Radio Białystok | Wiadomości | Białostoczanie mogli wziąć do domów Betlejemskie Światło Pokoju [zdjęcia]

Białostoczanie mogli wziąć do domów Betlejemskie Światło Pokoju [zdjęcia]

autor: Marcin Gliński

22.12.2019, 07:00, akt. 19:44

Białostoccy harcerze przekazali w niedzielę po południu (22.12) władzom województwa podlaskiego i mieszkańcom Białegostoku Betlejemskie Światło Pokoju. Od światełka z Betlejem, przed białostocką katedrą, zapłonęło harcerskie ognisko.

Uroczyste przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju w Białymstoku, fot. Marcin Gliński
Uroczyste przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju w Białymstoku, fot. Marcin Gliński

Uroczyste przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju w Białymstoku - relacja Marcina Glińskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Ognisko zapalili metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda i komendant Chorągwi Białostockiej ZHP Krzysztof Jakubowski.

Ogień z Betlejem dostali: abp Tadeusz Wojda, prawosławny kapelan hufca Białystok ZHP ks. Jan Kiryluk, minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski i marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki, zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

W uroczystości licznie wzięli udział harcerze, mieszkańcy miasta, służby mundurowe. Składano sobie życzenia, dzielono się opłatkiem.


Po raz 28 harcerze przywieźli Betlejemskie Światło Pokoju do Białegostoku 

Harcerze przypomnieli, że mieszkańcy miasta dostali ogień z Betlejem po raz 28. Przywieźli go w połowie grudnia harcerze, którzy brali udział z Zlocie Betlejemskim w Zakopanem, gdzie trafiło od skautów z Austrii. Z województwa podlaskiego Betlejemskie Światło Pokoju harcerze przekazali dalej na Litwę i Białoruś.

Abp Tadeusz Wojda powiedział podczas uroczystości, że przekazywanie światełka z Betlejem jest piękną, wieloletnią tradycją, która przygotowuje wszystkich do świąt Bożego Narodzenia i mówi, że w Betlejem narodził się Jezus Chrystus.Ten ogień betlejemski, który do nas dociera jest symbolem obecności Jezusa pośród nas, symbolem tej wielkiej miłości Boga do człowieka, symbolem tego, że Bóg pragnie mieszkać z nami, pragnie dzielić los wszystkich nas i każdego z nas z osoba - mówił abp Wojda.


Dodał, że przyjęcie światełka, to też przyjęcie Boga do swojego codziennego życia. Życzył, by światełko symbolizowało obecność Chrystusa "w nas, w naszym życiu".

Kapelan ks. Jan Kiryluk dodał, że ogień był zawsze bliski ludziom, a dziś, przed świętami przynosi łaskę i błogosławieństwo, a przychodzący Chrystus daje człowiekowi otuchę. Życzył wiary, która przezwycięża wszystko, miłości do bliźniego.


"Światło, które daje moc"

Hasło tegorocznego Betlejemskiego Światła Pokoju to: "Światło, które daje moc". Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski wyraził nadzieję, że będzie to moc, która "pozwoli nam czynić dobro, nie tylko i wyłącznie od świąt, ale także na co dzień".

Mam nadzieję, że tej mocy, nie tylko harcerzom, ale nam wszystkim nie zabraknie tak, abyśmy spędzili święta Bożeno Narodzenia w radosnym nastroju, aby ten nastrój bym potem przeniesiony na cały 2020 rok - powiedział Dariusz Piontkowski.


Życzenia składali także wszystkim wojewoda podlaski, marszałek województwa i wiceprezydent Białegostoku.

Wojewoda Bohdan Paszkowski życzył, aby ciepło od ognia symbolizowało to, że w domach, w mieście, w społecznościach lokalnych jest życzliwość, wyraził nadzieję, że taka atmosfera będzie towarzyszyć wszystkim przez cały nowy rok.

Marszałek Artur Kosicki życzył zdrowych, radosnych świąt spędzonych w gronie rodziny i by dzielić się nie tylko opłatkiem, ale też dobrocią.

Wiceprezydent Rafał Rudnicki podkreślał, że światło, ogień zawsze towarzyszy świętom. "Światło, które rozjaśnia, rozświetla mrok, dzięki któremu czujemy się bezpieczniej, pewniej wśród tych których kochamy, a jednocześnie ten ogień daje też nam ciepło, ciepło, które wlewa a nasze serca" - mówił Rafał Rudnicki. Życzył świąt wypełnionych ciepłem od betlejemskiego światełka.


Betlejemskie Światło Pokoju pochodzi z groty, w której narodził się Chrystus

Białostocka chorągiew ZHP przypomina, że w 2019 r. Betlejemskie Światło Pokoju z miejsca narodzin Jezusa Chrystusa w Betlejem zapaliła 26 listopada 11-letnia Victoria Kampenhuber "dziecko pokoju 2019 r". W połowie grudnia w trakcie nabożeństwa ekumenicznego w Wiedniu w obecności 1,2 tys. harcerzy światełko przekazano dalej.

W Bazylice Narodzenia Pańskiego w Betlejem światło zapala mnich prawosławny od lampy oliwnej, wiszącej nad srebrną gwiazdą, oznaczającą miejsce narodzenia Jezusa. Zapalone światło jest przenoszone do przylegającego do bazyliki katolickiego kościoła św. Katarzyny i ustawiane na głównym ołtarzu. Przy tym ołtarzu sprawowana jest msza św. i tam Betlejemskie Światło Pokoju zapala "dziecko pokoju", wybrane w danym roku - przypominają w materiałach prasowych białostoccy harcerze.


Ogień betlejemski polscy harcerze przekazali już m.in. na Białoruś i Litwę.

| red: mag, sk


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Betlejemskie Światełko Pokoju przekroczyło granicę. W Rutce-Tartak przejęli je harcerze

18.12.2019, 09:40

Od zawsze, to symbol pokoju i jedności miedzy harcerzami wszystkich krajów.


Betlejemskie Światełko Pokoju uroczyście przekazano skautom z Litwy

17.12.2019, 19:57

Od zawsze, to symbol pokoju i jedności miedzy harcerzami wszystkich krajów.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiu


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok