Radio Białystok | Wiadomości | Łagodniejsza kara za śmiertelne potrącenie pieszej na chodniku

Łagodniejsza kara za śmiertelne potrącenie pieszej na chodniku

autor: Marta Nazarko

26.11.2019, 08:55, akt. 15:02

Do roku więzienia obniżył we wtorek Sąd Okręgowy w Białymstoku karę dla młodego kierowcy, który - cofając dostawcze auto - śmiertelnie potrącił na chodniku w centrum miasta 86-letnią kobietę. Dodatkowa kara to 4-letni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Wyrok jest prawomocny.

Fotolia.com
Fotolia.com

Łagodniejsza kara za śmiertelne potrącenie pieszej na chodniku - relacja Marty Nazarko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.W pierwszej instancji zapadł wyrok roku i 4 miesięcy więzienia. Jeszcze przed wtorkowym orzeczeniem drugiej instancji sprawca w ramach częściowego zadośćuczynienia zapłacił córce zmarłej kobiety 25 tys. zł.

Wypadek miał miejsce w połowie stycznia. 28-latek prowadził samochód dostawczy, którym wjechał na chodnik przy ul. Skłodowskiej w centrum Białegostoku. Cofając, potrącił pieszą, która zginęła na miejscu. Prokuratura zarzuciła kierowcy nieumyślne spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym. Oskarżony przyznał się, w śledztwie nie stosowano wobec niego żadnych środków zapobiegawczych.

Z jego wyjaśnień wynikało, że chciał zaparkować na miejscu dla dostawców, wjechał na chodnik i wolno cofał. Twierdził, że na zewnątrz "była szarówka", patrzył w lusterka, ale nie widział w nich nikogo, w aucie nie miał czujników ani kamery cofania. Kiedy poczuł uderzenie, myślał, że wjechał w zaspę śnieżną. Wysiadł i zajrzał pod samochód, wtedy zauważył, że potrącił kobietę. Nie dawała oznak życia, zadzwonił na numer alarmowy.

Przed sądem rejonowym prokuratura wnioskowała o dwa lata więzienia i 5-letni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Obrona chciała warunkowego zawieszenia wykonania kary. Córka zmarłej wnioskowała o zadośćuczynienie za śmierć matki.

Wyrok roku i 4 miesięcy więzienia zaskarżył obrońca. Sąd Okręgowy w Białymstoku karę tę obniżył do roku, w pozostałym zakresie (zakaz prowadzenia pojazdów, częściowe zadośćuczynienie) wyrok utrzymał.

W ustnym uzasadnieniu sędzia Przemysław Wasilewski mówił o "tragicznym zbiegu okoliczności". Podkreślał, że nie miała na to żadnego wpływu piesza. Sąd zwracał uwagę na splot tych okoliczności: starsza pani zmieniła tego dnia stałą trasę, którą szła na osiedlowy ryneczek (była zima, na chodnikach leżał śnieg), a kierowca zaspał i - choć dziesiątki razy parkował w tym miejscu, przywożąc towar - spieszył się, co mogło wpłynąć na jego koncentrację za kierownicą. 


Z całą pewnością nie upewnił się, że jego manewr nie zagrozi żadnemu pieszemu.

 - mówił sędzia Wasilewski


Zaznaczył, że pieszy na chodniku jest szczególnie chroniony i ma prawo poruszać się tam w dowolny sposób, bo nie jeżdżą tam samochody. A jeśli już wjeżdżają, to obowiązkiem kierowcy jest upewnienie się, że nikomu nie zagraża np. manewr cofania. Sędzia zwracał uwagę, że jeśli nie ma innej możliwości, należy albo wysiąść z samochodu i upewnić się, czy chodnik jest wolny, albo skorzystać z pomocy innej osoby. Oskarżony tego nie zrobił.

Kierowcy na ogłoszeniu wyroku nie było. Jeszcze przed ostatecznym wyrokiem zapłacił 25 tys. zł zadośćuczynienia - w tej części wyroku obrońca nie zaskarżył.


Zdaniem sądu, oskarżony dokładnie wie, co się stało i również na jego życiu to zdarzenie wywrze piętno, którego, myślę, że czas do końca nie zagoi.

- mówił sędzia Wasilewski


Sąd uznał, że są przesłanki do obniżenia kary więzienia (sprawca niekarany, czynny żal, rodzina na utrzymaniu, działa społecznie jako czynny strażak ochotnik), ale już nie od warunkowego zawieszenia jej wykonania. Sąd nie złagodził też 4-letniego zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. 


Oskarżony w sposób rażący złamał zasady obowiązujące w ruchu drogowym, w miejscu, w którym pod szczególną ochroną znajdują się piesi. 

- uzasadniał sędzia.

źródło: PAP | red: rbon, maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białostocki sąd zajmuje się sprawą ataku na b. kapelana Lasów Państwowych

25.11.2019, 16:40

Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku zakończyło się w poniedziałek (25.11) postępowanie odwoławcze wobec mężczyzny oskarżonego o to, że w 2017 roku, w trakcie protestów przeciwko wycinkom w Puszczy Białowieskiej zaatakował ówczesnego kapelana Lasów Państwowych ks. Tomasza Duszkiewicza.


Czy lekarz i położne narazili życie noworodka? Początek procesu

25.11.2019, 08:44

Przed Sądem Rejonowym w Białymstoku ruszył w poniedziałek (25.11) ponowny proces lekarza i dwóch położnych, oskarżonych o narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia urodzonego przedwcześnie noworodka. W pierwszym zapadły wyroki uniewinniające, ale w drugiej instancji zostały uchylone.


Będzie ciąg dalszy procesu Litwinów oskarżonych o kradzieże samochodów

23.11.2019, 17:58

Będzie ciąg dalszy procesu Litwinów oskarżonych o kradzieże i próby kradzieży z włamaniem samochodów w województwie podlaskim. Sąd pierwszej instancji skazał całą czwórkę na kary od 3 do 4 lat więzienia. Trzech z nich złożyło apelacje.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!
fot. Marcin Mazewski
REGION
20.09.2020, 07:18, akt. 13:15

24. Cross Trzeźwości w Suchowoli

źródło: Urząd Miejski w Białymstoku
BIAŁYSTOK
19.09.2020, 07:38, akt. 14:13

"Dzień Rowerów" w Białymstoku

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok