Ciechanowiec-Ostrożany, Sokółka-Dąbrowa Białostocka, Zabłudów-Nowosady.

Z treści projektu budżetu zamieszczonego w BIP wynika, że środki unijne mają stanowić 34,5 proc. w strukturze budżetu. Np. z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego ma pochodzić 645,2 mln zł. Wydatki na programy i projekty unijne są planowane na kwotę 221 mln zł.

Skarbnik poinformował, że 2,2 mln zł samorząd chce przeznaczyć na wsparcie ochotniczych straży pożarnych, 2 mln zł na ochronę zabytków. 4 mln zł mają trafić na rozpoczęcie gruntownej modernizacji Teatru Dramatycznego im. A. Węgierki w Białymstoku. Cała wieloletnia inwestycja w teatrze ma kosztować - jak mówił - ok. 40 mln zł. Teatr ma się starać o dofinansowanie z tzw. środków norweskich. 16 mln zł zaplanowano natomiast na remont zabytkowego budynku w centrum Białegostoku po Książnicy Podlaskiej, który przejął jakiś czas temu urząd marszałkowski, mieściły się tam departamenty rolne, ale przeniesiono je w inne miejsce.

19 mln zł zapisano w budżecie na inwestycje w ochronę zdrowia. Radny Cezary Cieślukowski (PSL) oceniał, że to trzykrotnie mniej niż w 2019 r. Członek zarządu województwa Marek Malinowski powiedział, że kwota ta ma szanse być podwojona np. dzięki staraniom szpitali o dotacje z funduszy transgranicznych czy innych źródeł. 

Wiadomo już także, że Białostockie Centrum Onkologii przymierza się do rozbiórki budynku przy ul. Ogrodowej, który samorząd województwa przejął dawniej od Uniwersytetu Medycznego. Budynek ma być zburzony, a jego miejscu ma powstać ośrodek kompleksowej diagnostyki i leczenia raka piersi Breast Cancer Unit (plany na powstanie takiego ośrodka były już  prezentowane wcześniej). Nie podano na razie kiedy prace będą realizowane, nie było w poniedziałek na sejmiku mowy o kosztach.

Większość w podlaskim sejmiku ma Zjednoczona Prawica. W poniedziałek(26.11) ślubowanie złożyło troje nowych radnych: Wojciech Grochowski (PSL), Krzysztof Kondraciuk i Piotr Modzelewski (obaj z listy PiS), którzy zastąpili troje radnych, którzy w ostatnich wyborach zostali parlamentarzystami.


źródło: PAP | red: rbon, ary

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Trzech nowych radnych sejmikowych złożyło ślubowanie

25.11.2019, 20:11

Trzech nowych radnych ma sejmik województwa podlaskiego. Zastąpili osoby, które w październikowych wyborach dostały się do parlamentu, czyli Marka Komorowskiego, Aleksandrę Szczudło i Stefana Krajewskiego.


Artur Kosicki [wideo]

25.11.2019, 08:30

"Kwota budżetu będzie mniejsza, tylko będą takie inwestycje, które są bardzo istotne z punktu widzenia naszego województwa" - mówi marszałek Artur Kosicki.


Od listopada podwyżki zarobków w podlaskich instytucjach kultury

3.11.2019, 13:00

Pracownicy dziewięciu wojewódzkich instytucji kultury od listopada otrzymali podwyżki. Jak argumentował ten pomysł zarząd województwa podlaskiego, podwyżek w sektorze kultury dla wszystkich pracowników nie było od sześciu lat. Na podwyżki przeznaczono do końca tego roku ok. 2,5 mln zł.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!


źródło: Urząd Miejski w Białymstoku
BIAŁYSTOK
19.09.2020, 07:38, akt. 14:13

"Dzień Rowerów" w Białymstoku


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok