Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku stanęły dwa pierwsze butelkomaty

W Białymstoku stanęły dwa pierwsze butelkomaty

9.01.2020, 15:41, akt. 15:47

Dwa pierwsze butelkomaty, do których białostoczanie mogą wrzucać plastikowe butelki, pojawiły się w budynkach Urzędu Miejskiego w Białymstoku. Uzyskane ze sprzedaży tych opakowań pieniądze władze miasta chcą przeznaczyć na sadzenie drzew i krzewów.

fot. Edyta Wołosik
fot. Edyta Wołosik


0:00
0:00
W Białymstoku stanęły dwa pierwsze butelkomaty - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Nowe automaty znajdują się w budynku departamentu obsługi mieszkańców przy ul. Branickiego 3/5 oraz w głównej siedzibie magistratu przy ul. Słonimskiej 1. Można do nich wrzucać plastikowe butelki typu PET o pojemności od pół do półtora litra.

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski na czwartkowej konferencji prasowej mówił, że do butelkomatu wejdzie 240 butelek. Po zapełnieniu urządzenia, butelki będą sprzedawane firmom recyklingowym (10 gr za sztukę), a pozyskane w ten sposób pieniądze zostaną przeznaczone na nowe nasadzenia w mieście drzew i krzewów.


Osoby, które będą wrzucały te butelki, nie mają bezpośredniej korzyści ekonomicznej, jedynie jest to wyraz troski o środowisko 

- powiedział Tadeusz Truskolaski. 


Prezydent przyznał, że nie zdecydowano się, jak w niektórych miastach, na butelkomat, który wypłaca środki, ponieważ tam - jak mówił - dla wielu osób stało się to źródłem zysku i przynoszono butelki z pojemników, do których inni wyrzucali już posegregowane odpady.

Prezydent dodał, że w jednej butelce PET znajduje się 4000 różnych składników, a jej rozkład, jeśli nie trafi do recyklingu, ocenia się na ok. 500 lat.

Białostocki magistrat kupił urządzenia we współpracy z miejską spółką "Lech", odpowiedzialną za gospodarkę odpadami. Koszt jednego to 48 tys. zł.

Rzecznik spółki "Lech" Zbigniew Gołębiewski prezentując działanie butelkomatu radził, by wrzucać do niego butelki bez nakrętek. Po włożeniu butelki urządzenie analizuje, czy dane opakowanie może przyjąć - jeśli tak, butelka trafia do niego.


Te automaty mają przede wszystkim rolę edukacyjną. Chcemy zwrócić uwagę na problem plastikowych butelek typu PET, bo tych odpadów jest najwięcej, a generalnie są one bardzo poszukiwane przez firmy recyklingowe, bo je można w najłatwiejszy sposób wykorzystać ponownie

 - powiedział Zbigniew Gołębiewski.


Podkreślił jednocześnie, że Białystok jest liderem w kraju, jeśli chodzi o recykling. Jak mówił, zgodnie z unijnymi przepisami w 2020 r. gminy mają odzyskiwać 50 proc. tworzyw sztucznych z odpadów suchych wysegregowanych, a w Białymstoku już w 2018 r. było to blisko 59 proc.

Jeśli nowe urządzenia się przyjmą, miasto nie wyklucza, że ustawi kolejne.

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Mieszkańcy Białegostoku wymienili sztuczne choinki na żywe drzewka

19.12.2019, 16:29

Sto żywych choinek w doniczkach przygotowanych przez władze Białystoku, które można było otrzymać po oddaniu sztucznego drzewka - odebrali w czwartek w centrum miasta białostoczanie. Choinki "rozeszły się" w nieco ponad godzinę.


Urząd Miejski w Białymstoku rozpoczął ekologiczną kampanie "Akcja choinka"

17.12.2019, 13:00

Białostoczanie będą mogli wymienić sztuczne choinki na żywe drzewka.





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok