Radio Białystok | Wiadomości | Białowieża ze światową promocją. Mieszkańcy liczą na dodatkowych turystów

Białowieża ze światową promocją. Mieszkańcy liczą na dodatkowych turystów

autor: Adam Janczewski

27.11.2019, 09:01, akt. 10:57

Liczą na to, że artykuł w międzynarodowym magazynie przyciągnie jeszcze więcej turystów. Mieszkańcy Białowieży wiążą duże nadzieje z opublikowanym ostatnio zestawieniem National Geographic.

Zimowe dokarmianie żubrów w Białowieskim Parku Narodowym, fot. Aneta Gałaburda
Zimowe dokarmianie żubrów w Białowieskim Parku Narodowym, fot. Aneta Gałaburda

Białowieża ze światową promocją. Mieszkańcy liczą na dodatkowych turystów - relacja Adama Janczewskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Dziennikarze National Geographic umieścili Puszczę Białowieską wśród 25 turystycznych kierunków z całego świata, które warto odwiedzić w 2020 roku. Zestawienie można znaleźć na stronie nationalgeographic.com.


Prestiż i korzyści


Wiele osób - między innymi przewodnik Mateusz Szymura - uważa, że jest to fantastyczna promocja Puszczy i całego regionu.

- Jest to wielkie wyróżnienie. Zwraca uwagę turystów na Puszczę Białowieską. Niewątpliwie skorzystamy na tym i to nie tylko mówię o regionie Puszczy Białowieskiej, a o całym Podlasiu - przekonuje przewodnik.


Z publikacji cieszy się również wójt gminy Białowieża Albert Litwinowicz. - National Geographic to prestiżowe wydawnictwo i znaleźć się w takim zestawieniu, to bardzo zaszczytna sytuacja - podkreśla wójt. Dodaje przy tym nieskromnie, że Puszczy się to po prostu należało.


- Puszcza Białowieska to już jest marka sama w sobie. Żubr, który dzięki staraniom leśników, przyrodników i naukowców został przywrócony do życia w Polsce - zachwala Albert Litwinowicz.


Sami twórcy zestawienia podkreślają, że w Puszczy można zobaczyć ponad 250 gatunków ptaków i przede wszystkim - wspomnianego przez wójta - największego w Europie ssaka - żubra.

Magazyn National Geographic przypomina, że Puszcza Białowieska wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Podkreśla, że las rozciągający się na prawie 550 mil tworzy oazę dzikiej przyrody na środku zatłoczonego kontynentu.

Potwierdza to Anna Gierasimiuk z Białowieskiego Parku Narodowego, która też jest przekonana, że publikacja przyciągnie kolejnych turystów.


- Jest to ostatni na nizinach Europy tak dobrze zachowany las naturalny. Turysta odwiedzając to miejsce, wyjeżdża stąd naprawdę zauroczony - z takim wielkim "wow" - my w Polsce mamy jeszcze takie bogate lasy - opowiada Anna Gierasimiuk.


Przypomina, że w Puszczy Białowieskiej, oprócz żubra, można zobaczyć również duże drapieżniki - wilki i rysie, a także ogromną różnorodność ptaków.


Najlepszy turysta, to zagraniczny turysta


W środku tygodnia w listopadzie na ulicach Białowieży trudno jest zobaczyć turystów. Ci, którzy się pojawiają - z dużym prawdopodobieństwem nie są z Polski. Można spotkać Belgów, czy Francuzów.

- W Białowieży chcemy zobaczyć naturę. Z Belgii przylecieliśmy do Warszawy. Teraz jesteśmy w Białowieży, o której dowiedzieliśmy się z Google Maps. Później jedziemy w Tatry i do Krakowa - mówi para przy siedzibie parku.


Przy głównej ulicy kręci się grupa - jak się okazuje - Francuzów.


- Powiedziano nam, że latem jest tu bardzo dużo ludzi, dlatego zdecydowaliśmy się przyjechać w listopadzie. Sprawdziliśmy pogodę na ten tydzień. Nie jest tak zimno i deszczowo - dlatego przyjechaliśmy. Macie piękny, dziki kraj. Nie aż tak dużo ludzi do was przyjeżdża, więc znaleźliśmy to miejsce, by przyjechać i was odwiedzić - tłumaczą Francuzi.


Szacuje się, że co dziesiąty turysta w Białowieży, przyjeżdża zza granicy. Mieszkańcy chcieliby, aby było ich jeszcze więcej, bo szacują, że obcokrajowcy przynoszą największe dochody.


- Turysta zza granicy najczęściej przyjeżdża na kilka dni. To jest ten najcenniejszy turysta, bo on spędza tutaj od trzech dni w górę. W szczególności ci przyrodniczo zainteresowani - około tygodnia, a kolejny tydzień na przykład nad Biebrzą. Taki turysta przynosi bardzo duży dochód - różnym osobom - tłumaczy przewodnik Mateusz Szymura.


Anna Gierasimiuk z BPN podkreśla, że obcokrajowcy, którzy przyjeżdżają do Białowieży są bardzo świadomi. - Przyjeżdżają do Puszczy Białowieskiej przygotowani - wiedzą, co tutaj jest największą perełką - zapewnia.

Wójt Albert Litwinowicz również liczy na zwiększenie ruchu turystycznego. Ma jednak przy tym pewne obawy. - Chcielibyśmy widzieć trochę więcej turystów i żeby zostawali dłużej niż dwa, trzy dni. Z drugiej strony, nie może być tych turystów zbyt wielu, żeby nie zadeptać Puszczy - obawia się wójt.


Puszcza Białowieska wśród największych atrakcji


W zestawieniu National Geographic Puszcza Białowieska w znalazła się wśród tak egzotycznych kierunków jak: egipski kompleks archeologiczny Abu Simbel, park narodowy Zakouma w Czadzie, czy argentyńska prowincja Mendoza. Są też bliższe nam miejsca jak czeski Telcz, czy Krajowy Szlak Niebieski na Węgrzech.

Okaże się, czy turyści wybiorą spośród tych 25 kierunków akurat Polskę. Co roku - na podstawie biletów wstępu do Rezerwatu Pokazowego Żubrów - szacuje się, że Białowieżę odwiedza ok. 150 tys. osób rocznie.

| red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Puszcza Białowieska wyróżniona w zestawieniu magazynu National Geographic

23.11.2019, 07:57

Puszcza Białowieska wyróżniona w prestiżowym zestawieniu międzynarodowego magazynu National Geographic. Znalazła się wśród 25 turystycznych kierunków z całego świata, które czasopismo poleca do odwiedzenia w 2020 roku.


40 lat Białowieskiego Parku Narodowego na liście światowego dziedzictwa ludzkości UNESCO

23.10.2019, 20:06

Mija 40 lat od wpisania Białowieskiego Parku Narodowego na listę obiektów dziedzictwa kulturowego i naturalnego o „wyjątkowej powszechnej wartości” dla ludzkości. Prowadzi ją organizacja wyspecjalizowana ONZ UNESCO.


VI Międzynarodowa Konferencja "Turystyka na obszarach przyrodniczo cennych” w Białowieży

17.10.2019, 15:09

Jak pogodzić rozwój turystyki i gospodarki z ochroną przyrody oraz potrzebami społeczności, które zamieszkują cenne przyrodniczo regiony? Odpowiedzi na te i inne pytania szukają uczestnicy VI Międzynarodowej Konferencji "Turystyka na obszarach przyrodniczo cennych”, która odbywa się w Białowieży.


Puszcza Białowieska po białoruskiej stronie

28.09.2019, 10:45

Puszcza Białowieska jesienią jest niezwykle piękna. Dopóki jeszcze nie ma dużego chłodu warto wybrać się na rowerową bądź pieszą wycieczkę.


Absolwenci, uczniowie i pracownicy świętowali 90-lecie szkolnictwa leśnego w Białowieży

28.09.2019, 12:05

Zawód leśnika zdobyło tam ponad 6 tysięcy osób. Technikum Leśne w Białowieży i Lasy Państwowe świętują 90-lecie szkolnictwa leśnego w sercu Puszczy Białowieskiej.


"Się Kręci" - Podopieczni Domu Dziecka w Białowieży rapują i nagrywają teledyski

22.09.2019, 07:56

Piszą własne teksty, uczą się rapować, nagrywają teledyski i budują poczucie własnej wartości. Podopieczni Domu Dziecka w Białowieży, ale też harcerze i ochotnicy uczestniczą w warsztatach w ramach projektu SIĘ KRĘCI.


Nietypowy przewodnik po Puszczy Białowieskiej

23.05.2019, 14:27

Lasy Państwowe wspólnie z prywatną firmą wydały NieMapę Puszczy Białowieskiej. 
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiu
źródło: stock.adobe.com
MÓWI SIĘ
7.08.2020, 16:57, akt. 17:07

Wysokie ceny warzyw i owoców
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok