Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku mogą się pojawić problemy z obsadą karetek pogotowia ratunkowego

W Białymstoku mogą się pojawić problemy z obsadą karetek pogotowia ratunkowego

autor: Ryszard Minko

3.12.2019, 16:17, akt. 17:38

Od nowego roku w Białymstoku mogą się pojawić problemy z obsadą karetek pogotowia ratunkowego – alarmuje Związek Zawodowy Pracowników Ratownictwa Medycznego. W specjalnym piśmie do marszałka województwa, wojewody podlaskiego i podlaskiego oddziału NFZ opisują sytuację związaną z niedawno zakończonym naborem na ratowników kontraktowych.

Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku ma 10 nowych ambulansów, fot. Ryszard Minko
Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku ma 10 nowych ambulansów, fot. Ryszard Minko

W Białymstoku mogą się pojawić problemy z obsadą karetek pogotowia ratunkowego - relacja Ryszarda Minko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Okazało się, że niemal 60 ofert dotychczasowych pracowników odrzucono, bo zaproponowali w nich za wysokie stawki. To rodzi obawę o zabezpieczenie pełnej obsady karetek

- mówi przewodniczący związku Wojciech Rogalski. Jak mówi jeden z ratowników, 56 osób startujących w konkursie zaproponowało za swoje usługi więcej niż wynosiła górna granica określona w konkursie. Chodzi głownie o doświadczonych ratowników, którzy maja kwalifikacje by być kierownikami zespołów ratunkowych. Tymczasem ich oferty zostały odrzucone, bo jedynym kryterium w konkursie była cena.

Związkowcy w swoim piśmie zwracają też uwagę na problemy z obsadą lekarską. Z ich informacji wynika, że 17 obecnych lekarzy pogotowia nie podjęło chęci przedłużenia kontraktu na przyszły rok. Bez lekarza nie mogą funkcjonować specjalistyczne zespoły ratownictwa medycznego.

Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku Bogdan Kalicki przyznaje, że cały czas negocjuje z lekarzami przedłużenie umów, a od stycznia do pełnej obsady ambulansów brakuje około 10 ratowników. Dlatego jeszcze w tym tygodniu zamierza ogłosić konkurs uzupełniający na tych samych, co poprzednio warunkach.

Bogdan Kalicki zapewnia też, że nawet jeśli ten konkurs się nie powiedzie będzie w stanie zapewnić obsadę wszystkich 34 karetek pogotowia ratunkowego, bo we wszystkich podstacjach pracuje w sumie 310 ratowników i pielęgniarek systemowych. Tymczasem każdej doby do obsady wszystkich ambulansów ratunkowych potrzeba niemal 130 osób.

W Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku pracują 34 ambulanse - 24 to zespoły podstawowe, w których dyżurują tylko ratownicy i pielęgniarki, 10 to zespoły specjalistyczne, w których kierownikami są lekarze. WSPR w Białymstoku obsługuje kilkanaście gmin. Poza Białymstokiem karetki stacjonują także w Bielsku Podlaskim, Mońkach, Hajnówce, Siemiatyczach i w Sokółce.


| red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


44-letnia kobieta zmarła po transporcie karetką - sprawą zajmuje się białostocka prokuratura

18.11.2019, 11:53

44-letnia kobieta zmarła po transporcie karetką z jednego szpitala do drugiego. Białostocka prokuratura wyjaśnia czy w trakcie przewozu pacjentki nie doszło do nieprawidłowości.


Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego ma nową karetkę - pochodzi z projektu Budżetu Obywatelskiego

14.10.2019, 14:50

Na projekt zakupu nowego ambulansu o wartości ok. 400 tys. zł zagłosowało ponad 4 tys. białostoczan.


Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku ma 10 nowych ambulansów

9.10.2019, 12:34

10 nowych ambulansów na potrzeby zespołów ratownictwa medycznego kupiła wojewódzka stacja pogotowia w Białymstoku. Kosztowały ok. 4 mln zł. W sumie w tym roku stacja z zakupów własnych i innych źródeł pozyska łącznie 19 nowych karetek.


W Wysokiem Mazowieckiem oddano do użytku garaże dla karetek pogotowia

3.10.2019, 17:48

Powiat nieodpłatnie przekazał działkę, samorząd województwa dołożył 250 tys. zł. Dzięki temu karetki pogotowia w Wysokiem Mazowieckiem mają garaże.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Marek Kubik Ambient Live Act

Pomagamy szpitalom

Świąteczny Koncert Życzeń

"Wędrowny zakład fotograficzny" Agnieszki PajączkowskiejSkra Bełchatów - Ślepsk Malow Suwałki, 22.12.2019, fot. Joanna Szubzda
SPORT
6.04.2020, 20:02, akt. 7.04.2020, 13:25

Nicolas Szerszeń opuszcza Ślepsk Malow Suwałki

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok