Radio Białystok | Wiadomości | Białostocka prokuratura nadal wnioskuje o areszt ws. korupcji na przejściu granicznym

Białostocka prokuratura nadal wnioskuje o areszt ws. korupcji na przejściu granicznym

22.11.2019, 20:10, akt. 20:33

Białostocka Prokuratura Okręgowa zaskarżyła postanowienie sądu, który nie uwzględnił jej wniosków o areszt sześciu osób podejrzanych o zorganizowaną działalność przemytniczą przez granicę z Białorusią. Wśród podejrzanych jest czterech czynnych funkcjonariuszy KAS.

Fotolia.com
Fotolia.com

O skierowaniu do Sądu Okręgowego w Białymstoku zażaleń na postanowienia o odmowie aresztu, poinformował w piątek (22.11) rzecznik prokuratury Łukasz Janyst. Sąd planuje je rozpoznać w przyszłym tygodniu.

Wcześniej sąd rejonowy takich wniosków nie uwzględnił. Ocenił co prawda, że uprawdopodobnione jest popełnienie przestępstwa, ale jednocześnie uznał, że materiał dowodowy jest na tyle zebrany i zabezpieczony, iż nie ma obawy ewentualnego matactwa. Prokuratura wciąż stoi na stanowisku, że są jednak podstawy do zastosowania takiego środka zapobiegawczego.

Według ustaleń śledztwa, do którego dowody przez dłuższy czas zbierało Biuro Inspekcji Wewnętrznej Ministerstwa Finansów i policja, na drogowym przejściu granicznym z Białorusią w Połowcach (Podlaskie) działała zorganizowana grupa przestępcza, czerpiąca zyski z przemytu.

Sześciu podejrzanym śledczy postawili w sumie 26 zarzutów; dotyczą one okresu od sierpnia 2017 do maja 2018 roku i obejmują m.in. działanie w zorganizowanej grupie przestępczej, w skład której wchodzili także obywatele innego państwa, wręczanie i przyjmowanie łapówek w zamian za naruszenie przepisów prawa oraz niedopełnianie obowiązków służbowych, polegające na odstępowaniu - za korzyści majątkowe - od kontroli celno-skarbowych.

W związku ze śledztwem, administracja skarbowa wszczęła procedurę zawieszenia czterech funkcjonariuszy KAS, którym prokuratura postawiła zarzuty.

Zgodnie z ustawą o KAS, funkcjonariusza zawiesza się w pełnieniu obowiązków służbowych - na okres nie dłuższy niż 3 miesiące - w przypadku wszczęcia przeciwko niemu postępowania karnego w sprawie o przestępstwo umyślne, ścigane z oskarżenia publicznego lub w sprawie o umyślne przestępstwo skarbowe. W uzasadnionych przypadkach okres zawieszenia można przedłużyć do czasu zakończenia postępowania karnego lub postępowania karnego skarbowego.

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


KAS zabezpieczyła automaty do nielegalnego hazardu w Łomży i Ciechanowcu

21.11.2019, 10:58

18 automatów używanych do nielegalnych gier hazardowych oraz gotówkę zabezpieczyła KAS w czterech lokalach w Łomży i Ciechanowcu - poinformowała w czwartek (21.11) Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku.


Śledztwo ws. korupcji na przejściu granicznym - KAS zawiesza funkcjonariuszy

18.11.2019, 15:32

Administracja skarbowa wszczęła procedurę zawieszenia czterech funkcjonariuszy KAS, którym prokuratura w Białymstoku postawiła zarzuty związane z działalnością grupy przestępczej zajmującej się przemytem przez granicę z Białorusią. W śledztwie były składane wnioski o areszt, których jednak sąd nie uwzględnił.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu


fot. Marcin Gliński
REGION
9.07.2020, 18:24, akt. 19:53

Akcja #24hDlaDudy w Podlaskiem
74. rocznica Obławy Augustowskiej, fot. Marcin Kapuściński
REGION
9.07.2020, 12:54, akt. 10.07.2020, 12:56

Wkrótce 75. rocznica Obławy Augustowskiej
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok