Radio Białystok | Wiadomości | Prokuratura umorzyła jedno śledztwo ws. pożaru w sortowni odpadów w Studziankach, ale zaczyna kolejne

Prokuratura umorzyła jedno śledztwo ws. pożaru w sortowni odpadów w Studziankach, ale zaczyna kolejne

13.12.2019, 11:35, akt. 11:51

Z powodu niewykrycia sprawcy Prokuratura Okręgowa w Białymstoku umorzyła śledztwo dotyczące pożaru, który w czerwcu wybuchł w sortowni odpadów w podmiejskich Studziankach. Ale będzie prowadziła kolejne; w ostatnich tygodniach w sortowni doszło bowiem do trzech nowych pożarów.

Fotolia.com
Fotolia.com

5 czerwca pożar w Studziankach objął ok. 4 tys. metrów kw. wielkiej hałdy odpadów

5 czerwca pożar w Studziankach objął ok. 4 tys. metrów kw. wielkiej hałdy odpadów, głównie sprasowanych tworzyw sztucznych, która miejscami miała ok. 20 metrów wysokości. W kluczowych momentach w akcji brało udział prawie 40 zastępów straży pożarnej z całego regionu. Ich zadaniem było nie tylko ugaszenie ognia, ale też niedopuszczenie, by zapalił się pobliski las.

Dogaszanie pożaru trwało kilkanaście godzin, potem hałda została zasypana żwirem. Strażacy wykorzystali doświadczenie z poprzednich akcji w tym miejscu, kiedy właśnie zasypanie żwirem okazało się najskuteczniejszym sposobem stłumienia ewentualnych nowych zarzewi ognia, który mógł się tlić jeszcze wewnątrz hałdy odpadów.

Prokuratura Okręgowa w Białymstoku przez pół roku prowadziła śledztwo w sprawie tego pożaru. Jak powiedział w piątek (13.12) rzecznik tej prokuratury Łukasz Janyst, w jego trakcie specjaliści przygotowali m.in. opinie z zakresu pożarnictwa czy analizy kryminalistyczne, badano też dostępne zapisy wizyjne; ostatecznie jednak sprawcy (lub sprawców) nie udało się ustalić i z tego powodu postępowanie zostało umorzone.

Nie oznacza to jednak końca pracy tej prokuratury w związku z pożarami w Studziankach. Jeszcze w piątek powinny bowiem do niej trafić - z Prokuratury Rejonowej Białystok - materiały związane z pożarami, które w tej sortowni wybuchły pod koniec listopada. Dzień po dniu strażacy interweniowali tam, bo ogień objął, w pierwszym przypadku ok. 300 metrów kwadr. składowiska, w drugim - ok. 50 m kw. hałdy.

Do sprawy powinny być włączone również - już bezpośrednio przekazane prokuraturze okręgowej przez policję - materiały dotyczące pożaru z tego tygodnia. W nocy ze środy na czwartek pożar objął znowu ok. 300 m kw. składowiska w Studziankach.

Pożary Studziankach zdarzają się od kilku lat

Pożary w tym miejscu zdarzają się od kilku lat. Do największego doszło w 2012 roku, gdy gaszenie trwało osiem dni i ostatecznie zakończyło się zasypaniem hałdy żwirem. Wtedy również śledztwo zostało umorzone z powodu niewykrycia sprawców.

Mimo prób administracyjnego zamknięcia sortowni odpadów w Studziankach, ta wciąż działa. Zakład ma tzw. zezwolenie zintegrowane na działalność, które zostało jednak cofnięte decyzją marszałka województwa podlaskiego z października 2018 r.

Spółka odwołała się do ministra środowiska, który stwierdził niedopuszczalność wniesienia takiego odwołania. Postanowienie to spółka zaskarżyła jednak do sądu administracyjnego z wnioskiem o wstrzymanie jego wykonania i poprzedzającej go decyzji marszałka, cofającej zezwolenie zintegrowane.

Jak wynika z informacji uzyskanych przez PAP w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska w Białymstoku, WSA w Warszawie uchylił decyzję ministerstwa z przyczyn formalnych, co skutkuje tym, że pozwolenie zintegrowane na działalność obowiązuje nadal, a resort środowiska na nowo prowadzi procedurę w tej sprawie (czyli zajmuje się odwołaniem spółki od decyzji o cofnięciu zezwolenia).

WIOŚ wszczął postępowanie w sprawie wstrzymania użytkowania instalacji w Studziankach. Musiał je jednak zawiesić, w oczekiwaniu na rozstrzygnięcie ministra środowiska.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Kolejny pożar w sortowni odpadów w Studziankach

12.12.2019, 07:13

17 zastępów straży pożarnej gasiło pożar w sortowni odpadów w Studziankach koło Białegostoku.


Na wysypisku w Studziankach w ciągu doby zapaliły się dwie hałdy śmieci - strażacy już opanowali sytuację

24.11.2019, 13:40

Dziesięć zastępów straży pożarnej brało udział w gaszeniu pożaru, który w niedzielę (24.11) przed południem wybuchł w sortowni odpadów w Studziankach koło Białegostoku.


GIOŚ: zakład w Studziankach ma cofnięte zezwolenie na działalność, decyzja wciąż nieostateczna

6.06.2019, 16:48

Zakład w Studziankach k. Białegostoku, gdzie w środę (06.06) wieczorem doszło do kolejnego w ostatnich latach pożaru hałdy odpadów, ma cofnięte zezwolenie na działalność, ale po zaskarżeniu decyzja ta nie jest ostateczna - poinformował PAP w czwartkowym komunikacie Główny Inspektor Ochrony Środowiska.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Prokurator Alicja Horn" Tadeusz Dołęga-Mostowicz

Oddaj krewstock.adobe.com
WYBORY
4.06.2020, 00:01, akt. 10:42

Wybory prezydenckie 28 czerwca

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok