Radio Białystok | Gość | Artur Kosicki [wideo] - marszałek województwa podlaskiego

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego

25.11.2019, 08:30, akt. 10:31

"Kwota budżetu będzie mniejsza, tylko będą takie inwestycje, które są bardzo istotne z punktu widzenia naszego województwa" - mówi marszałek Artur Kosicki.

Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka
Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka

Z Arturem Kosickim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Dziś sesja Sejmiku Województwa Podlaskiego. Będą zmiany w wieloletniej prognozie finansowej, tegorocznym budżecie. Będzie też zaprezentowany projekt budżetu na przyszły rok. O tym z marszałkiem województwa podlaskiego Arturem Kosickim rozmawia Lech Pilarski.Lech Pilarski: Wczoraj wieczorem media obiegła wieść, że PiS straci dzisiaj większość w sejmiku. Jak należy to rozumieć i czy w ogóle jest taka sytuacja możliwa?


Artur Kosicki: Jaka jest sytuacja to pokaże oczywiście głosowanie i ja spokojnie czekam do głosowań, bo różne media czytam i różne rzeczy już nawet o sobie się dowiaduję, których bym wcześniej nawet nie wiedział. Także spokojnie czekamy do głosowania.


Bo w rzeczywistości PiS nie ma większości, gdybyśmy się przyjrzeli tak dokładnie, po szczegółach sytuacji w sejmiku, to 15 radnych ma Prawo i Sprawiedliwość, opozycja ma podobną liczbę, bo jeden człowiek, czyli przewodniczący - nie należy ani tu, ani tu, ale głosuje za PiS-em.


Tak, oczywiście, złożył deklarację, że wspiera, nie zawiedliśmy się na nim. Także jak pan redaktor widzi - pełne porozumienie.


Ale dzisiaj będą zaprzysiężeni nowi radni, w miejsce tych, którzy poszli do parlamentu i jedna osoba, podobnie jak Bogusław Dębski, chce być niezależna, czyli poza strukturami - to Krzysztof Kondraciuk.


No zobaczymy, jak to będzie. Czekamy do głosowań, dyskutujemy cały czas, rozmawiamy, nasze władze klubowe też rozmawiają, są w stałym kontakcie z panem Krzysztofem Kondraciukiem, to jest bardzo doświadczony samorządowiec, dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.


Był, bo już nie jest.


Był, swego czasu też radny wojewódzki, także odpowiedzialny człowiek.


Jest w PiS-ie, to dlaczego chce być teraz w sejmiku poza klubami?


A to są takie nasze wewnętrzne rzeczy, ale ja jestem dobrej myśli.


Zarządzanie przez kryzys?


Nie panie redaktorze, ja myślę, że powinniśmy raczej dyskutować i rozmawiać ze sobą, tak jak już pokazały to pierwsze nasze sesje, nasze zarządy - trzeba dyskutować, trzeba ze sobą rozmawiać, każdy powinien być usatysfakcjonowany, nie tylko z naszego klubu, ale też i cała rada dobrze by było, żeby była zadowolona z tego budżetu, który będzie.


Do 2041 roku macie przygotować wieloletnią perspektywę finansową. Przyznam się, że nie wiem po co, skoro w 2041 nas może nie być, świata może nie być. Czemu aż tak duża perspektywa?


Ale będą panie redaktorze nasze dzieci, będą nasze wnuki.


Po co tę perspektywę się przygotowuje?


To trzeba ocenić z punktu widzenia przede wszystkim, tak przekładając na ludzki język, realności naszych zamierzeń inwestycyjnych. Żeby było widać, że to co planujemy na przyszłość, to co chcemy zrealizować jest po prostu realne i ma oparcie w jakichś wskaźnikach.


W rosnących dochodach, albo malejących.


To jest bardzo dobry przepis, bo on pokazuje czy to co projektujemy, to co planujemy jest po prostu realne.


Czyli inwestycje na Marsie nas nie czekają?


Kto wie? Ambitne Podlaskie.


Skupmy się teraz na planach budżetowych na przyszły rok. Jak to będzie wyglądało? Samorządy, szczególnie te miejskie, narzekają że są mniejsze pieniądze, że muszą ciąć inwestycje. Czy podobnie będzie z samorządem wojewódzkim?


My tak do tego nie podchodzimy. Samorządy mają troszkę inny charakter działania, inną sferę działania. U nas jest to troszkę inaczej. U nas jest przede wszystkim mniejszy kredyt, mniejszy deficyt, największe w historii wydatki inwestycyjne z budżetu własnego, bo kończy się perspektywa unijna i będziemy teraz w takim miejscu, gdzie kończy się stara perspektywa i zaczyna nowa i nim się uruchomimy też musimy troszkę więcej zainwestować środków własnych.


Czyli będziemy się zadłużać, żeby móc sfinansować inwestycje?


Nie, powiedziałem właśnie o tym - mniejsze zadłużenie, mniejszy deficyt, więcej bazujemy po prostu na środkach własnych. 


Skąd ten dysonans - prezydenci, burmistrzowie, wójtowie narzekają, że będą mieli mniejsze dochody budżetowe, bo zmniejszony podatek, bo duża grupa ludzi zwolniona z tego podatku, a zatem wpływy będą mniejsze, inwestycje trzeba ciąć, wydatki trzeba ciąć - to dlaczego województwo nie tnie?


To proszę pytać wójtów, burmistrzów, nie mnie. Ale jest inny charakter działania, jeśli chodzi o samorząd województwa podlaskiego, a inny na przykład jeśli chodzi o miasto Białystok. Ja bym powiedział w taki sposób - przede wszystkim racjonalna polityka finansowa, racjonalna - podam przykład. Ostatnio otwieraliśmy drogę Lipsk - granica państwa, ile tam jest pieniędzy włożone na roboty budowlane z budżetu województwa podlaskiego? Zero, 100% Skarb Państwa, także powinniśmy do tego w taki sposób podchodzić, że co można uzyskać na przykład z budżetu państwa, czy sfinansować w ramach szeroko pojętych środków unijnych, to powinniśmy to realizować, dlatego być może w tym jest jakiś problem.


Czyli powinniśmy - tutaj wskazówka jest bardzo wyraźna - patrzeć na województwo lubelskie, które większość swoich obwodnic, większość ważnych węzłów drogowych sfinansowało z pieniędzy budżetu państwa, a nie z własnych.


Oczywiście, dlatego bardzo dokładnie się przyglądamy tym nowym programom, jak obwodnice, jak kwestie związane ze szpitalami - te wszystkie rzeczy nas bardzo mocno interesują z punktu widzenia właśnie rozwoju, bo część będzie pochodziła ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego, część już pewnie z Programu Operacyjnego Polski Wschodniej i jeszcze część inwestycji chcemy wspólnie finansować z Komisji Europejskiej i część jeszcze z budżetu. I dopiero na końcu zawsze się decydujemy, żeby zaangażować nasze środki własne, czyli środki naszych mieszkańców.


Czyli im ważniejsza inwestycja - wtedy ewentualnie dokładacie się, a jak nie - to najpierw montaż finansowy.


To nie jest kwestia ważniejsza - nie ważniejsza, tylko bardziej kwestia możliwości pozyskania środków z zewnątrz, to bardziej decyduje o tym.


Przypomnijmy, że przy tych projektach unijnych, była tam taka klauzula, że musisz zaangażować własne pieniądze, jak nie zaangażujesz własnych, to tych europejskich nie dostaniesz.


A my na przykład zamiast własnych podstawiamy budżet państwa.


To się da tak?


Oczywiście, trzeba to wszystko opanować, trzeba o tym myśleć, bo tych pieniędzy unijnych też będzie mniej, dlatego musimy być na to przygotowani.


Budżet województwa w przyszłym roku, jaka to będzie kwota, czy będzie mniejsza bądź większa od budżetu tegorocznego?


Kwota będzie mniejsza, tylko będą takie inwestycje, które są bardzo istotne z punktu widzenia naszego województwa. Breast Cancer Unit - centrum leczenia raka kobiet - to jest bardzo ważna inwestycja, o której mówiliśmy w kampanii wyborczej i zaczynamy już projektowanie tej dużej inwestycji. To jest też Teatr Dramatyczny w Białymstoku, czyli zaczynamy przebudowę Teatru Dramatycznego w Białymstoku. To jest bardzo ważna inwestycja, ja uważam że ona się należy naszym mieszkańcom, nie tylko Białegostoku, ale przede wszystkim województwa podlaskiego. Kwestia bezpieczeństwa mieszkańców województwa, czyli współpraca z ochotniczymi strażami pożarnymi, z policją, bo to też jest bardzo istotne z punktu widzenia naszego państwa. 

Też będziemy przeznaczali bardzo duże środki na remonty, przebudowy dróg wojewódzkich naszych i zobaczymy jak będzie wyglądał budżet już tak w momencie drugiego czytania, bądź uchwalania, ale też nie wykluczamy stworzenia takiego funduszu do wkładów własnych, tak żeby samorządy, które korzystają na przykład z funduszu dróg samorządowych, które nie mogą wkładów własnych na przykład ze swojej strony zapewnić - mogły takie wsparcie uzyskać w zarządzie województwa podlaskiego.


Żeby mogły zrobić to, co pan, że w miejsce naszych środków podstawiamy budżet wojewódzki.


Budżet, albo pożyczyć od nas - jeszcze rozważamy, bo jesteśmy na etapie analiz finansowo-prawnych.


Zahaczył pan marszałek o instytucję kulturalną, to tą instytucją kulturalną skończmy naszą rozmowę, czyli Opera i Filharmonia Podlaska. Czy znajdą się pieniądze na jakiś fantastyczny parking, tak żeby ci, którzy przyjeżdżają oddać się kulturze na całego, mieli gdzie zaparkować.


Ja przypomnę tylko, że jeszcze do niedawna Opera była bardzo mocno zadłużona, myśmy zlikwidowali to zadłużenie, był bardzo duży kredyt, już go nie ma. Będziemy teraz starali się o zwiększenie dofinansowania ze strony ministerstwa. Myślę, że patrząc na Muzeum Podlaskie w Białymstoku, gdzie już mamy zwiększone dofinansowanie roczne o milion zł, tutaj też jesteśmy dobrej myśli i przede wszystkim na razie musimy uporządkować tę sytuację. A dalej będziemy oczywiście dbali o komfort zarówno pracowników, jak i wszystkich, którzy chcą przyjechać i obejrzeć jakieś spektakle, czyli widzów. 


Problemy z zaparkowaniem są i na razie nie widać ich rozwiązania.


Rozważamy tę kwestię, oczywiście, tylko na razie najważniejsze są pieniądze, jak już będziemy po sferze finansowej, to następnie będziemy się zabierali do tej kwestii komfortu. Ale to jest też dla nas bardzo istotne, bo chcemy żeby do Opery przyjeżdżało jak najwięcej widzów i myślę, że to już niedługo też będzie widać, bo mam pewne plany, jeśli chodzi o Operę.

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Gwiazdka z Książką

"Drogi Święty Mikołaju" Nataszy Sochy i Magdy Mazur

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
Barbara Bojaryn-Kazberuk, fot. Monika Kalicka

Barbara Bojaryn-Kazberuk

dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku
8.12.2019

Czy Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku będzie niebawem Podlaskim Instytutem Kultury? A Spodki zostaną przeniesione i w to miejsce powstanie nowy budynek?

Elżbieta Kozłowska-Świątkowska, fot. Joanna Szubzda

Elżbieta Kozłowska-Świątkowska

poetka i redaktor naczelna Wydawnictwa Uniwersytetu w Białymstoku, eseistka, edytor
8.12.2019

Elżbieta Kozłowska-Świątkowska obchodzi jubileusz 40-lecia pracy literackiej i edytorskiej.

Bogusław Cebulski, fot. Joanna Szubzda

Bogusław Cebulski [wideo]

z Rady Działalności Pożytku Publicznego
6.12.2019

- W założeniu 1 proc. podatku miał trafiać do małych organizacji, żeby je zasilać. Ale to się wykręciło w drugą stronę i teraz największe pieniądze pozyskują organizacje bardzo mocne, różne fundacje. Są to właściwie już komercyjne instytucje.


Mirosław Oliferuk, fot. Paweł Wądołowski

Mirosław Oliferuk

dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łomży
5.12.2019

Jazda na suwak i korytarz życia - od piątku (6.12) zaczynają obowiązywać nowe przepisy ruchu drogowego. Dokładnie opisują jak musimy się zachować kiedy z dwóch pasów ruchu robi się tylko jeden, a także w sytuacjach, kiedy trzeba zrobić w korku przejazd służbom ratunkowym.

Małgorzata Kidawa-Błońska, źródło: Platforma Obywatelska

Małgorzata Kidawa-Błońska

wicemarszałek Sejmu
5.12.2019

"Ludzie potrzebują zaufania, potrzebują poczucia godności i poczucia tego, że są częścią wspólnoty, nikt nie chce być poza nawiasem, nikt nie chce być wykluczony" - mówi wicemarszałek Sejmu.

Ewa Iżykowska-Lipińska, fot. Monika Kalicka

prof. Ewa Iżykowska-Lipińska

dyrektor OiFP
4.12.2019

Casting do opery „Eugeniusz Oniegin” w Operze i Filharmonii Podlaskiej przeszedł najśmielsze oczekiwania organizatorów.


Zbigniew Nikitorowicz, fot. Monika Kalicka

Zbigniew Nikitorowicz [wideo]

zastępca prezydenta Białegostoku
4.12.2019

"Żeby utrzymać dotychczasowy poziom jakości, częstotliwości połączeń musimy podnieść ceny biletów, jeżeli nie podniesiemy, to zabraknie w budżecie miasta pieniążków na dotacje do komunikacji miejskiej" - mówi zastępca prezydenta Białegostoku.

Piotr Sadowski, fot. Joanna Szubzda

Piotr Sadowski

trójboista siłowy
3.12.2019

- Myślałem, żeby podtrzymać wynik z poprzednich zawodów. Okazało się, że jeszcze dołożyłem 5 kg. Udało mi się podnieść 340 kg.

Adam Andruszkiewicz, fot. Monika Kalicka

Adam Andruszkiewicz [wideo]

podlaski poseł, wiceminister cyfryzacji
3.12.2019

- Jestem gotów dalej pracować w ministerstwie. Ale też nie ukrywam, że mam bardzo duży mandat społeczny w województwie podlaskim, co pokazuje, że śmiało mogę być takim typowo terenowym posłem. Spokojnie w każdej roli się odnajdę.


Paweł Łucyk, Maciej Zakrzewski, Justyna Citkowska i Wojciech Snopko, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

2.12.2019

Policja z różnymi instytucjami organizuje spotkania w sportowym duchu, by przekonać młodych ludzi do zdrowego stylu życia.

Wojciech Borzuchowski, fot. Monika Kalicka

Wojciech Borzuchowski [wideo]

dyrektor białostockiego oddziału GDDKiA
2.12.2019

"Jesteśmy świadomi, że każde przedsięwzięcie, które jest realizowane w terenie cennym przyrodniczo, niesie ze sobą pewne określone trudności, natomiast są one możliwe do pokonania" - mówi Wojciech Borzuchowski.

Jolanta Gadek - fot. Robert Bońkowski

Jolanta Gadek

dyrektor Książnicy Podlaskiej
1.12.2019

- Prace nad tą książką trwały bardzo długo, ponieważ dorobek Jana Leończuka jest bardzo bogaty - mówi Jolanta Gadek z Książnicy Podlaskiej.


Lubelska Federacja Bardów w Radiu Białystok, fot. Monika Kalicka

Marek Andrzejewski, Katarzyna Wasilewska, Piotr Selim i Jan Kondrak

Lubelska Federacja Bardów
29.11.2019

"Zagraliśmy dużo fajnych koncertów, tak naprawdę jubileusz to jest zawsze pretekst do tego, żeby się spotkać z publicznością" - mówi Marek Andrzejewski.

Radosław Dobrowolski, fot. Monika Kalicka

dr Radosław Dobrowolski [wideo]

burmistrz Supraśla
29.11.2019

"6 lat czekaliśmy aż premier Polski złoży hołd powstańcom listopadowym na Kopnej Górze i bardzo się z tego cieszymy" - mówi burmistrz Supraśla.

Maria Juźwiuk i dr Jerzy Juźwiuk, fot. Joanna Szubzda

Maria Juźwiuk i dr Jerzy Juźwiuk

zwycięzcy licytacji
28.11.2019

- Satysfakcja jest ogromna - mówi dr Jerzy Juźwiuk, który wziął udział w naszej charytatywnej akcji "Podaruj gwiazdkę polskim dzieciom na Białorusi". - Jestem dumna z taty - dodaje jego córka.


Paweł Łuksza, fot. Joanna Szubzda

Paweł Łuksza

z białostockiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich
28.11.2019

- Jesteśmy do tyłu z wieloma rzeczami, jeśli chodzi o podejście do miasta, do urbanistyki. Rozmawiam z ludźmi w Polsce (...) oni mają dużo większe pojęcie o tym, jak powinno wyglądać współczesne miasto niż my tu mamy w Białymstoku. Trochę zostaliśmy w tyle.

ks. Krzysztof Szakiel, fot. Monika Kalicka

ks. Krzysztof Szakiel

proboszcz parafii w Osowcu
27.11.2019

"Ten przepiękny obraz jest wyjątkowy, na żywo wygląda jeszcze bardziej okazałe i wspaniale niż w internecie. Zawiśnie na plebanii w Osowcu, znajdzie swoje miejsce gdzieś w saloniku" - mówi ksiądz, który wylicytował obraz "Michał Anioł".

Dorota Ostrożańska, fot. Monika Kalicka

Dorota Ostrożańska

ze Stowarzyszenia 100-lecie Kobiet
27.11.2019

"Przedstawimy 6 sylwetek kobiet zwykłych i niezwykłych, odbędzie się też spotkanie autorskie z Anną Kowalczyk, a potem debata na temat roli kobiet w społeczeństwie" - mówi Dorota Ostrożańska.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok