Radio Białystok | Wiadomości | Będzie ciąg dalszy procesu Litwinów oskarżonych o kradzieże samochodów

Będzie ciąg dalszy procesu Litwinów oskarżonych o kradzieże samochodów

23.11.2019, 17:58, akt. 18:04

Będzie ciąg dalszy procesu Litwinów oskarżonych o kradzieże i próby kradzieży z włamaniem samochodów w województwie podlaskim. Sąd pierwszej instancji skazał całą czwórkę na kary od 3 do 4 lat więzienia. Trzech z nich złożyło apelacje.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Odwołania obrońców trójki oskarżonych wpłynęły do Sądu Okręgowego w Białymstoku, który rozpozna je w połowie grudnia - wynika z informacji uzyskanych przez w tym sądzie. Wobec czwartego z Litwinów, który nie złożył apelacji, wyrok jest już prawomocny.

Do zatrzymania grupy doszło w marcu ub. roku. Nad ranem do dyżurnego łomżyńskiej policji zadzwoniła kobieta z informacją o próbie kradzieży samochodu z zamkniętej posesji. Sprawców było kilku, zdołali uciec.

Na miejsce przyjechał patrol z psem tropiącym. Najpierw zatrzymano pierwszego z cudzoziemców, ale pies doprowadził policjantów także do auta na litewskich numerach, które było zaparkowane na skraju osiedla. Tam zatrzymano drugą osobę. Dwa kilometry dalej - znowu dzięki pomocy psa tropiącego - zatrzymano dwóch kolejnych Litwinów, którzy ukrywali się w zaroślach.

Mieli przy sobie specjalistyczne, elektroniczne urządzenia do łamania zabezpieczeń antykradzieżowych nowoczesnych samochodów. Mogły one przechwytywać sygnały radiowe kluczyków samochodowych, pozwalały otworzyć i uruchomić pojazd.

Prokuratura Okręgowa w Łomży oskarżyła całą czwórkę (pochodzącą z tej samej miejscowości na Litwie) o próby kradzieży z włamaniem - jednego dnia - do trzech mercedesów. Jeden z tych samochodów był wart ponad 600 tys. zł, wartość drugiego oszacowano na 195 tys. zł, a trzeciego - na 44 tys. zł.

W śledztwie udało się powiązać podejrzanych także z kradzieżami samochodów, dokonanymi w Łomży kilka dni wcześniej (dwóch aut o łącznej wartości ponad 300 tys. zł, które zostały potem odnalezione za wschodnią granicą). Dwaj z zatrzymanej czwórki Litwinów odpowiadali również za kradzież i usiłowanie kradzieży aut w Białymstoku.

Sposób działania sprawców był za każdym razem bardzo podobny. Próbowali kradzieży nad ranem na prywatnych posesjach, wybierali przeważnie luksusowe samochody. Status pokrzywdzonych w sprawie mają nie tylko osoby prywatne, ale też np. firmy leasingowe.

Żaden z oskarżonych nie przyznał się do zarzutów kradzieży lub usiłowania kradzieży samochodów (dwaj przyznali się w śledztwie jedynie do próby okradzenia samochodu w Łomży, zginęła wtedy m.in. torba ze sprzętem sportowym).

Choć proces był poszlakowy, w sierpniu białostocki sąd rejonowy całą czwórkę uznał za winnych, zapadły wobec nich wyroki 3-4 lat więzienia. W uzasadnieniu sąd zwracał uwagę, że wśród oskarżonych było porozumienie i podział zadań; uznał też za prawdopodobne, iż w grupie były również inne osoby, które np. były kierowcami skradzionych samochodów i wyjeżdżały nimi na Litwę.

Prokuratura chciała w tym procesie kar od 4 do 5 lat więzienia, ostatecznie jednak nie złożyła apelacji. Zrobili to jednak obrońcy trzech oskarżonych.


| red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Białostocka prokuratura nadal wnioskuje o areszt ws. korupcji na przejściu granicznym

22.11.2019, 20:10

Białostocka Prokuratura Okręgowa zaskarżyła postanowienie sądu, który nie uwzględnił jej wniosków o areszt sześciu osób podejrzanych o zorganizowaną działalność przemytniczą przez granicę z Białorusią. Wśród podejrzanych jest czterech czynnych funkcjonariuszy KAS.


Mężczyzna, który zaatakował nożem dwie białostoczanki nie stanie przed sądem

21.11.2019, 14:57

Mężczyzna, który na początku marca zaatakował nożem dwie kobiety w Białymstoku nie odpowie za to przed sądem, bo okazał się niepoczytalny. Nie oznacza to jednak, że nie poniesie za to żadnych konsekwencji, bo prokuratura chce, by trafił do szpitala psychiatrycznego.


Jaka kara dla białostockiego policjanta oskarżonego o przekroczenie granic obrony koniecznej?

20.11.2019, 18:46

Przed Sądem Rejonowym w Białymstoku zakończył się w środę proces w tej sprawie. Wyrok ma być ogłoszony za dwa tygodnie.


Śledztwo ws. korupcji na przejściu granicznym - KAS zawiesza funkcjonariuszy

18.11.2019, 15:32

Administracja skarbowa wszczęła procedurę zawieszenia czterech funkcjonariuszy KAS, którym prokuratura w Białymstoku postawiła zarzuty związane z działalnością grupy przestępczej zajmującej się przemytem przez granicę z Białorusią. W śledztwie były składane wnioski o areszt, których jednak sąd nie uwzględnił.


Białostocki sąd ogłosił wyrok ws. Romualda Kuprianowicza, który domagał się pieniędzy od PZD

15.11.2019, 07:27

Około 30 tysięcy złotych dostanie Romuald Kuprianowicz od Polskiego Związku Działkowców. Taki prawomocny wyrok zapadł w piątek (15.11) w sądzie okręgowym w Białymstoku. A sprawa dotyczy utraconej działki w ogrodzie zlikwidowanym pod budowę ulicy Świętokrzyskiej.


18-latek z gminy Bargłów Kościelny podejrzany o serię podpaleń, trafił do aresztu

12.11.2019, 13:59

Augustowscy policjanci zatrzymali 18-letniego mieszkańca gminy Bargłów Kościelny, który jest podejrzany o serię podpaleń. Straty oszacowano na kilkaset tysięcy złotych. Decyzją sądu młody mężczyzna trafił na dwa miesiące do aresztu.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiu


fot. Irena Poczobut
12.08.2020, 15:25, akt. 18:08

Suwalska młodzież uczy się żonglowania

Fotolia.com
A TO CIEKAWE!
11.08.2020, 16:13, akt. 12.08.2020, 07:23

W Puszczy Augustowskiej urodziły się dwa żubryźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok