Radio Białystok | Wiadomości | Grupa społeczników nie chce wycinki Lasu Turczyńskiego

Grupa społeczników nie chce wycinki Lasu Turczyńskiego

autor: Ryszard Minko

5.12.2019, 15:31, akt. 15:58

Petycja do Ministra Klimatu, prośba o spotkanie z premierem i planowana akcja przekonywania białostockiej kurii. W ten sposób grupa społeczników walczy o wycofanie wniosku archidiecezji o przekazanie 29 hektarów Lasu Turczyńskiego na potrzeby kompleksu cmentarnego.

Grupa społeczników nie chce wycinki Lasu Turczyńskiego, fot. Ryszard Minko
Grupa społeczników nie chce wycinki Lasu Turczyńskiego, fot. Ryszard Minko

Jak mówi Małgorzata Grabowska-Snarska ze Stowarzyszenia Okolica, w Białymstoku i sąsiedniej gminie Choroszcz jest wystarczająco dużo miejsca na cmentarze, bez konieczności niszczenia istniejącego lasu. Dodaje, że z opracowania zleconego przez stowarzyszenie wynika, że w samym mieście jest ponad 60 ha niewykorzystanych terenów obecnych cmentarzy.

W obronie Lasu Turczyńskiego stają przedstawiciele kilku organizacji pozarządowych.

W internecie można tez podpisać petycję, która trafi do Ministra Klimatu. Do tej pory podpisało ją ponad 11 tysięcy osób. Robimy wszystko, by wpłynąć na rządzących – mówi Katarzyna Sztop-Rutkowska z Inicjatywy dla Białegostoku. Dlatego między innymi podlascy posłowie przygotowują interpelacje w tej sprawie, a do Ministerstwa Klimatu wysyłane są liczne maile z prośbą o decyzję chroniącą las. Społecznicy chcą też spotkania z premierem, by przedstawić mu swoje argumenty.

Tymczasem sekretarz gminy Choroszcz Mirosław Zalewski wskazuje, że od kilkunastu lat studium zagospodarowania przestrzennego zezwala na lokalizowanie takich inwestycji na terenie Lasu Turczyńskiego, a obecne decyzje jeszcze nie są ostateczne. Dodaje, ze decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła i cały czas możliwe jest wskazanie innych lokalizacji – tylko, że do tej pory nikt z takim wnioskiem nie wystąpił.

Z prośbą o zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Choroszcz w obrębie miejscowości Turczyn wystąpiła Archidiecezja Białostocka, co pozytywnie zaopiniowała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych. Tymczasem 10 lat temu z podobnymi planami wystąpił prezydent Białegostoku, który chciał tam ulokować cmentarz komunalny. Nie zgodził się na to Minister Środowiska.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wniosek ws. Lasu Turczyńskiego wysłany do Ministerstwa Środowiska - obrońcy nie poddają się

28.11.2019, 21:38

Pismo z opinią marszałka województwa podlaskiego w sprawie zmiany przeznaczenia części Lasu Turczyńskiego na cele nieleśne wysłane do ministra środowiska. W przyszłości miałby tam powstać kompleks cmentarzy.


Leśnicy wydali pozytywną opinię ws. przeznaczenia fragmentu Lasu Turczyńskiego na cele nieleśne

8.11.2019, 08:47

Jest opinia leśników w sprawie Lasu Turczyńskiego. Chodzi o obszar blisko 30 hektarów w pobliżu białostockiego osiedla Nowe Miasto oraz Kleosina i Klepacz.


"Ratujmy Las Turczyński" - mieszkańcy protestują przeciwko wycince drzew

21.09.2019, 10:09

Boją się, że będzie wyciętych około 30 hektarów Lasu Turczyńskiego, a w jego miejscu powstanie cmentarz i związana z nim infrastruktura.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok