Radio Białystok | Wiadomości | Białostoczanie złożyli kwiaty przed pomnikiem Ludwika Zamenhofa

Białostoczanie złożyli kwiaty przed pomnikiem Ludwika Zamenhofa

autor: Olga Gordiejew

14.12.2019, 19:01, akt. 19:08

Kilkudziesięciu białostoczan i esperantystów z całego świata złożyło w sobotę (14.12) kwiaty pod pomnikiem Ludwika Zamenhofa w Białymstoku.

Fot. Olga Gordiejew
Fot. Olga Gordiejew

Białostoczanie złożyli kwiaty przed pomnikiem Ludwika Zamenhofa - relacja Olgi Gordiejew

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Przypadające w niedzielę (15.12) 160. urodziny twórcy esperanto to tradycyjnie okazja do spotkań ludzi, którym bliskie są jego idee.

Mimo deszczowej pogody, uczestnicy zrobili sobie też pamiątkowe zdjęcie przy drugim pomniku Zamenhofa, przedstawiającego młodego Ludwika, który został odsłonięty w tym roku. Odbyła się również msza św. w języku esperanto. W sobotę wieczorem zaplanowano koncerty i urodzinowy tort, a w niedzielę - wycieczkę do Tykocina.Jak powiedział szef BTE Przemysław Wierzbowski, program Dni Zamenhofa jest naprawdę bogaty. Dodał, że w tym roku przyjechało wielu gości z Polski i z zagranicy, co - jak podkreślił - bardzo cieszy, bo pokazuje, że idea języka esperanto jest wciąż żywa.

Białystok jest ważnym miejscem dla miłośników esperanto. W 2009 r. odbył się tam 94. Światowy Kongres Esperanto. Zaczęło wówczas działalność Centrum im. Ludwika Zamenhofa, które m.in. realizuje przedsięwzięcia ukazujące zróżnicowanie kulturowe, narodowościowe i religijne regionu. Działa w nim biblioteka esperancka "Esperanto-Libro" (jako filia Książnicy Podlaskiej), licząca ponad 3 tys. książek i czasopism.

Esperantyści szacują, że na świecie jest ponad tysiąc miejsc noszących imię Zamenhofa lub nazwę "esperanto". Dokładnie nie wiadomo, ilu jest samych esperantystów; najczęściej podawana jest liczba kilkuset tysięcy osób znających ten język.


Do niedzieli trwają Białostockie Dni Zamenhofa


W Centrum Zamenhofa oglądać możemy wystawy fotograficzne: "Zamenhof, Kraków i esperantyści na szklanych płytkach sprzed wieku" i zdjęcia prezentujące pomniki, tablice, place związane z Ludwikiem Zamenhofem - tylko w Białymstoku jest 25 takich miejsc.

W niedzielę esperantyści jadą do Tykocina. Tam o 17.00 koncert w trzech językach: polskim, esperanto i jidysz. "HEJ, KLEZMEROJ!" (Hej, klezmerzy!).

Twórca esperanta urodził się w Białymstoku, a wielokulturowość miasta zainspirowała go do wymyślenia międzynarodowego języka.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Wspominamy działalność twórcy języka esperanto - Białostockie Dni Ludwika Zamenhofa

14.12.2019, 11:06

160 lat temu, 15 grudnia 1859 r., w Białymstoku urodził się Ludwik Zamenhof, twórca języka esperanto. To nie tylko narzędzie do komunikacji; to pewien pomysł na inny świat - mówią miłośnicy tego międzynarodowego języka.


Będą wystawy, koncerty i nowe wydawnictwa - XX Białostockie Dni Zamenhofa

13.12.2019, 08:20

Wystawy, koncerty i nowe wydawnictwa przygotowano na XX Białostockie Dni Zamenhofa, które rozpoczną się w piątek (13.12) - poinformowano w poniedziałek (9.12) na konferencji prasowej w Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku. Twórca języka esperanto urodził się w tym mieście.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Prokurator Alicja Horn" Tadeusz Dołęga-Mostowicz


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok