Radio Białystok | Wiadomości | "Ratujmy Las Turczyński" - mieszkańcy protestują przeciwko wycince drzew

"Ratujmy Las Turczyński" - mieszkańcy protestują przeciwko wycince drzew

autor: Renata Reda

21.09.2019, 10:09, akt. 16:24

Boją się, że będzie wyciętych około 30 hektarów Lasu Turczyńskiego, a w jego miejscu powstanie cmentarz i związana z nim infrastruktura.

fot. Renata Reda
fot. Renata Reda


0:00
0:00
"Ratujmy Las Turczyński" - mieszkańcy protestują przeciwko wycince drzew - relacja Renaty Redy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Grupa mieszkańców Kleosina, Turczyna, Klepacz i osiedla Nowe Miasto w Białymstoku organizuje różne akcje, podczas których zbiera m.in. podpisy pod protestem przeciwko wycince drzew. O planach związanych ze zmianą przeznaczenia terenów koło miejscowości Turczyn w gminie Choroszcz (przy granicy Białegostoku i gminy Juchnowiec) Stowarzyszenie "Okolica" informowało podczas dorocznego pikniku ekologicznego na obrzeżach Białegostoku.

Rzecznik burmistrza Choroszczy Urszula Glińska zaznacza tymczasem, że na razie nikt nie planuje wycinania lasu. Dodaje, że Rada Miejska w Choroszczy półtora roku temu wstępnie zgodziła się na utworzenie cmentarza, ale jest to proces kilkuletni i żadnych wiążących decyzji jeszcze nie ma. 

Z prośbą o zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Choroszcz w obrębie miejscowości Turczyn wystąpiła Archidiecezja Białostocka. W jej dokumencie była mowa o planowanym utworzeniu cmentarza (związanego z utworzeniem całej infrastruktury cmentarnej), w perspektywie kilkuletniej.

Urszula Glińska dodaje, że przystąpienie do zmiany planu oznacza na razie badanie tematu i daleko jest jeszcze do jakichś wiążących decyzji.

10 lat temu też planowano wycięcie znacznej części Lasu Turczyńskiego - 64 hektarów. W planach było utworzenie cmentarza komunalnego Białegostoku, ale nie zgodził się na to ówczesny minister środowiska.


| red: rbon, mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Rykowisko w Puszczy Knyszyńskiej - w podlaskich lasach trwają gody jeleni

20.09.2019, 19:11

Według miłośników przyrody, to jeden z piękniejszych spektakli przyrody w polskich lasach. W Puszczy Knyszyńskiej, czy Białowieskiej trwają jelenie gody - tzw. rykowisko.


Tydzień z Puszczą Białowieską

14.09.2019, 15:49

To będzie niezwykły tydzień w Puszczy Białowieskiej. Przez siedem dni turyści i mieszkańcy regionu będą mogli brać udział w różnych przyrodniczych wydarzeniach.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok