Radio Białystok | Wiadomości | Czy białostoccy radni zgodnie z prawem podnieśli cenę biletów BKM? - uchwałę zbada wojewoda podlaski

Czy białostoccy radni zgodnie z prawem podnieśli cenę biletów BKM? - uchwałę zbada wojewoda podlaski

21.01.2020, 14:25, akt. 14:41

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski zbada zgodność z prawem grudniowej uchwały Rady Miasta Białegostoku, na mocy której, od 1 marca w mieście mają wejść w życie podwyżki cen biletów komunikacji miejskiej.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, fot. Edyta Wołosik
Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, fot. Edyta Wołosik

Wojewoda poinformował we wtorek (21.01) na konferencji prasowej o wszczęciu z jego polecenia postępowania nadzorczego w sprawie stwierdzenia nieważności uchwały wprowadzającej podwyżki. Zaznaczył, że decyzję podejmie do 29 stycznia.

Uchwała do urzędu wojewódzkiego wpłynęła 30 grudnia 2019 r.; postępowanie nadzorcze wszczęto w poniedziałek.Wojewoda tłumaczył, że podstawę wszczęcia tego postępowania nadzorczego stanowi naruszenie przez Radę Miasta Białystok zapisów ustawy o publicznym transporcie zbiorowym. Rada miałaby przekroczyć swoje kompetencje, bo zgodnie z przepisami może ustalać maksymalne ceny biletów, a nie konkretne jak w grudniowej uchwale.


- Tak zresztą były kształtowane poprzednie uchwały Rady Miejskiej. Mamy też pewne wątpliwości dotyczące tak zwanych stosowanych ulg - mówił wojewoda.


Bohdan Paszkowski wyjaśnił, że pojawiła się wątpliwość, czy "tak szeroki" zakres ulg może uchwalać Rada Miasta, czy raczej są to zadania operatora i organizatora przewozów, a przewozy organizuje prezydent miasta.

Bohdan Paszkowski zaznaczył, że wszczęcie postępowania nadzorczego nie przesądza o tym, że będzie ono wydane.Mimo podwyżki cen biletów BKM, jest jeszcze szansa, by kupić je taniejW grudniu Rada Miasta Białegostoku uchwałą podniosła ceny biletów za przejazdy miejskimi autobusami. Z początkiem marca 2020 r. bilet normalny w wersji papierowej ma kosztować 4 zł, a w wersji elektronicznej o złotówkę mniej. Obecnie normalny bilet jednoprzejazdowy w pierwszej strefie w Białymstoku kosztuje 2,80 zł (o 10 groszy mniej w formie elektronicznej). Po zmianach z puli biletów znikną najtańsze, ważne przez 20 minut i 40 minut od skasowania, które kosztują odpowiednio 2 zł i 2,8 zł. W ich miejsce pojawi się bilet 30-minutowy za 3,6 zł (normalny).


Uchwałą radnych zajęła się też prokuratura


W połowie stycznia Prokuratura Regionalna w Białymstoku zaskarżyła do sądu administracyjnego uchwałę białostockich radnych dotyczącą nowych cen biletów komunikacji miejskiej (w trybie prawa do wnoszenia skargi przed sądami administracyjnymi po analizie aktów prawa miejscowego).

W ocenie prokuratury, Rada Miasta przekroczyła swoje kompetencje, ustalając konkretne ceny i ulgi; dlatego prokuratura chce, by sąd stwierdził nieważność tej uchwały. Uchwale zarzucono również naruszenie przepisów Konstytucji RP i ustawy o publicznym transporcie zbiorowym.

W ocenie prokuratury, przepisy tej ustawy dają radzie kompetencję do ustalania nie konkretnej ceny biletów, ale cen maksymalnych, zaś ich "konkretyzowanie", w tym ustalanie stawek ulgowych, to kompetencja organu wykonawczego gminy (w tym przypadku prezydenta Białegostoku).

Wojewoda Bohdan Paszkowski przyznał we wtorek, że nie spotkał się jeszcze z sytuacją, w której prokuratura wnosi swoją skargę na tak wczesnym etapie sprawy. Zaznaczył, że zna stanowisko prokuratury jedynie z informacji w mediach. 


- Przyznam, że jak sięgam pamięcią, jest to pierwsza sytuacja, kiedy organy prokuratury występują tak wcześnie ze skargą z uwagi na to, że jeszcze nie upłynął okres na wydanie rozstrzygnięcia nadzorczego przeze mnie - powiedział wojewoda.


Ani skarga prokuratury, ani też badanie uchwały przez wojewodę nie wstrzymują na razie wejścia w życie podwyżek cen biletów w Białymstoku od marca.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Mimo podwyżki cen biletów BKM, jest jeszcze szansa, by kupić je taniej

21.01.2020, 11:17

Mimo podwyżki cen biletów komunikacji miejskiej w Białymstoku, jest szansa, by jeszcze kupić je taniej.


Białostocka prokuratura chce unieważnienia uchwały dot. podwyżki cen biletów BKM

15.01.2020, 19:46

Prokuratura regionalna chce unieważnienia uchwały dotyczącej podwyżki cen biletów komunikacji miejskiej w Białymstoku.


W Białymstoku bilety komunikacji miejskiej będą droższe

20.12.2019, 12:50

Nie pomogły apele niektórych radnych i podpisy zebrane m.in. przez młodzież. W Białymstoku bilety komunikacji miejskiej będą droższe. Nowe ceny wejdą w życie 1 marca.


Podwyżki cen biletów w Białymstoku

19.12.2019, 12:59

W piątek (20.12) radni mają zająć się podwyżkami cen biletów komunikacji miejskiej w Białymstoku. Ich skala oburza wielu mieszkańców.


48,5 mln zł wynosi zadłużenie za jazdę bez biletu autobusami w Białymstoku w ostatnich 22 latach

17.12.2019, 12:43

Blisko 48,5 mln zł wynosi zadłużenie osób ukaranych w latach 1997-2019 mandatami za jazdę bez biletu białostockimi autobusami miejskimi. Mniej więcej co piąte postępowanie egzekucyjne kończy się sukcesem - poinformował Urząd Miejski w Białymstoku.


Młodzieżowi radni Sejmiku Województwa Podlaskiego sprzeciwiają się podwyżkom cen biletów w Białymstoku

16.12.2019, 19:11

Trwa zbiórka podpisów pod petycjami do miejskich radnych, by na piątkowej sesji nie przyjmowali projektu znacznych podwyżek.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok